Myszoskoczek. Jak prawidłowo zajmować się tym zwierzątkiem?

GettyImages-645911159.jpg
GettyImages-645911159.jpg
Można stwierdzić, że swą popularność myszoskoczki zawdzięczają pozytywnemu usposobieniu – są energiczne i wesołe, a do tego wydają bardzo urocze, piskliwe odgłosy. Dowiedz się, jak wyglądają myszoskoczki, ile kosztują i co należy zrobić, by zapewnić im odpowiednie i komfortowe warunki.

Myszoskoczki. Co to za zwierzaki?

Myszoskoczki to ssaki, które należą do rzędu gryzoni i pochodzą z rodziny chomikowatych. Tworzą pewną podrodzinę, która pierwotnie była nazywana „szczurami pustynnymi”. Zwierzęta te są przystosowane do życia w jałowym środowisku, mieszkają głównie na ziemiach półpustynnych, w których kopią nory.

Współcześnie najpopularniejszym w hodowli gatunkiem jest myszoskoczek mongolski, który podbił już serca ludzi na całym świecie. Naturalnie zamieszkuje on stepy Mongolii i północne Chiny i żyje w bardzo surowych gatunkach. Dzięki tym niewielkim wymaganiom, nie posiada on wielu naturalnych wrogów. Myszoskoczki mongolskie, dzięki swym silnym kończynom tylnym, są utalentowanymi kopaczami i szybkimi uciekinierami. Zwierzęta te mogą magazynować wodę w swej warstwie tłuszczu, dzięki czemu odpowiednio nią gospodarują.

Tym, co odróżnia je od pozostałych zwierząt pustynnych, jest fakt, że nie prowadzą nocnego trybu życia – zamiast tego robią sobie krótkie drzemki, co ciekawe, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Ich długie wąsy posiadają dość niespodziewaną funkcję – pozwalają im one unikać zderzeń z przeróżnymi przedmiotami.

Myszoskoczki posiadają także doskonały słuch, który pozwala im wychwycić zarówno niższe jak i wyższe tony, niż częstotliwości słyszane przez człowieka. Oczywiście te zdolności także zapewniają im przetrwanie – słyszą na przykład trzepot skrzydeł owadów, dzięki czemu mogą stosunkowo szybko reagować na niebezpieczeństwo. Posiadają stosunkowo duże oczy umiejscowione z boku głowy, które umożliwiają im baczną obserwację tego, co się dzieje dookoła, a także świetną orientację, również w nocy.

Ile żyją myszoskoczki?

Myszoskoczek mongolski żyje przeciętnie przez 3 lata, ale są także osobniki, które osiągają sędziwy wiek 6 lat. Jest to zwierzę stadne, dlatego jeśli chcesz zapewnić mu pełnię szczęścia, warto adoptować lub kupić więcej niż jednego osobnika. Pamiętaj jednak, by były to osobniki tej samej płci, bo w parze będą szybko się rozmnażać. Myszoskoczka nie wolno umieszczać w klatce z innymi gatunkami, gdyż będzie to niebezpieczne. Co ważne – im więcej myszoskoczków w jednym stadzie, tym więcej pretekstów do konfliktów. Dla początkującego hodowcy optymalną liczbą będą więc dwa myszoskoczki tej samej płci.

Co jedzą myszoskoczki?

W naturalnym środowisku myszoskoczki żywią się głównie trawami, nasionami, a czasami także insektami. W hodowli doskonałą karmą dla myszoskoczka będzie bogaty w składniki odżywcze pokarm dla gryzoni. Możesz uzupełniać go świeżymi produktami, ale koniecznie o niskiej zawartości cukrów. Dla prawidłowej diety myszoskoczka, warto też dodawać sporadycznie larw owadów. Oczywiście powinno się mu zapewnić także stały dostęp do świeżej wody i siana.

Klatka dla myszoskoczka – jaką wybrać?

Najbardziej odpowiednie będzie terrarium dla myszoskoczka. Dzięki temu można zapewnić mu skuteczną ochronę przed przeciągami, na które jest on wyjątkowo wrażliwy. Terrarium najlepiej jest wypełnić dość grubą warstwą podściółki o wysokości około 20 centymetrów, dzięki temu będą mogły wykonywać jedno ze swoich ulubionych zajęć, czyli kopać. Akwarium powinno być przykryte kratką, dzięki czemu zwierzę nie ucieknie, a ponadto będzie miało zapewnioną prawidłową cyrkulację powietrza. Energiczny myszoskoczek nie powinien się nudzić, dlatego warto jest zapewnić mu odpowiednie rozrywki. W zawiązku z tym, warto wyposażyć akwarium w zabawki dla myszoskoczka, takie jak domek do spania, tunel, wanienka z piaskiem czy kołowrotek.

Cena myszoskoczka

Przed zakupem zwierzęcia, warto też oczywiście odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje myszoskoczek? Na szczęście nie jest to zagadnienie kłopotliwe, bo zwierzęta te są bardzo tanie. Cena myszoskoczka waha się pomiędzy 15 a 40 złotych, a i jego utrzymanie jest stosunkowo tanie, dlatego to zagadnienie nie powinno wzbudzać niepokoju. Z drugiej strony, przed dokonianiem zakupu, warto jest rozważyć adopcję myszoskoczka. Istnieją organizacje, które zajmują się porzuconymi gryzoniami i szukaniem im nowych, bezpiecznych domów i odpowiedzialnych ludzi.

Jak rozmnażają się myszoskoczki?

Przed podjęciem decyzji o rozmnożeniu myszoskoczka, warto jest bardzo dogłębnie się zastanowić. Jedna para myszoskoczków w ciągu swego czasu reprodukcji jest w stanie spłodzić nawet 50 młodych!

Myszoskoczki osiągają dojrzałość płciową już w wieku około 4 miesięcy. Samice preferują zaloty wieczorne. Sam proces „romansów” jest dość długi i hałaśliwy, polega na tupaniu łapkami, gonieniu po klatce, a także wielu stosunkach, które odbywają się w krótkim przedziale czasowym.

Jak oswoić myszoskoczka?

Najlepszym sposobem na oswojenie myszoskoczka jest podawanie mu jedzenia z ręki. Twoja cierpliwość z czasem na pewno zostanie nagrodzona.

Myszoskoczki – choroby

Najczęściej pojawiającymi się schorzeniami w przypadku myszoskoczka są: reakcje alergiczne, ropnie, kaszel i przeziębienie, a także złamania. Pamiętaj, by bacznie obserwować swojego pupila i zapewniać mu właściwą opiekę, w tym weterynaryjną.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak opiekować się gryzoniem w domu?

Dzień Dobry TVN/ x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości