Zwierzęta

Wilczym tropem przez noc - wyjątkowa impreza w Puszczy Białowieskiej

Zwierzęta

Aktualizacja:

Ekscytujące opowieści o życiu wilków, filmy, ognisko oraz nocna wyprawa do chronionej, dzikiej Puszczy Białowieskiej - takie atrakcje przygotowali organizatorzy Międzynarodowej Wilczej Nocy. - Nie ma w Polsce drugiej takiej imprezy jak ta w Białowieży - zapewnia Marcin Kostrzyński.

Wilcza Noc to cykliczne wydarzenie organizowane przez Białowieski Park Narodowy, niezmiennie cieszące się dużą popularnością. W tym roku impreza odbywa się na granicy polsko-białoruskiej.

To chyba jest jedyne takie miejsce, gdzie miłośnicy wilków mogą się spotkać, skontaktować z naukowcami i wymieniać się własnymi doświadczeniami. Nie ma w Polsce takiej drugiej Wilczej Nocy jak ta w Białowieży

- mówił podekscytowany obrońca zwierząt, Marcin Kostrzyński, który bierze udział w wydarzeniu już kolejny raz.

Wilcza Noc - tegoroczne atrakcje

Uczestnicy imprezy wzięli już udział w spacerze do miejsc, gdzie pracownikom parku udawało się spotkać i sfotografować wilki.

Spacer polegał na tym, że niewielką grupą wyszliśmy w las. Był wieczór (...). Szliśmy, nasłuchiwaliśmy (...) i rzeczywiście udało nam się gdzieś w oddali usłyszeć wycie wilków.

- powiedziała pani Karolina.

Można się było poczuć częścią natury (...). Było cudownie

- dodała inna uczestniczka spaceru, Helena.

Po wyprawie terenowej miłośnicy wilków mogli ogrzać się przy ognisku na Królewskiej Polanie. Dzisiaj na uczestników wydarzenia czekają kolejne atrakcje, w tym jeszcze jeden spacer śladami wilków. Życzymy im, aby mieli okazję zobaczyć to niezwykłe zwierzę.

Kilka słów o wilkach

Wilki żyją w watahach po kilka osobników. Nie wszystkie się jednak rozmnażają – obowiązek ten zarezerwowany jest tylko dla pary alfa (wilka i basiory). Proces wychowywania potomstwa spoczywa już jednak na całym stadzie. Stąd też nie ma nic bardziej mylnego, niż powiedzenie "samotny wilk". Zdarzają się samotne osobniki, ale są to wilki (lub basiory), które samemu nie wybrały odejścia – zostały odrzucone ze stada albo na skutek przegranej rywalizacji o samicę albo ze względu na ich chorobę, starczy wiek i niedołężność.

Zwierzęta te odgrywają pożyteczną rolę w ekosystemie, naturalnie regulując populację roślinożerców i mniejszych od siebie drapieżników.

One dbają o cały las, są jego gospodarzami

- podsumował Marcin Kostrzyński.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości