Zwierzęta

"Nie można komuś kupić żywego organizmu". Dramaty zwierząt traktowanych jak prezent

Zwierzęta

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Nie dawaj zwierząt pod choinkę

Niektóre osoby, chcąc sprawić radość bliskim, dają im pod choinkę zwierzęta. Problem pojawia się jednak po Bożym Narodzeniu, kiedy nie ma czasu lub pieniędzy, by zaopiekować się nowym pupilem. O tym, dlaczego darowanie zwierzaków w prezencie świątecznym nie jest dobrym pomysłem, rozmawialiśmy z ekspertką, Katarzyną Frindt.

Nie kupuj zwierząt pod choinkę

Psy, koty, króliki, żółwie i inne zwierzęta często stają się prezentami świątecznymi. Coraz więcej schronisk wstrzymuje adopcje pupili tuż przed Bożym Narodzeniem. Dlaczego? Bo zwierzę to nie zabawka, którą porzucimy w kąt, jeśli nam się nie spodoba.

- Mamy adopcje bardzo mocno przepracowane. U nas naprawdę ciężko jest dostać zwierzaka i nawet jeśli ktoś go weźmie przed świętami, to nie jest to adopcja przypadkowa, tylko przepracowana. U nas takich zwrotów nie ma. Mamy bardzo odpowiedzialne adopcje - tłumaczyła Inspektor TOZ i wolontariuszka w Schronisku w Celestynowie, Katarzyna Frindt.

Natomiast - jak podkreśliła - prawdziwą plagą są ogłoszenia, z których dowiadujemy się, że dany pupil będzie cudownym podarunkiem pod choinkę. - Już na tę chwilę widzę w Internecie mnóstwo ogłoszeń typu "Sprzedam pieski" sugerujące, że będą doskonałym prezentem świątecznym dla dziecka, babci. (...) A później po świętach jest bardzo dużo ogłoszeń: "Oddam", "oddam", "oddam". Często takiego miłego szczeniaczka wziętego z Internetu dajemy samotnej babci, a potem jest problem, bo gdy babci nie daj Boże coś się stanie, to zwierzaczek z ciepłej kanapy trafia do schroniskowego kojca bądź lasu. To są dramatyczne sytuacje dla zwierząt. Znajdujemy też świnki morskie, króliki porzucone. To jaką traumę muszą przejść, to naprawdę jest bardzo przykre - zaznaczyła Inspektor TOZ.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Ludzie oddają niechciane zwierzęta

Dając drugiej osobie pupila najczęściej ma się dobre intencje, ale niestety po świętach może się okazać, że obdarowany nie ma czasu i pieniędzy, by zaopiekować się zwierzęciem. Część domowników nie jest też przygotowana na nowego członka rodziny. Adopcja musi być świadomym wyborem, a nie widzimisię pociechy czy dorosłego.

- Nie można komuś kupić żywego organizmu, który czuje, przyzwyczaja się do człowieka, kocha. Takie zwierzę naprawdę potem nie rozumie, dlaczego jest porzucone. Jemu nie wytłumaczmy, że "nie jesteśmy na ciebie gotowi, bo sikasz w mieszkaniu, podrapałeś drzwi". To jest odpowiedzialność, członek rodziny - zaznaczyła Katarzyna Frindt.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Il'â Parubenko / EyeEm/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości