Zwierzęta

Neva masquerade – czy to ta sama rasa co kot syberyjski? Charakter, wygląd, pochodzenie kotów neva masquerade

Zwierzęta

Aktualizacja:
Fot: NikShargin / gettyimages.com

Neva masquerade to naturalna rasa kotów wywodząca się z Rosji. Koty te są odważne, odporne na choroby, nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo iż rasa neva masquerade wykształciła się w zimnych, rosyjskich warunkach, jej przedstawiciele mają ciepły charakter i przyjazne nastawienie do ludzi oraz innych zwierząt.

C: Koty neva masquerade zarówno wyglądem, jak i temperamentem przypominają koty syberyjskie – nic dziwnego, ponieważ neva masquerade pochodzi od kotów syberyjskich. Odróżnia je od siebie jedynie umaszczenie i kolor oczu. Obie rasy są cierpliwe, towarzyskie, ciekawskie, odważne i lubią zabawę. Wymagają też jednak sporo uwagi ze strony opiekunów – zwłaszcza kocięta. Neva masquerade to koty, które nie lubią samotności.

Kot neva masquerade – historia

Rasa kotów neva masquerade powstała najprawdopodobniej w wyniku krzyżówek kotów syjamskich z kotami syberyjskimi. Rzecz miała miejsce w Rosji – w Petersburgu. Niegdyś koty syjamskie królowały na carskich salonach, jednak w XVII wieku ich populacja znacznie wzrosła, przez co też spowszedniała. Koty syjamskie zaczęły pojawiać się na ulicach i traktowano je jak zwykłe dachowce. Na wolności syjamy zaczęły krzyżować się z kotami syberyjskimi. Tak właśnie ukształtowała się rasa kotów neva masquerade .

Nazwa rasy neva masquerade pochodzi częściowo od miejsca, w którym żyły dzikie koty syjamskie, syberyjskie, a potem neva masquerade – terenów nad rzeką Newą przepływającą przez Petersburg. Tam też wyprawiano huczne bale maskowe. A ponieważ umaszczenie pyszczków kotów neva masquerade przypominało maskę karnawałową, powstał drugi człon nazwy – masquerade.

Neva masquerade – hodowla

Hodowla kotów neva masquerade rozpoczęła się późno, bo w latach 60. XX wieku (w Rosji). Do krajów Europy Zachodniej koty te dotarły w roku 1990, a do Polski kilka lat później. Co ciekawe, w roku 1999 urodziły się pierwsze koty neva masquerade – w dodatku z miotu kotów syberyjskich o naturalnym umaszczeniu. Ponieważ koty neva masquerade mają umaszczenie colorpoint, było to zaskakujące. Okazało się jednak, że przodkowie rodziców kociąt miały umaszczenie ze znaczeniami.

Mimo rosnącej popularności kotów neva masquerade i długiej historii, rasa nie była uznana przez FIFe (Międzynarodową Federację Felinologiczną) aż do 2010 roku. Do uznania rasy za odrębną od kotów syberyjskich przyczynili się polscy hodowcy neva masquerade, którzy złożyli w tej sprawie wniosek do FIFe.

Hodowle neva masquerade są zarejestrowane na całym świecie, a przedstawiciele tej rasy cieszą się dużym zainteresowaniem.

Kot syberyjski, neva masquerade – czym się różnią?

Wiele osób myli koty syberyjskie i neva masquerade – nic dziwnego, ponieważ u przedstawicieli rasy neva masquerade dominują geny kotów syberyjskich. Określa się je czasem mianem: koty syberyjskie neva masquerade .

Historia kotów syberyjskich jest znacznie dłuższa niż rasy neva masquerade, choć nie wiadomo, kiedy dokładnie rasa się ukształtowała. W Rosji koty syberyjskie żyły niegdyś jak europejskie dachowce. Stąd ich siła, odporność i łatwość adaptacji w różnych warunkach.

Różnice między kotem syberyjskim a neva masquerade:

· Kolor oczu – koty syberyjskie mają oczy w kolorze zielonym lub bursztynowym. Oczy neva są zawsze niebieskie (im kolor jest bardziej intensywny, tym kot jest cenniejszy).

· Umaszczenie – u kotów syberyjskich dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia, z wyjątkiem colorpoint, odwrotnie niż u kotów neva masquerade, które charakteryzują się znaczeniami na pyszczku, uszach, kończynach i ogonie.

Neva masquerade – waga, wygląd, zdrowie

Koty i kotki neva masquerade są średniej wielkości. Ważą od 4 do 7 kg. Są umięśnione i silne, o mocnej sylwetce. Charakterystyczna jest ich miękka szata (półdługa, przylegająca do ciała i wodoodporna, co zapewnia skuteczną ochronę przed chłodem i wilgocią) oraz długi, puszysty ogon.

Koty neva masquerade żyją około 12 lat. Rzadko chorują, a ich pielęgnacja nie jest trudna. Należy raz w tygodniu przeczesywać sierść kotów, a także systematycznie sprawdzać uszy oraz przycinać pazury.

Neva masquerade – charakter

Przedstawiciele neva masquerade to koty inteligentne, ciekawskie i odważne. Takie cechy zawdzięczają warunkom, w jakich żyli ich przodkowie. Po nich też odziedziczyli dużą aktywność i zamiłowanie do wspinania się na wysokości. Z tego powodu właściciele kotów neva powinni zaopatrzyć się w wysoki drapak.

Koty neva zwykle nie sprawiają problemów z wychowaniem, szybko ucząc się dyscypliny i porządku. Są posłuszne, niekonfliktowe i nie są zaczepne, dlatego mogą przebywać wśród innych kotów i psów. Jeśli nie mają zwierzęcego towarzystwa, nie powinny przebywać zbyt długo bez opieki właścicieli – nie lubią samotności.

Koty i kotki rasy neva masquerade są cierpliwe i wyrozumiałe, dlatego bardzo dobrze nadają się do zabaw z dziećmi – nie obrażają się i nie denerwują, gdy te tarmoszą ich futro lub za mocno przytulą.

Kocięta neva masquerade potrzebują dużo uwagi i kontaktu z opiekunami, aby odpowiednio się socjalizować i uczyć posłuszeństwa od najmłodszych lat. Odpowiednia opieka w pierwszych miesiącach i latach życia sprawi, że koty będą miały zrównoważony charakter.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości