Zwierzęta

Służył w policji przez 23 lata. Ogier Hipol przeszedł na emeryturę

Zwierzęta

26-letni Hipol, najstarszy koń w polskiej policji i jedyny ogier w tej formacji przeszedł na emeryturę. Ja mu się żyje w Zakątku Weteranów w Gierłatowie? Jakie jeszcze zwierzęta trafiają do tego miejsca? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

Hipol to 26-letni koń rasy wielkopolskiej, który do niedawna służył w Zespole Konnym Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Brał udział w zabezpieczeniu imprez masowych na terenie całego kraju. Patrolował również trudno dostępne miejsca, w szczególności tereny leśne, niedostępne dla samochodów terenowych. Jego ostatnim jeźdźcem była sierz. sztab. Agnieszka Walczak, która na jego grzbiecie pełniła służbę przez ostatnie siedem lat.

>>> Zobacz także:

Po 23 latach służby w policji, Hipol przeszedł na zasłużona emeryturę. Od dwóch tygodni koń przebywa w Zakątku Weteranów w Gierłatowie, w województwie Wielkopolskim.

W chwili obecnej aklimatyzuje się u nas. Jako ogier próbuje ustawiać nasze stado.

- powiedział były policjant Sławomir Walkowiak.

O "Zakątku Weteranów"

Dom "Zakątek Weteranów" ma za cel zapewnienia opieki i miejsca gdzie psy i konie, które pełniły służbę w służbach mundurowych będą mogły spędzić w godnych warunkach swoją starość. W chwili obecnej nie zawsze istnieje możliwość zaopiekowania się wycofywanym, ze względu na swój wiek lub stan zdrowia, zwierzakiem przez jego opiekuna – przewodnika czy jeźdźca, gdyż brakuje im do tego odpowiednich warunków czy środków. Na dzień dzisiejszy wybitne umiejętności psów i koni wykorzystują w służbie funkcjonariusze będący przedstawicielami takich formacji jak Policja, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Służba Więzienna, Straż Ochrony Kolei, WOPR, GOPR, Straże Miejskie oraz Służba Ochrony Metra w Warszawie i tutaj należy oczekiwać zainteresowania propozycją stworzenia Zakątka jako docelowego miejsca gdzie można skierować – umieścić zwierzęta wycofywane ze służby w Ich szeregach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości