Gorące tematy

Akcja "Znicz" w całej Polsce. Do kiedy potrwa?

Gorące tematy

Autor:
Jola
Marat
Źródło:
PAP
Avalon Studio/Getty Images Znicze na cmentarzu

W związku ze wzmożonym ruchem z okazji Wszystkich Świętych policja apeluje o ostrożność w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych. Funkcjonariusze biorą udział w corocznej akcji "Znicz". Do kiedy potrwa i na czym polega?

Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z PAP przekazał, że od piątku rozpoczęła się akcja "Znicz", podczas której policjanci czuwają nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. "Na drogi wyjechało więcej patroli, co też przełożyło się na częstsze kontrole" - mówił.

Akcja "Znicz" - do kiedy potrwa?

Do 2 listopada policjanci w ramach akcji "Znicz" czuwają nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym podczas Wszystkich Świętych. Na drogach jest więcej patroli. Policjanci sprawdzają także, czy Polacy noszą maseczki, gdzie jest to wymagane.

- W szczególności policjanci reagują na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwracają też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów - zaznaczył.

Funkcjonariusze pilnują porządku oraz płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju oraz w okolicach cmentarzy. - Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy, wprowadzono zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę. Stosowanie się do poleceń i wskazówek policjantów z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach - mówił policjant.

Komisarz poinformował również, że zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, w tym widoczność. - Przypominamy kierującym, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, również osób starszych, których będzie można spotkać także po zmroku. Natomiast pieszych uczulamy, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo" - przypomniał. "Wybierając się na cmentarz, pamiętajmy również o konieczność przestrzegania zasad związanych z epidemią COVID-19" - zaapelował.

Zobacz wideo: Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach

Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
x-news

Akcja "Znicz" - więcej patroli policji

Policjanci sprawdzają także, czy Polacy noszą maseczki, gdzie jest to wymagane, w tym m.in. w komunikacji miejskiej czy pomieszczeniach zamkniętych. "Chcemy przypomnieć, że w Polsce nikt nie wycofał stanu epidemii. Stan epidemii cały czas obowiązuje, a związane jest to z transmisją wirusa" - podkreślał w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Wcześniej - ze względu na Wszystkich Świętych - minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował o noszenie maseczek również na cmentarzach. "Podczas świąt tłumnie odwiedzamy cmentarze, trudno o zachowanie dystansu" – wskazywał.

- Tu nie będzie żadnej ostrej regulacji, tylko to jest odwołanie się do odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale za swoich bliskich, za swoje otoczenie. W tradycji polskiej jest to, że tłumnie odwiedzamy cmentarze, ta liczba ludzi, którzy pojawiają się w tych miejscach pamięci jest bardzo duża, pojawia się tłok, trudno o zachowanie dystansu, więc myślę, że każda odpowiedzialna osoba podejmie decyzję, która z mojego punktu widzenia jest oczywista – podkreślił Niedzielski.

Autor:Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Avalon Studio/Getty Images

Pozostałe wiadomości