Gorące tematy

Zarzuty o mobbing w łódzkiej filmówce. Anna Paliga spotkała się z Komisją Antymobbingową i Antydyskryminacyjną

Gorące tematy

23 marca o godzinie 9:00 odbyło się spotkanie Anny Paligi z Komisją Antymobbingową i Antydyskryminacyjną Szkoły Filmowej w Łodzi. - Rozmowa dotyczyła zagadnień przedstawionych w piśmie i miała na celu doprecyzowanie postawionych zarzutów – czytamy w komunikacie.

Wpis Anny Paligi o kulisach studiowania aktorstwa w łódzkiej Szkole Filmowej wstrząsnął całą Polską (więcej na ten temat tutaj: Groźby, przemoc i obrażanie. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi wspomina traumy ze studiów. "Musisz cierpieć" ).

Oświadczenie rektorki łódzkiej Szkoły Filmowej

Władze uczelni w obliczu zarzutów o przemoc wykładowców wobec studentów szybko postanowiły działać. Najpierw na stronie uczelni oświadczenie opublikowała rektorka, dr hab. Milenia Fiedler:

- Oświadczam, że w Szkole Filmowej w Łodzi niedopuszczalne są zachowania, które noszą znamiona molestowania czy przemocowego traktowania Studentów i Studentek, i nie będą tolerowane – brzmi fragment.

Anna Paliga spotkała się z władzami uczelni

Następnie w trybie pilnym zwołano posiedzenie Komisji Antymobbingowej i Antydyskryminacyjnej.

- 23 marca, odbyło się spotkanie pani Anny Paligi z Komisją Antymobbingową i Antydyskryminacyjną Szkoły Filmowej w Łodzi. Rozmowa dotyczyła zagadnień przedstawionych w piśmie i miała na celu doprecyzowanie postawionych zarzutów. Zostaną one niezwłocznie przedstawione zainteresowanym stronom w celu umożliwienia zapoznania się z ich zakresem i udzielenia odpowiedzi - czytamy w komunikacie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 29 marca 2021 r. na godz. 9:00.

Zarząd Gildii Reżyserów Polskich o zdarzeniach w łódzkiej PWSFTviT

Ponadto Gildia Reżyserów Polskich chce powołania komisji ds. nadużyć przemocowych w branży filmowej. Na Facebooku opublikowali oświadczenie, w którym tłumaczą swoją decyzję:

- Naruszanie godności człowieka nie jest nauką warsztatu zawodowego. Upokarzanie ludzi nie służy żadnym celom artystycznym. W sztuce i w edukacji artystycznej nie ma miejsca na zastraszanie. Przemoc nie jest środkiem wyrazu. Przemoc to przemoc - zaznaczyli reżyserzy.

- Obowiązkiem związku zawodowego, którym jest Gildia Reżyserów Polskich, jest ochrona warunków pracy ludzi filmu. Dlatego stanowczo sprzeciwiamy się niedopuszczalnym praktykom nadużywania pozycji władzy na uczelniach artystycznych, planach filmowych i deskach teatru. Tym, którzy jak Anna Paliga mieli odwagę zabrać głos w imieniu społeczności studentów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi mówimy: możecie na nas liczyć- dodali.

Oświadczenie Zarządu Gildii Reżyserów Polskich w związku ze zdarzeniami w łódzkiej PWSFTviT Naruszanie godności...

Opublikowany przez Gildia Reżyserów Polskich Wtorek, 23 marca 2021

Zobacz także:

Sąd umieścił dzieci w rodzinie zastępczej. Powód: rodzice nie pomogli im w zrzuceniu nadwagi

Rząd zapowiada bardziej sprawiedliwe podatki. Jakie zmiany planuje?

9-letni chłopiec za kierownicą. Wiózł mamę i młodszego brata

Zobacz wideo: Prestiżowa nagroda dla polskiej licealistki. Stworzyła fikcyjny sklep dla ofiar przemocy domowej

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości