Zwierzęta

Nowe badania: Psy nie widzą ludzkich twarzy. Jak rozpoznają swoich właścicieli?

Zwierzęta

Pies
Moment RFChristina Reichl Photography/Getty Images

Psie mózgi nie reagują na ludzkie twarze. Nauczyły się rozpoznawać swoich właścicieli poprzez dźwięk i zapach. Tak wynika z najnowszych badań na Uniwersytecie Loránda Eötvösa w Budapeszcie.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie zbadał aktywność mózgów 30 ludzi i 20 psów.

Jak widzą psy?

Jak podaje MailOnline, za pomocą rezonansu magnetycznego zespół badaczy z Węgier i Meksyku monitorował aktywność mózgu zarówno ludzi, jak i psów. Naukowcy oglądali nagrania przedstawiające ludzką twarz i tył głowy oraz pysk psa i tył głowy psa.

Badania psów

Okazuje się, że żadna część mózgu psa nie reagowała specyficznie na ludzką twarz. Natomiast z badań wynika, że u ludzi kora wzrokowa zapala się, gdy widzi twarz.

Wyniki badań mózgu sugerują, że twarze mogą mieć kluczowe znaczenie dla ludzi i prawdopodobnie innych naczelnych, ale nie dla wszystkich ssaków, na przykład nie dla psów. Te dwa gatunki różnią się pod względem komunikacji wizualnej, co znajduje odzwierciedlenie w aktywności ich mózgów

– wyjaśnił w rozmowie z MailOnline Attila Andics, który kierował badaniami.

Z eksperymentu wynika także, że zarówno ludzie, jak i psy reagowały na filmy w zależności od tego, czy pokazywały one przedstawiciela ich własnego gatunku.

Jak zatem pies rozpoznaje swojego właściciela?

Chociaż nie istnieje wydzielony obszar mózgu psa dla ludzkich twarzy, nie oznacza to, że ich narządy nie są zaangażowane w rozpoznawanie właściciela

– oznajmił Attila Andics.

Wcześniejsze badania wykazały, że czworonogi potrafią rozpoznawać swoich właścicieli - używając połączenia zapachu, głosu i ograniczonej zdolności rozpoznawania konturu.

Nieinwazyjne badanie

Attila Andics Andics powiedział CNBC, że psy przeszły wielomiesięczne intensywne szkolenia, zanim zostały poddane badaniom. Musiały m.in. nauczyć się stać w bezruchu i zachowywać spokój. Dodał, że zwierzęta nie były unieruchamiane i w każdej chwili mogły opuścić skaner.

Zdaniem uczonych przeprowadzone przez nich badanie jest "pierwszym bezpośrednio porównawczym, nieinwazyjnym badaniem neuroobrazowania wzrokowego gatunków innych niż naczelne".

Zobacz wideo: Pies po służbie

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości