Zwierzęta

Kiedy ptaki odlatują do ciepłych krajów i dlaczego lecą w kluczach?

Zwierzęta

Wysoka temperatura w Polsce sprzyja ptakom, które gniazdują w naszym kraju. Dzięki temu mogą opóźnić swój lot w cieplejsze rejony świata. W naszym programie zgłębiliśmy ten temat w rozmowie z Dawidem Myśliwcem, popularyzatorem nauki, który prowadzi własny kanał "Uwaga! Naukowy bełkot".

Migracja ptaków

Zwykle migracja ptaków powodowana jest koniecznością odpowiedniej podaży pokarmu - ptak musi dostarczać kalorie, a w niektórych klimatach można wydzielić porę roku, gdy jest to niemożliwe. W naszej szerokości geograficznej będzie to więc migracja zimowa. Migracje nie są tylko wylotami "do ciepłych krajów". Mogą być bardziej lokalne - żerowiskowe (poszukiwanie pokarmu) albo pogodowe (jerzyki zwyczajne). Lokalne migracje ptaków były od zawsze.

Z Polski ptaki odlatują na południe, w cieplejsze rejony, gdzie łatwiej o znalezienie pokarmu. Bociany zaś lecą aż do dalekiej Afryki. Czy w Polsce dało się już zaobserwować wylot niektórych gatunków z naszych terenów?

Jeśli ktoś to zaobserwował, to wydaje mi się, że to bardziej życzeniowe obserwacje. Pogoda jednak sprzyja ptakom, które gniazdują w Polsce i tutaj odchowują młode. Wylatują raczej później - we wrześniu lub październiku. Chociaż np. jaskółki, które pokonują 10 tyś. kilometrów między naszym latem a naszą zimą, zdarza się, że zostają aż do listopada w Polsce i próbują wtedy odchować trzeci lęg młodych

- powiedział nasz gość.

Migracje nie są więc "wpisane w kalendarz" - wszystko zależy od dostępności pożywienia na danym terenie.

Jak zmiany klimatu wpływają migracje ptaków?

Kryzys klimatyczny, który przyczynia się również do podwyższenia temperatury w naszym kraju, wpływa na migracje ptaków. Czy istnieje szansa, że najbardziej polskie z polskich gatunków ptaków, czyli bociany, zrezygnują kiedyś z odlatywania na zimę do Afryki?

Tego nie wiem, ale jest to ciekawe zagadnienie - jak zmiany klimatu wpływają na migrację ptaków. Weźmy np. owady. Stanowią one podstawę jeżeli chodzi o żywienie wielu gatunków. Obserwujemy, że dosłownie dziesiątki kilometrów rok do roku potrafi się przesuwać ich granice występowanie coraz bardziej na północ. I wtedy możemy mieć ptaki, które dłużej będą zostawały lub będą na krótszych dystansach migrowały, jeśli nie będą musiały

- wyjaśnił Dawid.

Myśliwiec wyjaśnił również, dlaczego ptaki zawsze latają w kluczach. Dzięki temu układowi tak naprawdę ptaki są w stanie pokonać nawet kilkadziesiąt kilometrów. Obejrzyj cały materiał, by poznać szczegóły. Dowiesz się również, które gatunek wylatuje w najdłuższą podróż.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz także:

Kopciuszki - niezwykłe ptaki, które zamieszkały na półce z książkami

Jarek Brodecki – młody naukowiec o przyrodniczej pasji. Jego kolejny projekt może znacząco przysłużyć się środowisku

Sowy w mieście. Dowiedz się, w jaki sposób te nocne ptaki spędzają swój okres lęgowy

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości