Zwierzęta

Żółta wstążka u psa to nie tylko ozdoba. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć

Zwierzęta

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
johndog
Pies w żółtej apaszce

Czy zdarzyło ci się widzieć psa z kolorową wstążką, chustką lub apaszką? To nie moda wśród właścicieli psów, a sposób komunikacji bez słów. Każdy kolor ma inne znaczenie i świadczyć może o tym, że np. pies jest nieufny lub nie wolno go dotykać. O czym świadczy żółta wstążka u psa?

Co oznacza żółta wstążka u psa - projekt Yellow Dog

Projekt Yellow Dog jest międzynarodową kampanią, która skierowana jest do opiekunów psów, ale również do ludzi, którzy ich nie mają. Żółtka chustka zawiązana na szyi czworonoga, przyczepiona żółta wstążka do obroży, szelek lub smyczy, to znak, że zwierzak nie przepada za towarzystwem i potrzebuje więcej przestrzeni. Jest to więc jasny sygnał dla osób mijających właściciela z jego pupilem, żeby nie prosić o głaskanie, nie zaczepiać, nie podchodzić, a w przypadku właścicieli innych psów - ominąć takiego czworonoga większym łukiem. 

Niektóre psy mają traumatyczne doświadczenia, a niektóre po prostu nie przepadają za bliskim kontaktem. Bywa też, że zwierzaki nie radzą sobie z obecnością innych psów, zatem, aby oszczędzić stresu wszystkim - warto respektować żółtą wstążkę i dać takiemu czworonogowi więcej przestrzeni. 

Ponadto, żółta wstążka oznaczać może także, że pies przechodzi kwarantannę bądź jest w okresie rehabilitacji, np. po chorobie. W każdym z tych przypadków żółta wstążka ma symbolizować jasny sygnał - "proszę, nie podchodź, zostaw mi więcej przestrzeni". 

Kolory wstążek i ich znaczenie u psa

Dzięki projektowi Yellow Dog opiekunowie psów zaczęli na szerszą skalę propagować porozumiewanie się za pomocą kolorów. Chociaż nie idą za nimi oficjalne, międzynarodowe projekty, to wielu z psiarzy wie, co dana barwa chustki oznacza. Informacje te mogą się okazać również przydatne dla osób, które psów nie posiadają, ale dzięki temu będą wiedziały, jak się zachować przy danym czworonogu.

Co oznaczają kolory wstążek u psów:

  • biała - pies z niepełnosprawnością,
  • fioletowa - psa nie wolno dokarmiać,
  • czerwona - pies niebezpieczny, lepiej się do niego nie zbliżać,
  • pomarańczowa - pies, do którego mogą zbliżać się ludzie, ale inne psy już nie,
  • zielona - pies towarzyski, mogą do niego podchodzić zarówno ludzie, jak i inne psy.

Gdzie kupić żółtą wstążkę dla psa?

W sklepach zoologicznych dostępne są różnego rodzaju chustki. Bywa, że niektóre mają od razu nadruk z informacją, np. "potrzebuję więcej przestrzeni", "proszę nie zbliżaj się do mnie, boję się". Jednak tak naprawdę nie potrzeba specjalistycznej chustki czy apaszki. Wystarczy drobny żółty element, jak wstążka z pasmanterii przewiązana przy obroży. Można także opleść obrożę taką wstążką, aby kolor był wyraźny. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: johndog

Źródło zdjęcia głównego: Geri Lavrov/Getty Images

Pozostałe wiadomości