Zwierzęta

Za wypuszczenie kota grozi tam wysoka kara - nawet 230 tysięcy złotych

Zwierzęta

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Interia/TVN24
Kot z zabawką

W Niemczech, w jednym z miast właściciele kotów zostali poinstruowani, aby nie wypuszczali swoich zwierzaków na zewnątrz. Złamanie tego zalecenia może drogo kosztować - nawet 50 tysięcy euro kary. Zakaz obowiązuje od 1 kwietnia do 31 sierpnia. Dlaczego został wprowadzony?

Zakaz wypuszczania kotów domowych w Niemczech

W Walldorf w Niemczech nie wolno wypuszczać kotów z domów aż do końca sierpnia. Przyczyną są lęgi ptaka - dzierlatki zwyczajnej z rodziny skowronków. Chociaż gatunek nie jest zagrożony, to jego liczebność spada. Zwierzę to okres lęgowy zaczyna w kwietniu, a gniazda buduje na ziemi. To naraża jego lęgi na atak kotów w znacznie większym stopniu, niż ptaków, które gniazda budują na drzewach i w dziuplach.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Populacja Dzierlatki Zwyczajnej w Niemczech spadła aż o 72% w przeciągu ostatnich 36 lat. Ptak objęty jest najniższą kategorią zagrożenia na świecie, jednak w Niemczech populacja szacowana jest na niecałą setkę par gotowych do rozrodu. Celem ochrony populacji gatunku na całym terenie Badenii-Wirtembergii wprowadzono specjalne ochronne prawo.

- W Niemczech rzadko sięgamy po ten sposób ochrony przyrody, ale w wielu innych krajach to zupełnie naturalne, że koty nie są wypuszczane na zewnątrz- skomentował Eric Diener z Ogrodu Zoologicznego w Heidelbergu.

Wcześniejsze sposoby ochrony tych ptaków zawiodły. Stosowano wtedy siatki odgradzające tereny lęgowe od siedzib ludzkich. Niestety, nie przyniosło to pożądanego efektu.

Kary za wypuszczanie kotów domowych

Kara za zranienie ptaka, w tym pisklęcia, przez kota wynosi 50 tysięcy euro. Będzie musiał ją zapłacić opiekun, który pozwolił swojemu pupilowi wyjść samopas na zewnątrz. Pojedyncze przyłapanie wolno biegającego kota będzie kosztować 500 euro, jednak za zranienie bądź zabicie ptaka, kara może wynieść nawet 50 tysięcy euro. Co oznacza, że maksymalną karą, którą można ponieść jest ponad 230 tysięcy złotych. 

Dlaczego nie powinno się wypuszczać kotów?

O tym, że wypuszczanie kotów domowych nie powinno mieć miejsca, mówi się już od lat. Nie tylko polują one na ptactwo, utrudniając im lęgi, ale również przyczyniają się do rozprzestrzeniania się różnych chorób, np. FIP. Mogą również zrobić sobie krzywdę na wiele różnych sposobów. Mieszkańcy Walldorfu nie są jednak zachwyceni zakazem. Sytuację określają "prawdziwym koszmarem dla kotów wychodzących". 

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Interia/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Astrid860/Getty Images

Pozostałe wiadomości