Kawia domowa – zwierzę hodowlane i kulinarny przysmak

świnki morskie
Świnki morskie
Źródło: Christian Mai/EyeEm/Getty Images
Świnka morska pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie stała się popularnym przysmakiem kulinarnym. Jest daniem narodowym w Peru, jada się ją również w Boliwii, Kolumbii i Ekwadorze. Dziś kawia jest także – obok chomików czy większych czworonogów – jednym z najbardziej lubianych zwierzątek domowych. Sprawdź najważniejsze informacje z okazji Dnia Kawii Domowej.

Kawia domowa popularnym zwierzęciem

Świnka morska występuje w wielu odmianach. Kawie mogą różnić się ubarwieniem, długością włosia, a nawet jego strukturą. Świnki morskie żyją około 8 lat, choć odnotowano rekord kawii, która przeżyła niemal 15 lat, co zagwarantowało jej wpis do Księgi rekordów Guinnessa. Zanim zdecydujemy się na świnkę morską, należy jednak wykluczyć alergię na to zwierzę. Wbrew obiegowej opinii nie uczula sierść kawii, a głównie jej mocz.

Zwierzęta

Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Rasy i odmiany kawii domowej

Jedną z najpopularniejszych ras kawii domowej jest peruwianka lub świnka domowa peruwiańska. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest długi, gęsty włos okalający całe ciało zwierzątka. Świnka ma przedziałek na grzbiecie, który rozdziela włosy tak, aby opadały na dwie strony. W tylnej części ciała znajdują się dwie rozety. Świnka ma także grzywkę, która – podobnie jak włosy na grzbiecie – rozdziela się na dwie części. Ubarwienie świnki jest czerwone, białe, a nawet czarne, czasem czarno-białe lub czerwono-barwne. Włosy świnki w warunkach naturalnych mierzą kilkanaście centymetrów i wciąż ścierają się o podłoże (w warunkach domowych mogą mieć aż do 50 centymetrów długości). Futerko tej świnki jest niezwykle delikatne i błyszczące.

Inną odmianą kawii domowej jest świnka morska sheltie, która również zaliczana jest do świnek długowłosych. Nie ma rozetek, a włosy na głowie są krótsze niż na tułowiu. Przedstawiciele sheltie mają również bokobrody. Dobrze znaną świnką morską jest rozetka. Kawia rozetka ma krótki włos, układający się na całym ciele w liczne rozetki (stąd nazwa); zazwyczaj jest ich około ośmiu. Sierść jest sztywna i stercząca, a kawia wygląda, jakby była potargana. Miłośnicy świnek morskich na pewno zachwycą się odmianą kawii zwaną skinny, która zaliczana jest do kawii bezwłosych. Małe kępki sierści znajdują się jedynie na pyszczku, uszach i łapkach. Skóra jest niezwykle delikatna i miękka. Świnka skinny jest bardzo wrażliwa, dlatego należy obchodzić się z nią ostrożnie. Równocześnie jest to wyjątkowo przyjacielska świnka. Istnieje jeszcze kilka ras kawii domowej: baldwin, czyli zupełnie łysa świnka, która rodzi się z włosami, a następnie stopniowo je gubi, boucle z kręconym włosem, curly z kręconymi, krótkimi włosami, a także kilka innych będących krzyżówkami. Wybór świnki morskiej to już tylko kwestia gustu i upodobań.

Hodowla kawii domowej

Kawia domowa jest zwierzęciem roślinożernym, dlatego najlepiej podawać jej siano i gotowe karmy dostępne w sklepach zoologicznych. W celu uzupełnienia i urozmaicenia posiłków świnki morskiej można podać jej warzywa: marchew, paprykę, ogórki, rzodkiewkę lub owoce, np. jabłko czy winogrona. Hodowca powinien poznać zasady żywienia świnki morskiej. Posiłki należy podawać dwa razy dziennie, zachowując stałe pory karmienia. Trzeba pamiętać, że kawia domowa ma bardzo delikatny i wrażliwy układ pokarmowy, dlatego należy bardzo uważać na jej dietę, np. nie wolno jej drastycznie zmieniać. Kawia powinna mieć stały dostęp do świeżej wody. Świnki morskie są bardzo towarzyskie i lubią pieszczoty, dlatego nie należy ich zaniedbywać. Lubią być głaskane i sadzane na kolanach, gdzie odpoczywają. Opuszczona i samotna kawia może zdziczeć. Ponieważ jest zwierzęciem stadnym, warto trzymać przynajmniej dwie świnki. Kawia porozumiewa się za pomocą wydawanych dźwięków, umie rozróżnić domowników i potrafi przywiązać się do właściciela. Chociaż zaleca się trzymanie świnki w klatce, należy zapewnić jej codzienną dawkę ruchu. O ile to możliwe, powinno się wypuszczać ją z klatki co najmniej na godzinę dziennie. Długowłose osobniki należy czesać, a wszystkim świnkom raz na jakiś czas przyciąć pazurki.

Opieka nad kawią domową

Świnka morska powinna przebywać w dużej klatce. Nie musi być ona wysoka, ponieważ kawia się nie wspina, jak np. chomik. Najlepszym podłożem w klatce będzie specjalny granulat pochłaniający mocz lub trociny. Siano powinno być podawane w specjalnych paśnikach, które można przymocować do ścianek klatki. Miski na pokarm nie powinny być plastikowe, ponieważ kawia może je szybko zniszczyć. Świnka morska, która potrzebuje samotności, powinna mieć możliwość ukrycia się w domku. Kawia domowa lubi tunele i hamaki, dlatego można postarać się o takie właśnie akcesoria do klatki. Świnka morska często jest nosicielem pasożytów: wewnętrznych i zewnętrznych. Niektóre pasożyty mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Dobrze jest szybko reagować i zanieść kawię do weterynarza (warto to zrobić także profilaktycznie po dokonaniu zakupu).

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Christian Mai / EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości