Zwierzęta

Byki na gigancie. "Mogą być niebezpieczne, ponieważ są zestresowane"

Zwierzęta

Autor:
Patrycja
Sibilska
Byki na gigancie

Grupa byków uciekła kilka dni temu z hodowli w Starym Lesie w województwie opolskim. Z 33 osobników udało się schwytać 20, pozostałe wciąż są na wolności. Czy bydło jest zawsze takie rogate? Czy stado byków na gigancie jest niebezpieczne? Jakie są zwyczaje tych zwierząt? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał lekarz weterynarii Michał Barczykowski.

Stado byków na wolności

Rogaci zbiedzy z gospodarstwa w Starym Lesie od kilku dni poruszają się po Lasku Namysłowskim w województwie opolskim. Ich wybryk postawił w stan gotowości służby, jednak mimo wielu prób ze stada liczącego 33 sztuki, 13 wciąż wymyka się obławie. Biegają po polach, przecinają drogi, zbliżają się do gospodarstw. Wybrały wolność, zapragnęły relaksu czy to po prostu rogate dusze?

- Są to zwierzęta stadne i tak jak wszystkie zwierzęta stadne byki mają swojego przewodnika Alfa. I ten byk Alfa powiedział: "dobra, teraz idziemy, pójdziemy sobie na wolność", a całe stado oczywiście poszło za nim. Jednak kiedy takie zwierzęta uciekną, to już nie jest tak prosto, żeby je złapać. Dlatego że one całe życie żyją w zagrodach, w zamkniętych miejscach, w zamkniętym areale i kiedy poczuły wolność, to nie za bardzo wiedzą, jak się zachować. Po pierwsze mogą być niebezpieczne, ponieważ są zestresowane, a po drugie, żyjąc w zamknięciu, zawsze mają określone pory karmienia, miejsca, gdzie jedzą, wodę, a tutaj muszą sobie radzić same. Dlatego to jest wielki stres dla tych zwierząt i one mogą być faktycznie niebezpieczne - wyjaśnia goszczący w naszym studiu lekarz weterynarii Michał Barczykowski.

Zwyczaje bydła

W Internecie często pojawiają się filmiki z uroczymi krowami przytulającymi się do ludzi, reagującymi na imię lub radośnie podskakującymi na łące. Co tak naprawdę myśli krowa, która szuka kontaktu z człowiekiem? Czy bydło jest mądre? Jakie ma zwyczaje?

- One lubią żyć w grupie, w stadzie, jednak ze względu na to, że hodowla od wielu lat prowadzona jest w systemie zamkniętym, one są po prostu do tego przyzwyczajone, do tego, żeby być zamknięte, żeby mieć swój rytuał dnia. Dlatego wolność dla takich zwierząt, które urodziły się w oborze, nie jest czymś wskazanym - mówi lekarz.

- To są bardzo inteligentne zwierzęta. Ja pracuję głównie z krówkami i mogę powiedzieć na ich przykładzie, że krowy to są bardzo inteligentne zwierzęta. One reagują na swoje imię, zawierają przyjaźnie. Uwielbiają jeść w towarzystwie, ale w towarzystwie swoich przyjaciółek. Bardzo szybko się uczą. (...) Codziennie w mojej pracy mnie coś zaskakuje, na przykład to, że one potrafią się zaprzyjaźnić z ludźmi. Jeśli jest dana osoba, która się opiekuje w tym momencie zwierzętami, to krowa potrafi podejść, polizać, chce być podrapana - opowiada z uśmiechem Michał Barczykowski.

Jeśli chcecie wiedzieć, ile żołądków ma krowa i jakie ilości śliny wytwarza, obejrzyjcie materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości