Gorące tematy

11 września 2001 - zamach, który zmienił świat

Gorące tematy

Aktualizacja:
Jerry Trudell the Skys the Limit/Getty Images

11 września 2001, czyli dokładnie 19 lat temu, w Nowym Jorku doszło do zamachu terrorystycznego. Uprawadzono samoloty pasażerskie, a następnie pod wodzą pilotów-samobojców skierowano je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. Zginęło 2996 osób. Był to największy akt terroru w historii USA.

Zamach w USA

Już po zamachu na World Trade Center i Pentagon odpowiedzialnością obarczano członków grupy terrorystycznej Al-Kaida. Porywaczy było 19. Kupili bilety na cztery rejsy amerykańskich linii lotniczych, a następnie przejęli kontrolę na ich podkładach. Z jednym wyjątkiem - pasażerowie czwartego samolotu nie podporządkowali się żądaniom, wskutek czego maszyna rozbiła się na polu w Pensylwanii.

Dwa samoloty dokonały największych zniszczeń i doprowadziły do tragedii. Boeingi 767 uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, które po upływie kilkudziesięciu minut runęły. Konstrukcja budynków nie wytrzymała katastrofy. W wyniku "starcia" z maszynami, w różnych obszarach budowli wybuchały pożary.

Trzeci samolot, Boeing 757, uderzył w Pentagon, niszcząc jego część. Ostatni zaś, również Boeing 757, rozbił się na polach Pensylwanii. Pasażerowie na pokładzie zaatakowali porywaczy. Wywiązała się walka, która doprowadziła do rozbicia się samolotu.

Ofiary zamachu z 11 września

Atak z 11 września 2001 pochłonął mnóstwo ofiar - zarówno po stronie pasażerów, osób przebywających w zaatakowanych obiektach, jak i wśród funkcjonariuszy - policjantów i strażaków, którzy przeprowadzali akcje ratunkowe. W zamachu zginęły 2973 osoby, nie licząc 19 porywaczy i 26 osób, które do dziś uznawane są za zaginione. Zginęło 300 funkcjonariuszy służby miejskiej. Pokłosie ataku można było obserwować nawet kilka lat po wydarzeniu. Dlaczego?

Klatki schodowe wieżowców nie były wyposażone w instalacje ciśnieniowe eliminujące dym. Zaczęto je montować w niektórych budynkach dopiero po ataku[5]. Wiele osób zmarło kilka lat po zamachu z powodu wdychania trującego azbestu, który pozostał w nowojorskim powietrzu tuż po zawaleniu się budynków. Azbest został zakazany w budownictwie tylko w niektórych krajach świata (m.in. w Niemczech w 1993, we Francji i w Polsce w 1997). USA początkowo zakazały azbestu w 1989, ale następnie odwołały ten zakaz w 1991

- podaje Wikipedia.

Do ataku terroru publicznie przyznał się przywódca Al-Kaidy, Osama bin Laden. Jego przemówienie na ten temat wyemitowała arabska telewizja 29 października 2004.

"Wojna z terroryzmem"

Tragedia z 11 września rozpoczęła konflikt, który trwa do dzisiaj. Po zamachu na WTC, USA zdecydowało się zaatakować rządzony przez talibów Afganistan. Eksperci spierają się co do słuszności rozpoczęcia wojny w Afganistanie i Iraku. Wątpliwe pozostają też wprowadzone w związku z atakiem ograniczenia praw obywatelskich i ataki na cywilów. Choć oficjalne śledztwo w sprawie zamachu zakończyło się w 2003 roku, wielu ludzi wciąż wnosi o ponowienie i dokładniejsze zbadanie wszystkich okoliczności.

Czego nauczył nas atak na World Trade Center?

Czego nauczyła się ludzkość w związku z pierwszym, tak skutecznym, a więc i dramatycznym atakiem przeprowadzonym, jak twierdzili zamachowcy - "w imię wolności"? Co istotne państwa z całego świata okazały solidarność. Wprowadzono szereg zmian na poziomie prawnym i militarnym w celu zapobiegania aktom terroru. Ale przede wszystkim - ofiary, ci, którzy przeżyli, którzy pomagali, skakali z okien, dzwonili do bliskich, uwięzionych w Bliźniaczych Wieżach, by ich wesprzeć na duchu lub pożegnać, ksiądz, który zginął, bo starał się uspokoić pracowników WTC - oni wszyscy razem i każdy z osobna - udowodnili, że nie istnieją granice odwagi. Nigdy o nich nie zapomnimy.

Nowy Jork po zamachu. Co roku dwa słupy światła w miejscu wież World Trade Center upamiętniają ofiary ataku z 11 września 2001 r. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Tomasz Komenda oświadczył się na premierze filmu. "Na tej sali jest kobieta mojego życia, która nosi mojego syna"

Na co się szczepić jesienią? Doktor Grzesiowski: "Polecane są trzy szczepienia dotyczące układu oddechowego"

Kate Winslet żałuje współpracy z Romanem Polańskim i Woodym Allenem. "Co ja sobie myślałam?"

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości