Zwierzęta

Niezwykła rola osłów w leczeniu niepełnosprawności. Czym jest onoterapia?

Zwierzęta

Aktualizacja:

W Polsce utarło się powiedzonko, że osiołki nie należą do najmądrzejszych stworzeń. Jednak nic bardziej mylnego! Te zwierzęta są niezwykle inteligentne, przyjazne, a także wrażliwe. Poza tym, mogą one poprawić nasz stan psychiczny, fizyczny oraz emocjonalny. W jaki sposób?

Fenomen osłów

Osły są nam znane już od 6 tys. lat, czyli od czasów starożytnego Egiptu. Wówczas stały się one zwierzętami domowymi. Wiadomo, że to niezwykle przyjacielskie, towarzyskie i mądre stworzenia, które lubią ludzi. Na świecie żyje ich aż 40 mln, a na pewnej greckiej wyspie do dziś osły są jedynym środkiem transportu.

W Dzień Dobry TVN ich urok na żywo mógł podziwiać Bartek Jędrzejak. Prosto z Bochlina z Toskanii Kociewskiej relacjonował swoje przeżycia. Porozmawiał również z właścicielami tamtejszego gospodarstwa ekologicznego ze zwierzętami.

Dla mnie osły to kraina baśni, bajek, fantazji, możliwości... Ale przede wszystkim osły, dla mnie, reprezentują wolność. To, co Polacy najbardziej lubią. Zresztą my całą tematykę onoterapii przywieźliśmy z ziemi włoskiej do Polski. Osioł jest wolny w dwóch znaczeniach - jest powolny, ale też kocha wolność

- tłumaczył w programie fundator Toskanii Kociewskiej, Arkadiusz Pstrong.

Czym jest onoterapia?

Od lat w ramach rehabilitacji psycho-ruchowej stosuje się obecność zwierząt. Choć najpopularniejsza jest hipoterapia, czyli metoda z udziałem koni, coraz popularniejsza staje się również onoterapia.

Jest to terapia z osiołkami, która choć nie zastępuje terapii stosowanej, to bardzo ją wspomaga i w unikalny sposób uzupełnia inne metody rehabilitacji. Mogą w niej uczestniczyć wszyscy - dzieci, dorośli, osoby z niepełnosprawnością oraz seniorzy.

Działania onoterapeutyczne są adresowane do osób z trudnościami zdrowotnymi, a także pacjentów z niepełnosprawnościami - również psychicznymi. Dlaczego osioł jest do tego idealny? To niezwykle towarzyski, cierpliwy i potulny zwierz, który lubi kontakty fizyczne z człowiekiem. Jest wolny, a jego ruchy spokojne. Poza tym - jego uroczy wygląd wzbudza opiekuńczość .

Photodisc

Getty Images

Nie bądź osioł - zostań w domu. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości