Zwierzęta

Pigcasso - świnka, która maluje obrazy. Jej najdroższa praca kosztowała 6 tys. dolarów

Zwierzęta


Pigcasso to świnia, która miała trafić do rzeźni w Afryce Południowej. Uratowała ją Joanne Lefson. - Gdybym jej stamtąd nie zabrała, skończyłyby jako bekon w kanapce - mówiła. Obecnie zwierzę jest znaną na całym świecie malarką, a jej prace warte są krocie. Poznajcie świnkę-artystkę.

Świnka uratowana przed rzeźnią

Joanne Lefson miała kawałek ziemi nieopodal Kapsztadu w RPA. Postanowiła założyć tam farmę, na której będą żyły zwierzęta uratowane z hodowli przemysłowych. Gdy kończyła budowę, pojechała do pobliskiej zagrody świń:

- W jednym dużym budynku były tysiące zwierząt. Dosłownie chwyciłam dwie sztuki. Jedną z uratowanych świnek była właśnie Pigcasso. Gdybym ich stamtąd nie zabrała, skończyłyby jako bekon w kanapce – wyjawiła Joanne Lefson w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską.

Pigcasso - świnka-malarka

Joanne Lefson przyznała, że świnie to niesamowicie mądre zwierzęta. Gdy Pigcasso zadomowiła się już na farmie, opiekunka postanowiła zorganizować jej zabawę.

- Przyniosłam różne piłki, pluszaki. Ona wszystko zniszczyła poza pędzlami malarskimi, które zostały nam po budowie - wspominała.

Joanne poszła więc za ciosem. Dała śwince pędzle, które łatwo mogła chwycić w pysk, farby oraz płótno. I tak świnka zaczęła malować kilka razy w tygodniu. Zdarza się, że nad jednym płótnem pracuje prawie miesiąc. Gdy kończy zawsze moczy nos w farbie i odbija go na płótnie. To jej forma podpisu.

Obecnie prace świnki sprzedawane są na całym świecie. Najdroższy obraz został kupiony przez kolekcjonera z Nowego Jorku za 6 tys. dolarów. Z kolei pewien Hiszpan kupił pracę Pigcasso zatytułowaną "Paw" za niewiele niższą kwotę.

- Zazwyczaj jedno płótno sprzedajemy za 1,5-2 tys. euro – podkreśliła opiekunka.

Część kwoty z prac świnki przeznaczona jest na ratowanie zwierząt z hodowli przemysłowych. Zobacz prace Pigcasso w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Pozostałe wiadomości