Kuwety dla kotów – porady dla właścicieli czworonogów

Kuweta dla kota to jeden z podstawowych elementów niezbędnych do opieki nad zwierzakiem. Odpowiednio dobrana, nie tylko ułatwia mu załatwianie swoich codziennych potrzeb, ale wpływa także na jego wygodę i szybszą aklimatyzację w nowym domu. Korzyści wynikające z dobrze dobranego modelu odczuje także właściciel, który nie będzie zmuszony do ciągłego sprzątania po swoim pupilu. Jaka kuweta dla kota sprawdzi się najlepiej? O tym jaką kuwetę i jaki żwirek wybrać dla naszego pupila opowiedziała nam Beata Szutko-Goworek - hodowca kotów.

Zobacz też: Które kwiaty są trujące dla kota? Najważniejsze informacje >>> 

Wszystkie niezbędne akcesoria powinny zostać zakupione jeszcze przed pojawieniem się pupila w domu. Dzięki temu zwierzak szybciej przywyknie do nowego miejsca, a właściciele będą mogli właściwie przygotować się do przyjęcia kolejnego domownika. Dokonując zakupów w sklepie zoologicznym, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu. Zwykle dostępna jest tradycyjna kuweta dla kota oraz samoczyszcząca. Jakie zalety posiada każda z nich?

Gdy w domu pojawia się kot – kuweta i inne akcesoria

  • Zakup kociej wyprawki jest niezbędny, jeśli przyszły właściciel chce zadbać nie tylko o komfort pupila, ale również własny. Z uwagi na fakt, że kuwety stanowią dla kotów jeden z najważniejszych akcesoriów, warto pomyśleć nieco dłużej nad wyborem tego elementu, aby ograniczyć ryzyko późniejszych, negatywnych konsekwencji. Co warto wiedzieć?
    • Rozmiar powinien być ściśle dopasowany do wielkości pupila. Niska i mała kuweta dla kota jest dedykowana dla kilkumiesięcznych zwierzaków. Dzięki temu nie będą miały problemu z wchodzeniem do środka i załatwianiem swoich potrzeb. Duża kuweta jest przeznaczona dla dorosłego kota. Powinna być minimum 1,5 razy dłuższa od zwierzaka, w przeciwnym razie nie będzie z niej korzystał. Dla kota sporych rozmiarów dedykowana jest kuweta XXL .
      • Kuweta kryta lub zamykana nie sprawdzi się dla każdego kota. Wiele czworonogów po prostu będzie obawiać się zamkniętej przestrzeni i załatwi swoje potrzeby w innym miejscu. Warto przetestować tego typu rozwiązania, jednak w przypadku braku zainteresowania ze strony zwierzaka, lepszą opcją będzie wersja odkryta. Zamykana kuweta na pewno nie jest odpowiednia dla małego kota, który dopiero uczy się załatwiać swoje potrzeby.
        • W przypadku gdy właściciel posiada więcej niż jedno zwierzę, należy zaopatrzyć się w osobne pojemniki dla każdego osobnika oraz jeden dodatkowy. Niestety, w większości przypadków nie jest to możliwe, z uwagi na warunki panujące w mieszkaniu. Rozwiązaniem będzie duża kuweta dla kota , której wymiary zostaną dopasowane do możliwości przestrzennych pomieszczenia.
          • Oprócz kuwety należy zaopatrzyć się w żwirek. Na rynku dostępne są trzy rodzaje: drewniany, silikonowy i bentonitowy. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, jednak o zastosowaniu każdego decyduje kot. Należy użyć dowolnego żwirku i obserwować reakcję czworonoga. Jeśli nie będzie chciał korzystać z kuwety, należy zmienić rodzaj na inny.

            Tradycyjna czy samoczyszcząca? – kuweta dla kota i jej rodzaje

            Właściciele czworonogów, w zależności od posiadanego budżetu, mogą zdecydować się na droższe rozwiązania, które jednak pozwolą zachować większą higienę w miejscu gdzie zwierzak załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Samoczyszcząca kuweta dla kota jest dedykowana tym właścicielom, którzy wybitnie nie lubią czyścić kocich toalet i zależy im na utrzymaniu stałego porządku. Na czym polega jej działanie?

            Zobacz też: Ten pies nie szczeka! Charakter, pielęgnacja i najczęstsze choroby rasy basenji >>> 

            Dzięki specjalnym czujnikom urządzenie rejestruje częstotliwość z jaką kot załatwia swoje potrzeby. Po ich zakończeniu odbywa się czyszczenie – zainstalowane szczotki przenoszą odchody do osobnego pojemnika z woreczkiem. Moment czyszczenia można dowolnie zaprogramować. Tego typu kuweta dla kota, z dodatkowo wbudowanym filtrem, pozwala ograniczyć wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Woreczek można wymieniać raz w tygodniu.

            Niestety to rozwiązanie ma także wady. Pomimo zneutralizowania zapachu, w ciągu tygodnia bakterie znajdujące się w nieczystościach mogą swobodnie się rozwijać. Istnieje również ryzyko, że urządzenie nie zauważy małego kota i rozpocznie proces czyszczenia. W takim wypadku zwierzak może się przestraszyć i zniechęcić do używania toalety w przyszłości. Ile kosztuje samoczyszcząca kuweta dla kota ? Cena uzależniona jest od stopnia skomplikowania sprzętu. Najtańsze modele kosztują około 200 zł, zaś najdroższe nawet 3 tysiące.

            Z uwagi na stosunkowo wysoką cenę, nadal większą popularnością cieszą się wersje tradycyjne. Kuweta dla dużego kota to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Najtańsze są modele bez dodatkowych zamknięć. Dla małych kociaków można znaleźć toalety już za kilkanaście złotych. Kryta lub zamykana kuweta dla kota będzie nieco droższa – ceny wahają się od 70 do ponad 100 zł. Do kosztów związanych z kocią wyprawką trzeba doliczyć żwirek oraz łopatkę do usuwania nieczystości.

            Zobacz też: Dieta pudełkowa dla psa. Ile to kosztuje? Warto? >>> 

            Należy pamiętać o odpowiednim miejscu ustawienia kuwety , przekłada się ono bowiem na chęć korzystania z toalety. Nigdy nie należy stawiać jej w pobliżu jedzenia oraz ruchliwych punktów, takich jak korytarz. Koty lubią obserwować przestrzeń podczas załatwiania swoich potrzeb, konieczny jest również stały dostęp do pojemnika. Miejsca takie jak łazienka nie są więc dobrym pomysłem. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych zasad, nawet najlepsza kuweta dla kota nie zyska aprobaty czworonoga.

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości