Zwierzęta

Labradorka Melba studiuje na uniwersytecie ze swoim panem. "Razem spędzamy każdą chwilę"

Zwierzęta

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Dominik, Melba i ich studenckie życie w duecie
Dominik, Melba i ich studenckie życie w duecieDzień Dobry TVN
wideo 2/28

Niedowidzący Dominik Dusza i jego pies przewodnik Melba tworzą zgrany duet. Razem studiują na Uniwersytecie Śląskim i mieszkają w akademiku. Nie odstępują siebie na krok. - Wszędzie się ze mną przemieszcza - zapewnia opiekun labradorki w Dzień Dobry TVN.

Melba - pies przewodnik

Dominik Dusza zmaga się ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki, przez co ma zawężone pole widzenia. Wynosi ono między 15 a 20 proc. Jest to wada genetyczna. - Jedynym sposobem na cofnięcie jej jest przeszczep oka. Aktualnie jest to niewykonalne - podkreślił rozmówca Dzień Dobry TVN.

Mężczyzna początkowo próbował chodzić z laską, ale by uniknąć niepotrzebnych komentarzy, złożył podanie do Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik. - Musieliśmy wypełnić szereg dokumentów, a potem zaprosili nas na wywiad, gdzie mieliśmy rozmowę z psychologiem, osobą od orientacji przestrzennej i szkoleniowcami psów - tłumaczył.

Po spełnieniu wszystkich wymogów i szkoleniu labradorka Melba została przewodnikiem Dominika. - Wszędzie się ze mną przemieszcza. Razem spędzamy każdą chwilę. Pomaga mi w ten sposób, żebym nie zahaczał o żadne wystające kawałki murków, barierek i różnych przeszkód. I też, by informować ludzi, że jak na nich wpadam, to niespecjalnie, tylko że niedowidzę - przyznał nasz gość.

Pies przewodnik na Uniwersytecie Śląskim

Dominik studiuje mechatronikę na Uniwersytecie Śląskim. Jak przyznał, jego psiak jest na tyle spokojny, że do dzisiaj połowa akademika nie wie, że mieszka razem z Melbą. Pupil towarzyszy mu podczas zajęć (oprócz tych prowadzonych w sali chemicznej). Gdy student poszerza swoją wiedzę, labradorka cichutko siedzi i odpoczywa.

Melba nauczona jest odpowiednich komend, które wykonuje bez zastrzeżeń. - Jak się mówi w okolicach przystanku i wydaje komendę: "Przystanek, pokaż", ona go szuka - podkreślił nasz gość.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości