Zwierzęta

Jak się bawić ze szczeniakiem? Najciekawsze pomysły na zabawę z psem

Zwierzęta

Aktualizacja:
szczeniaczek

Zabawy dla szczeniaka powinny być dopasowane nie tylko do jego wieku, ale również możliwości ruchowych. Zwykły spacer to za mało. Należy zadbać również o dodatkową aktywność fizyczną. Warto sprawdzić, jak bawić się ze szczeniakiem, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój.

Zabawy ze szczeniakiem w domu i na dworze mogą się okazać przyjemną rozrywką nie tylko dla czworonogów. W pierwszych miesiącach życia psa aktywność fizyczna jest szczególnie ważna, dlatego warto poznać najlepsze pomysły na zabawę ze szczeniaczkiem.

Więcej:

Dlaczego zabawy ze szczeniakiem są ważne?

Każdy opiekun, który kocha swoje zwierzę, będzie o nie dbał i zapewniał wszelkie wygody. Nie może to ograniczać się jedynie do karmienia, głaskania i wyprowadzania na spacer. Trzeba dodatkowo się wysilić i poświęcić czas również na zabawę ze szczeniakiem. Bawienie się z młodym psem jest szczególnie ważne. Zabawa pozwala na wyćwiczenie zachowań , dzięki którym czworonogi w dorosłym życiu będą lepiej przystosowane do tego, by przetrwać. Wiąże się to z szeroko pojętymi zdolnościami do adaptacji w różnych warunkach. Wystarczy spojrzeć na najmłodsze pieski, które już w pierwszych tygodniach życia obserwują matkę i próbują później ją naśladować. Dobranie odpowiednich zabaw ze szczeniaczkiem sprawia, że pies jest silniejszy, odporniejszy, a nawet mądrzejszy.

Bez względu na rodzaj zabawy dla szczeniaka jedno jest pewne – zwierzęta poprzez aktywność ruchową ćwiczą wszelkie czynności i zachowania, które zaobserwowały wcześniej u matki oraz u swojego rodzeństwa. Choć sposobów na to, jak bawić się ze szczeniakiem, może być wiele, to opiekunowie zazwyczaj wybierają zabawy lokomotoryczne , czyli związane ze zmianą miejsca położenia ciała. Z tego też względu zwierzęta najchętniej biegają ze sobą, wierzgają, popychają się, manipulują przedmiotami, ścigają się lub gryzą. Jak się okazuje, tego rodzaju aktywności mają duże znaczenie, ponieważ dają czworonogom możliwość zdobywania czy doskonalenia umiejętności, które nabyły podczas zabawy. W ten sposób kształtowane są również kompetencje społeczne psów – tym bardziej warto zadbać, aby podopieczny miał psich kompanów, z którymi mógłby czasami się spotkać i wspólnie pobawić.

Zobacz także: Karmienie szczeniaka – co i jak często podawać małemu psu?

Niezależnie od tego, czy są to zabawy ze szczeniakiem w domu, czy na zewnątrz, każdy pies potrzebuje jak najwięcej tego rodzaju aktywności. To nie tylko sprzyja rozwojowi kompetencji społecznych u psów, ale przenosi się również na grunt międzygatunkowy. Pieski w ten sposób mogą także: rozładować napięcie, zbudować pozytywną relację i wzmocnić więź ze swoim opiekunem, stymulować i rozwijać swój umysł, nauczyć się kontroli swoich emocji oraz zaspokoić instynkty.

Jak bawić się ze szczeniakiem w domu?

Nawet w małym mieszkaniu można znaleźć wiele sposobów na to, jak się bawić ze szczeniakiem w domu. Ciekawym pomysłem będzie zabawa w szukanie smakołyków, która rozwija najbardziej wyczulony psi zmysł, czyli węch. Przysmaki nie muszą być chowane w trudno dostępnych zakamarkach. Czasem wystarczy umieścić je w dłoniach i podroczyć się z pieskiem, żeby zmusić go do wykazania się sprytem i przebiegłością.

Kolejną zabawą ze szczeniakiem w domowym zaciszu może być sprzątanie zabawek. Jeśli zwierzę potrafi je rozpoznać po nazwach, wyzwanie jest jeszcze ciekawsze, ponieważ można nauczyć psa odnoszenia przedmiotów na swoje miejsce. Szczeniętom należy wydawać oczywiste polecenia, nakazujące chwytanie, przynoszenie oraz odkładanie zabawek (równie dobrze mogą to być także inne rzeczy, np. rozrzucone na podłodze skarpetki).

Zabawa ze szczeniakiem w chowanego to również świetny sposób na wyćwiczenie psich zmysłów. Tutaj może się przydać pomoc drugiej osoby, która może poprowadzić psa w czasie, gdy jego opiekun będzie się chował. Ważne, aby przed rozpoczęciem zabawy skupić uwagę czworonoga na sobie, pogłaskać go oraz nawiązać kontakt wzrokowy. Szczeniak powinien szukać właściciela po upływie określonego czasu, mając możliwość swobodnego poruszania się po domu.

Zobacz także: Jak podróżować z pupilem na pokładzie?

Pomysły na zabawy ze szczeniakiem na dworze

Najpopularniejszym typem zabawy ze szczeniakiem na dworze jest aportowanie. Opiekunowie najczęściej rzucają pieskom patyki, każąc im przynieść je z powrotem. Takie ćwiczenie doskonale rozwija koordynację ruchową oraz posłuszeństwo zwierzęcia wobec właściciela.

Szczenięta uwielbiają również zabawę w przeciąganie. Należy wybrać przedmiot, który posłuży za szarpak, najlepiej coś, co będzie przyjemne dla psa do uchwycenia, wykonane z miękkiego materiału. Przy takiej zabawie zwierzę będzie miało okazję wykazać się sprytem i siłą, którą również może wyćwiczyć.

Jednakże do najciekawszych aktywności fizycznych, które można wykorzystać jako zabawę dla szczeniaka, należą wszelkie sporty dla psów, np. agility , polegające na prowadzeniu czworonoga przez tor przeszkód za pomocą komend głosowych lub ruchowych. Popularne są także psie zaprzęgi, takie jak canicross oraz bikejoring .

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości