Zwierzęta

Węże w Polsce – co zrobić, gdy nas ukąszą? Ekspert: "Na pewno nie wysysamy jadu i nie nacinamy rany"

Zwierzęta

Okres wakacji to tradycyjnie odpoczynek na świeżym powietrzu, pikniki i spacery w lasach. Jednak w miejscach, gdzie rządzi natura, warto uważać na węże, które mogą napędzić nam strachu. Które z gadów żyjących w Polsce są niebezpieczne?

W Polsce występuje pięć gatunków węży i wszystkie z nich objęte są ochroną.

Zaskroniec zwyczajny

Występuje w całej Polsce. Żyje głównie w środowisku wodnym, ponieważ jego przysmakiem są ryby i płazy. Nie pogardzi też gryzoniami. Samica zaskrońca może osiągać długość około 1,5 m, natomiast samiec - 1 m. Zwierzę ma kolor oliwkowozielony, a na tylnej części jego głowy występują żółte lub szare plamy. Zdarzają się również okazy bez tej ozdoby. Zaskroniec nie jest groźny dla człowieka i unika z nim kontaktu.

Zaskroniec rybołów

To gatunek niejadowitego węża, który większą część życia spędza w wodzie. Ubarwiony jest w tonacji szarej, oliwkowej lub zielonobrązowej. Może osiągnąć długość do 1,5 m.

Występuje w Polsce od 2009 roku, stwierdzony w okolicach Cieszyna

- wyjaśnił Bartłomiej Gorzkowski, kierownik lubelskiego egzotarium.

Żmija zygzakowata

Wąż jest sucholubny i żyje najczęściej na skraju lasu. Lubi odpoczywać pod kamieniami i krzewami. Jego przysmakiem są owady, jaszczurki i niewielkie ssaki. Żmija osiąga około 1 m długości i występuje w trzech kolorach: brązowoczerwonym, czarnym i szarym. Ma charakterystyczną trójkątną głowę, a na plecach - zygzak.

Żmija jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce, ale żeby zaatakować musi poczuć się zagrożona. Jej ukąszenie nie jest jednak groźne dla życia, chyba że mamy poważne problemy z sercem.

Gniewosz plamisty

Jest bardzo rzadki i występuje na południu Polski. Lubi wygrzewać się na skałach i ukrywać w trawie. Jego pożywienie to jaszczurki, płazy i drobne ssaki. Wąż osiąga długość około do 90 cm, a jego skóra ma kolor szaro- lub rdzawobrązowy. Ze względu na układ plamek na grzbiecie bywa mylony ze żmiją zygzakowatą. Gniewosz plamisty nie jest groźny dla ludzi.

Wąż eskulapa

Występuje w Bieszczadach - można się na niego natknąć na polanach oraz w lasach liściastych. Nie stroni też od siedzib ludzkich. Potrafi osiągać nawet 2 m długości, a jego barwa jest jasnobrązowa, miedzianobrązowa albo oliwkowobrązowa. Wąż żywi się małymi gryzoniami, jaszczurkami, a nawet ptakami i ich jajami. Wąż eskulapa nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Co należy zrobić, gdy spotkamy węża?

Nie zaczepiamy, zostawiamy w spokoju. Węże nie chcą nam zrobić krzywdy, one chcą sobie żyć spokojnie. W momencie, kiedy zorientują się, że człowiek jest w pobliżu (…) pójdą sobie w swoją stronę

- uspokajał nasz rozmówca.

Kiedy jednak się zdarzy, że wąż nas ugryzie, to na pewno nie wysysamy jadu i nie nacinamy rany. Wystarczy przemyć ugryzione miejsce czystą wodą, trzymać kończynę poniżej serca i udać się do lekarza.

>>> Zobacz także:

Pyton znaleziony w toalecie przeraził mieszkańców wrocławskiego osiedla. "Dla zwierzęcia to jest tak samo stresujące dla człowieka"

Najbardziej zagrożone gatunki zwierząt w Polsce i na świecie

Jakub Degee - prawdopodobnie pierwszy Polak, który sfotografował anakondę pod wodą

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości