Na ratunek jeżom. Poznaj panią Renatę, która pomaga rannym i porzuconym zwierzątkom

Zwierzęta

Aktualizacja:

Wyjątkowe mieszkanie, którego lokatorami są jeże, znajduje się w Szczecinie. Od 10 lat Renata Pihan prowadzi pogotowie dla osobników z całego województwa zachodniopomorskiego i okolic. Zobacz, jak wygląda opieka nad tymi zwierzątkami.

10 lat temu należąca do pani Renaty kotka Heca wypatrzyła w ogrodzie małego jeża. Od tego czasu kobieta prowadzi pogotowie, które zajmuje się rannymi i porzuconymi zwierzątkami. Obecnie pod opieką ma 23 osobniki.

Jak opiekować się jeżem?

Opieka nad jeżami potrafi być niezwykle czasochłonna. Do obowiązków pani Renaty należy sprzątanie kojców, jeżdżenie do weterynarza, opatrywanie ran, nauka jedzenia robaków oraz wszystkie prace porządkowe i biurokracja. Najczęściej znajduje małe, osierocone młode lub poranione, poparzone osobniki. Każdy jeż ma swoje imię i kartę z informacją o tym, w jakim stanie do niej trafił .

Ubiegły rok był rokiem jeża pogryzionego. Niestety duża liczba psów jest wypuszczana bez kagańców, bez opieki. W tamtym roku 80% jeży było bardzo poważnie pogryzionych

– mówi Renata Pihan.

Skąd wiadomo, że jeż potrzebuje naszej pomocy?

Zdaniem pani Renaty, jeży nie należy się bać. Zwierzęta z tego gatunku nie chorują na wściekliznę ani żadne inne dolegliwości, które mogą zrobić człowiekowi krzywdę.

Jeżeli zobaczymy jeża w dzień, to na 90% potrzebuje pomocy. Z naszego doświadczenia wynika, że jeżeli jeż pokazuje się człowiekowi, to prawie na pewno coś mu dolega. Takiego jeża trzeba jak najszybciej zabrać do tego, co mamy pod ręką – szalika, czapki, reklamówki lub po prostu pod pachę, pod kurtkę

Żeby zapewnić zwierzakowi jak najlepszą opiekę, należy czym prędzej zadzwonić do któregoś z opiekunów jeży w Polsce lub do doświadczonego weterynarza.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Ślady zwierząt – jak je rozpoznawać?

Jeż - dlaczego jest tak ważny dla naszego ekosystemu?

Nie usuwaj liści z ogrodu! Zostaw coś dla żab, jeży i innych zwierzaków

Autor: Agata Polak