Zwierzęta

Okno życia dla królików i gryzoni. "W okresie wakacyjnym czy przedświątecznym jest telefon za telefonem"

Zwierzęta

Okienko życia dla królików i gryzoni w Lublińcu to miejsce stworzone przez Magdalenę Nowaczyk. To właśnie tu przebywają samotne króliki, chomiki, szynszyle i myszoskoczki, które szukają kochającego domu. Jak narodził się pomysł na tę inicjatywę?

Okienko życia dla królików i gryzoni

Magda Nowaczyk od najmłodszych lat wraz z siostrami ratowała bezdomne psy i koty. Potem postanowiła skupić się na nieco mniejszych zwierzętach, które również potrzebują miłości człowieka. 6 lat temu wpadła więc na pomysł, by założyć okienko życia dla królików i gryzoni. Skąd taki plan?

Powadzę sklep zoologiczny i ludzie zaczęli przychodzić, prosząc, żebym przyjęła jakiegoś zwierzaka. Pomagałam w ten sposób, że jak ktoś musiał oddać zwierzaka, to przygotowywałam go do adopcji i szukałam mu przez sklep domu. Potem zaczęło to działać na dużo większą skalę, więc jako inspektor OTOZ Animals w Lublińcu zaczęłam działać pod skrzydłami stowarzyszenia

– powiedziała.

Jak funkcjonuje okno życia?

Do miejsca zwanego okienkiem życia w zależności od okresu trafia mnóstwo zwierzaków. Jak przyznała założycielka, czasami jest ich ponad 130. Niestety najwięcej królików i gryzoni trafia pod skrzydła Magdy w okresie poświątecznym lub wakacyjnym. Najczęściej jest to wynik nieudanego prezentu lub wielu obowiązków, na które właściciel nie do końca był gotowy.

W okresie wakacyjnym czy przedświątecznym jest telefon za telefonem. Są też większe interwencje, kiedy przyjmujemy po 40 chomików na raz, czy po 20 królików. Część zwierząt to są zwierzaki, które z jakichś powodów nie mogą dłużej przebywać w swoich domach. Trafiają do nas zdrowe i zadbane. Zdarzają się też chore i niepełnosprawne maluchy, które leczymy i część z nich zostaje pod naszą dożywotnią opieką

– dodała.

Adopcja królików

W okienku życia zwierzaki przygotowywane są do adopcji. Jak przyznała Magda, króliki są szczepione i odrobaczane. Osoby zainteresowane pupilem przechodzą przez procedurę adopcyjną, podczas której zadawane są kluczowe pytania o warunki i udogodnienia. W przypadku pozytywnej decyzji organizowany jest transport zwierzaka do nowego domu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

Zobacz także:

Padł nowy rekord dotyczący zmarłych na Covid-19. To znacznie więcej niż poprzednio

Dwa psy zaatakowały 11-letniego chłopca. Trafił do szpitala

"Straciłam pracę w czasie pandemii – co mam robić?" Ekspert: "Zadbaj o opiekę zdrowotną". Oto kilka możliwości

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości