Pies nie chce jeść. Czym karmić psa niejadka?

Czym karmić psa niejadka?

Twój pies grymasi przy misce? Nie je, tylko wącha karmę i odchodzi? Wydaje ci się, że nie chce nic jeść i nie masz pomysłu, jak to zmienić? Oto skuteczne porady dla opiekunów psów niejadków. Czym karmić psa?

Wielu opiekunów skarży się na to, że ich pupil nie chce jeść. Zmieniają karmy na coraz to lepsze - i droższe - a pies jak nie jadł, tak nie je. Podchodzi do miski, powącha, co się w niej znajduje, i odchodzi. Gdy pojawi się coś nowego, potrafi z ciekawości spróbować, ale na dłużej żadna karma nie zdobywa jego podniebienia. Znasz ten problem? Twój psiak także jest niejadkiem? Wiemy, co zrobić, gdy pies nie chce jeść!

Dlaczego pies nie je? Poszukaj przyczyny

Na początek warto postawić diagnozę. Właściwie dlaczego pies jest niejadkiem? Co spowodowało taką sytuację? Pierwsze kroki najlepiej skierować do weterynarza, który dokładnie zbada psiaka i wykluczy wszelkie możliwe choroby. Brak apetytu bywa bowiem oznaką różnych schorzeń, dlatego lepiej upewnić się, że w przypadku twojego pupila nie to jest przyczyną. Kolejna sprawa, to ustalenie, ile twój pies dostaje jedzenia. Może zbyt dużo i po prostu nie jest głodny? Nierzadko okazuje się, że pies niejadek ma… nadwagę! Jak to możliwe? Wynika to z tego, że opiekunowie dają swoim zwierzakom sporo smakołyków, dokarmiają je przy stole, a potem dziwią się, że pies nie chce zjeść swojej porcji.

Upewnij się też, czy porcja jedzenia, jaką podajesz psu do miski, jest dla niego odpowiednia. Nie zawsze łatwo to ustalić, ale kieruj się informacją na opakowaniu i każdą porcję odmierzaj na wadze kuchennej. Jeśli chcesz sobie ułatwić sprawę, możesz sięgnąć po takie rozwiązanie jak catering dla psa. Świeże jedzenie PsiBufet oferuje indywidualnie dopasowaną do każdego pieska dietę. Saszetki z pożywieniem, które przychodzą, to idealna porcja dla naszego pupila, nie trzeba się więc już martwić o to, że podamy zbyt dużo lub zbyt mało karmy.

Karm regularnie i kontroluj ilość

Psi organizm najlepiej funkcjonuje wtedy, gdy dostarcza mu się paliwo o stałych godzinach, w regularnych odstępach czasu. Najlepiej więc przyjąć, że np. śniadanie podajemy psiakowi zawsze o 7, a kolację o 19 - i się tego planu trzymać. W międzyczasie nie powinniśmy podawać żadnych “gratisów”. A jeśli już bardzo chcemy poczęstować pupila smaczkiem, odejmijmy nieco z porcji, by ilość kalorii się zgadzała. To bardzo ważne, by pilnować ilości podawanego jedzenia. Czasem niejadek to w końcu pies, który jest przejedzony.

Postaw na atrakcyjne pożywienie

Psiaki mają doskonały węch. Nic dziwnego więc, że jedzą nosem - to znaczy wybierają pożywienie, które atrakcyjnie pachnie. Aromatyczne jedzenie to najczęściej posiłki ugotowane ze świeżych składników. Takie jak PsiBufet - bazujące wyłącznie na naturalnych produktach, dostępne w czterech atrakcyjnych smakach: wołowina, jagnięcina, kurczak, indyk. Prawdziwemu jedzeniu nie oprze się żaden pies, nawet największy niejadek!

Karm interaktywnie

Sposobem na psy niejadki może też być karmienie interaktywne. Co to znaczy? Powiedzmy sobie szczerze - podawanie jedzenia do zwykłej miski jest dla psa dość nudne. Nie wymaga od niego żadnego wysiłku, nie stanowi atrakcji. A przecież mogłoby! Warto sięgnąć po inne rozwiązania i przynajmniej jeden posiłek dziennie podawać w ciekawy dla pieska sposób. Na rynku dostępne są tzw. miski spowalniające - to naczynie z wypustkami albo labiryntem, z którego zwierzak musi wylizać pożywienie. Po pierwsze, zabiera to czas, po drugie - jest formą zabawy. Innym sposobem na interaktywne karmienie jest kong. To pusta w środku gumowa zabawka, którą wypełnia się jedzeniem. Psiak musi się nieźle natrudzić, by je wydobyć!

Podsumowanie. Skuteczne sposoby na psa, który nie chce jeść

Jeśli twój pies jest niejadkiem, zastanów się, czy aby na pewno nie jest… przejedzony. Może się bowiem zdarzyć, że między posiłkami podajesz mu tak dużo smaczków, że po prostu wieczorem nie jest już głodny. Kolejna sprawa, to ustal stałe pory posiłków i się ich trzymaj. Przeczytaj dokładnie na opakowaniu, ich danego pożywienia powinien dostawać pies takiej wielkości jak twój. To ważne, by nie przekarmiać. Możesz też postawić na catering dla psa - wtedy kurier dostarczy ci dokładnie takie porcje, jakie powinien zjadać twój psiak.

Poza tym wybieraj dla psa karmę, która atrakcyjnie pachnie. Najlepiej - świeże jedzenie, które lekko podgrzane jest niezwykle aromatyczne. W żywieniu psich niejadków sprawdza się też karmienie interaktywne, a więc z użyciem miski spowalniającej lub konga.

Spróbuj świeżego jedzenia dla psów PsiBufet z kodem rabatowym! Zamów ze zniżką 20% na 2 pierwsze dostawy!

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości