Zwierzęta

Wywłócznik, czyli trawa do akwarium. Jak ją uprawiać?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Trawa w akwarium

Wywłócznik jest rośliną, którą stosunkowo często wykorzystuje się w akwariach. Warto jednak wiedzieć, że ma wiele odmian o specyficznych wymaganiach. Sprawdź, którą odmianę wybrać i jak uprawiać wywłócznik w akwarium.

Wywłócznik to rodzaj roślin należących do rodziny wodnikowatych. Obejmuje około 35-40 gatunków, które występują na całej kuli ziemskiej – w wodach stojących i na bagnach. Najwięcej gatunków można spotkać na terenie Australii.

Rośliny wodne do akwarium

W Polsce występują trzy gatunki tej rośliny: wywłócznik kłosowy, okółkowy i skrętoległy. Wywłócznik to bylina wodna, która jest całkowicie zanurzona w wodzie i ukorzenia się na dnie. Ma dość miękkie, wiotkie, pojedyncze lub rozgałęzione liście.

Rośliny wodne pływające

Wywłócznik jest bardzo dekoracyjną rośliną, którą chętnie wykorzystuje się w akwarystyce. Ta piękna, ale niekoniecznie trwała roślina szczególnie rozpowszechniona jest na terenie Europy, Azji i Ameryki. W akwarystyce wykorzystuje się głównie kilkanaście jej gatunków – wszystkie mogą rosnąć tylko w czystej i niezbyt twardej wodzie. Najczęściej w akwarium umieszcza się wywłócznik kłosowy, brazylijski czy okółkowy – wszystkie są do siebie bardzo podobne.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Roślina akwariowa

Wywłócznik najlepiej nadaje się do zbiorników nieogrzewanych, których temperatura wynosi od 15 do 20 stopni Celsjusza. Większość gatunków nie zniesie zbyt wysokich temperatur. Rośliny te są także wrażliwe na osadzający się na liściach muł, glony i częste wyrywanie oraz przesadzanie. Najlepiej będzie hodować je w akwariach, które są domem dość spokojnych ryb, ponieważ ryby, które kopią w mule, mogą regularnie uszkadzać tę roślinę. Wywłócznik jest rośliną kwiatową, jej kwiaty wyrastają ponad powierzchnię wody, ale w akwarium należą do rzadkości. Można ją rozmnażać poprzez podział łodyg. Wywłócznik w akwarium nie wytwarza nasion. Może osiągnąć wysokość nawet 50 centymetrów. Najlepiej posadzić go po bokach albo przy tylnej ścianie akwarium.

Trawa w akwarium – gatunki wywłócznika

Najpopularniejsze gatunki wywłócznika to: 1. Wywłócznik kłosowy – ma bardzo długą łodygę, często o lekko czerwonym zabarwieniu, i dość rzadko rozmieszczone okółki liści w kolorze zielonym. Może zostać zakorzeniony, ale nie jest to konieczność. Jeśli chcemy mieć krzaczaste osobniki, które pozostaną w stanie wegetacji także zimą, należy je regularnie przycinać latem. Gatunek ten nie zawsze będzie nadawał się do uprawy w akwarium. 2. Wywłócznik okółkowy – jego blaszka liściowa ma równoległe odcinki. Naturalny okres kwitnienia tej rośliny przypada na czerwiec i lipiec. Nie może być uprawiana w zbyt twardej wodzie. Jeśli natomiast będzie trzymany w wysokiej temperaturze, pozostanie zielony do połowy zimy. W warunkach naturalnych roślinę tę można spotkać niemal na wszystkich kontynentach, porasta głównie dno stojących zbiorników. Bardzo charakterystyczna jest długa i łamliwa łodyga, z której wyrastają gęste, a zarazem pierzaste zielone liście. Gatunek ten będzie się efektownie prezentował w środkowej lub tylnej części akwarium, szczególnie ze względu na jego interesującą puszystość. 3. Wywłócznik brazylijski – jest uważany za gatunek o stosunkowo niewielkich wymaganiach. Wystarczy mu czysty piasek, który nie zawiera mułu. Świetnie sprawdzi się jako miejsce, w którym ryby będą składać ikrę.

Rośliny akwariowe łatwe w uprawie – jakie rośliny do akwarium?

Zieleń, którą możemy ozdabiać nasze akwaria, ma różnorodne wymagania, podobnie jak rośliny, które uprawiamy w ogrodach i doniczkach. Część gatunków wymaga dużej ilości światła i ciepła, inne wręcz przeciwnie – preferują chłodną wodę i niewielką ilość światła. Na szczęście są i takie, które poradzą sobie niemal w każdych warunkach. Rośliny akwariowe mało wymagające to m.in: 1. Żabienice – to ponad 50 różnych gatunków, które pochodzą z Afryki i Ameryki Południowej. Są wśród nich zarówno małe rośliny, które dorastają do wysokości 5 centymetrów, jak i dosyć duże, osiągające nawet 30 centymetrów. Liście żabienic są czerwone albo zielone. Rośliny te mogą przystosować się do warunków panujących niemal w każdym akwarium. Tym, co szczególnie im przeszkadza, jest nadmierny wzrost glonów. Najlepiej będą rosły w dobrze wypłukanym żwirze lub tłuczniu. 2. Rogatki – te akwariowe rośliny mogą nieco przypominać skrzyp. Dorastają nawet do wysokości 50 centymetrów. Co ciekawe, nie wytwarzają korzeni i pływają swobodnie w wodzie. Rogatki doskonale hamują rozwój glonów. 3. Nurzaniec śrubowy – ze względu na swój wygląd bywa nazywany trawą akwariową. Jest idealny do obsadzania tylnej części zbiornika. Roślina ta poradzi sobie prawie w każdych warunkach. Tworzy liczne rozłogi, z których w bardzo łatwy sposób można uzyskać kolejne okazy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: stoickt/Getty Images

Pozostałe wiadomości