Zwierzęta

Jak dobrać materac ortopedyczny dla psa?

Zwierzęta

Autor:
Aleksandra
Matczuk

Materac ortopedyczny dla psa przydaje się szczególnie wtedy, gdy pupil cierpi na choroby zwyrodnieniowe stawów, uległ wypadkowi lub jest w trakcie rekonwalescencji po zabiegu. Legowiska rehabilitacyjne zapewniają zwierzęciu komfort podczas długiego leżenia i zmniejszają dolegliwości bólowe.

Legowisko dla psa jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia i pierwszą rzeczą, o której powinno się pomyśleć po podjęciu decyzji o przygarnięciu zwierzaka. To nie tylko mebel, który ma zapewnić mu wygodę podczas odpoczynku, ale także azyl i miejsce w domu, które należy tylko do niego. Zamiast tradycyjnego posłania można zdecydować się na zakup materaca ortopedycznego dla psa, który jest wykonany ze specjalnych materiałów, mających korzystny wpływ na stawy i kości.

Z czego powinny być wykonane materace dla psów?

Czworonogi przeznaczają na sen około 14 godzin na dobę. W trakcie leczenia, po zabiegu operacyjnym lub u seniorów ten czas znacznie się wydłuża, dlatego ważne jest zapewnienie pupilowi odpowiednich warunków i wygody podczas odpoczynku. Materac dla psa w trakcie rekonwalescencji lub zmagającego się z chorobami kości i stawów powinien być wykonany z materiałów, które dopasowują się do sylwetki zwierzęcia, odciążają układ kostno-stawowy, są hipoalergiczne, łatwe w czyszczeniu i izolują termicznie od zimnego podłoża.

Legowisko dla psa powinno być wykonane z miękkiego i miłego w dotyku materiału, który nie będzie przyczyniał się do plątania sierści. Tworzywo powinno być także odporne na zniszczenia i łatwe w czyszczeniu. Warto zwrócić uwagę, czy do obicia wykorzystano naturalną tkaninę, która nie uczuli i nie podrażni skóry psa. Dobrze sprawdzi się np. bawełna.

Materac rehabilitacyjny dla psa musi być wypełniony materiałem, który stabilizuje ciało i dopasowuje się do sylwetki zwierzęcia, nie jest zbyt miękki ani za twardy. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie pianki poliuretanowej z pianką wiskozową (tzw. pianka pamięciowa – memory foam).

Materac dla psa z pianki memory foam

Pianka memory foam to zaawansowany technologicznie rodzaj materiału, który ma zdolność dopasowywania się do kształtu i temperatury ciała, dlatego wykonane z niej materace dla psów odciążają układ kostny i stawy. Pianka zapada się pod wpływem nacisku, zwłaszcza w miejscach wypukłości kostnych, dzięki czemu żadna tkanka nie jest uciśnięta. Tam, gdzie na ciele są wcięcia, materac jest wybrzuszony, co zapewnia stabilizację. Dzięki temu starsze i chore psy nie odczuwają dolegliwości bólowych związanych z długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji. Kiedy zwierzę wstanie z posłania, pianka wraca do swojego pierwotnego kształtu. Materac ortopedyczny dla psa z pianki pamięciowej jest elastyczny i wytrzymały, więc można użytkować go znacznie dłużej niż zwykłe legowiska. W jego wnętrzu nie rozwijają się roztocza, dlatego nadaje się dla zwierząt, u których stwierdzono alergię. Pianka ma także zdolność tłumienia wibracji. Dobrze sprawdzi się w samochodzie, kiedy trzeba przewieźć chorego i obolałego psa na wizytę w klinice weterynaryjnej. Pianka pamięciowa może być stosowana bez względu na rasę, wiek, stan zdrowia, wielkość czy wagę czworonoga. Jest szczególnie zalecana jako materac dla dużego psa. Badania wykazały bowiem, że zmniejsza ryzyko dysplazji bioder lub opóźnia rozwój tej choroby.

Zalety materacy ortopedycznych dla psów

Pies, tak jak człowiek, może cierpieć na choroby układu kostno-stawowego, które są spowodowane zwyrodnieniami lub urazami. Kręgosłup czworonoga często ulega przeciążeniu podczas wchodzenia po schodach, skakania, biegania oraz leżenia w niewygodnej pozycji. Warto o tym pomyśleć i zadbać o zdrowie swojego psa. Zwykłe legowisko warto wymienić na materac ortopedyczny, który zapewni mu:

  •  odciążenie stawów;
  • ulgę w dolegliwościach bólowych;
  • zmniejszenie napięcia mięśni;
  • komfort w trakcie rekonwalescencji;
  • brak odleżyn;
  • uczucie relaksu i regenerację mięśni, zwłaszcza u psów sportowych; zmniejszenie ryzyka dysplazji stawów biodrowych i chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Materac do budy

Materace do budy dla psa także mogą mieć właściwości rehabilitacyjne i być wykonane z pianki pamięciowej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby były pokryte wodoodpornym, ciepłym i łatwym do czyszczenia materiałem oraz miały dodatkową izolację termiczną od spodu. Pod materac zaleca się podłożyć matę nieprzepuszczającą wody albo specjalny stelaż. To drugie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza, ponieważ pies może odczuwać dyskomfort i opór przed wchodzeniem na podwyższenie.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Undefined/Getty Images

Pozostałe wiadomości