Zwierzęta

Motyle w domu. Jak o nie dbać?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Motyl na kwiatku

Hodowla motyli w domu nie jest łatwym zadaniem, dlatego że owad dorasta w sztucznych warunkach, które nie są dla niego naturalnym środowiskiem. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o to, by z niepozornej gąsienicy przyniesionej do domu wyhodować pięknego motyla i o niego zadbać.

Motyle są piękne, pożyteczne i 14 marca obchodzą swój dzień. Tym artykułem absolutnie nie zachęcamy do łapania gąsienic czy motyli i hodowania ich w domu. Wiemy jednak, że takie hodowle istnieją, a odpowiednio zaopiekowane owady mogą naprawdę świetnie się w nich czuć. Dlatego podkreślamy, o czym warto pamiętać.

Aby opieka nad motylami nie przyniosła im szkody, warto znać cykl rozwojowy tych owadów, bo to właśnie od niego zależy m.in. sposób ich żywienia. Istotną sprawą jest też wybór odpowiedniego miejsca w domu. Dodając do tego właściwe wyposażenie i szczyptę wiedzy na temat tych wyjątkowych stworzeń, można cieszyć się hodowlą motyli pod własnym dachem!

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Cykl rozwojowy motyla

Motyl ma 4 stadia rozwojowe. Owad ten składa jaja w liściach, łodygach czy w częściach roślin pokarmowych. W zależności od typu motyla mogą mieć one różne kształty i zabarwienie. Z nich wykluwa się gąsienica, czyli larwa motyla, której ciało zbudowane jest z głowy, tułowia i odwłoka. Na jej powierzchni mogą być widoczne małe włoski lub niewielkie wypustki. Gąsienica posiada otwór gębowy, oczy, a także trzy pary odnóży i pięć par tzw. posuwek ułatwiających jej poruszanie się.

Jej pierwszym pokarmem jest osłonka jajka, z której się wykluwa. Potem odżywia się m.in. miękkimi częściami roślin. Dostarczanie pożywienia jest ważnym elementem jej życia, bo to właśnie na tym etapie cyklu rozwojowego motyl rośnie najbardziej. W kolejnym etapie z gąsienicy powstaje poczwarka. Osłonka, w której znajduje się motyl, ma jednolitą strukturę. To właśnie w niej owad przechodzi przeobrażenie zupełne. Na tym etapie cyklu rozwojowego motyl nie odżywia się i nie pobiera płynów, a jedynie oddycha. To właśnie wtedy kształtują się jego narządy rozrodcze i rosną skrzydła. Po opuszczeniu osłonki ciało motyla jest dość miękkie, ale stopniowo ulega sztywnieniu. Pogniecione z początku skrzydła także nabierają ładnego wyglądu.

Ile żyje motyl?

Jeśli chodzi o długość życia motyla, nie jest ona ściśle określona i zależy od gatunku. Niektóre z tych owadów żyją nadzwyczaj krótko, bo jedynie kilka godzin. Istnieją jednak i takie, które dożywają nawet kilku miesięcy.

Hodowla motyli w domu

W hodowli motyli najistotniejszą kwestią jest stworzenie im warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Zasada ta dotyczy wszystkich etapów cyklu rozwojowego owadów.

Motylom do życia niezbędne są rośliny, dlatego w terrarium powinny być stale obecne rośliny żywicielskie danego gatunku. Warto więc wiedzieć, czym żywią się motyle, jeśli planuje się ich hodowlę na własną rękę. Gdy owady te są gąsienicami, ważne jest, aby karmić je tym samym typem rośliny, na jakiej się je znalazło. Jeśli chodzi o pożywienie, dorosłym osobnikom należy udostępnić wodę z cukrem lub miodem.

Akwarium dla motyli jest dobrym pomysłem dla osobników będących poczwarkami. W tym okresie ważne jest, aby przyszły motyl przebywał w warunkach o podwyższonej wilgotności i wysokiej temperaturze, a szklane naczynia idealnie nadają się do stworzenia takiego środowiska. W amatorskiej hodowli stworzonej specjalnie dla dzieci wystarczy litrowy słoik z naciągniętą na wierzch pończochą, by zapewnić dostęp świeżego powietrza i jednocześnie zapobiec ucieczce gąsienicy. Dno pojemnika do hodowli motyli będących gąsienicami należy posypać drobno zmieloną korą, która nie tylko pochłania nadmiar wilgoci, ale także pełni rolę podłoża absorbującego odchody owadów. Dla zachowania higieny wewnątrz zaleca się ją często wymieniać.

Natomiast do hodowli motyli dorosłych najlepiej nadają się terraria czy specjalne woliery, w których jest dobra wentylacja. Bardzo istotne jest, aby tego typu pojemniki dawały dostęp do środka z góry. To znacznie ułatwia wymianę roślin, co jest konieczne dla utrzymania higienicznych warunków hodowli.

Niezwykle istotna jest także wielkość pomieszczenia, w którym motyle mieszkają. Terraria powinny być też na tyle duże, aby pozwalały stworzeniom na swobodne latanie. W akwariach jest ograniczony dostęp powietrza, co może skutkować pojawieniem się pleśni, więc na tym etapie życia motyla tego typu pojemnik jest stanowczo odradzany. Ponadto do prawidłowego wzrostu potrzebna jest im temperatura pokojowa, więc dogrzewanie pomieszczenia, w którym się je trzyma, nie jest konieczne (ale w przypadku hodowli motyli tropikalnych dogrzewanie może okazać się niezbędne).

Przystępując do hodowli motyli w domu, trzeba też pamiętać o kilku podstawowych elementach wyposażenia pojemnika, w którym będą wzrastać owady. Niezbędny jest termometr, który pozwala na bieżąco kontrolować, czy temperatura nie jest zbyt niska ani wysoka. W sezonie grzewczym pomocny jest zraszacz do zwiększenia wilgotności, w lecie zaś należy dbać o to, by pojemnik nie stał w miejscu nasłonecznionym.

Motyle - gdzie je wypuścić?

Hodowla motyli dla cenna lekcja biologii nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Obserwacja cyklu rozwojowego motyli to niezwykłe doświadczenie, jednak dorosłe osobniki zaleca się wypuścić na wolność. Najlepiej to zrobić w tym samym miejscu, w którym się znalazło gąsienicę.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Gary Chalker/Getty Images

Pozostałe wiadomości