Jerzyki - najlepszy środek na komary. Jak zachęcić je do osiedlenia się w okolicy?

O tym, jak zaprosić do naszej okolicy jerzyki i jak sprawdzają się one w batalii, którą toczymy z komarami, Dorota Gardias rozmawiała z Łukaszem Bożyckim i Renatą Markowską. Ile komarów potrafi zjeść codziennie jeden jerzyk i czy rzeczywiście te ptaki nawet śpią w locie?

Budki lęgowe dla jerzyków na osiedlach

Na jednym z warszawskich osiedli zamontowano budki lęgowe dla jerzyków. Czy to dobra metoda na walkę z komarami?

Zobacz też: Marcin Kostrzyński. Jak zwierzęta pomagają mu tworzyć niezwykłe filmy o przyrodzie? >>>

Renata Markowska z ptasiego patrolu:

Na tym osiedlu dostosowaliśmy czas i sposób prac renowacyjnych do potrzeb jerzyków.

Łukasz Bożycki:

Jeden jerzyk może zjeść do 20 tysiecy komarów dziennie. jesli zaprosimy do swojej okolicy 100 jerzyków, to są one w stanie zjeść codziennie 2 miliony komarów!

Jak "zaprosić" jerzyki?

Mozemy je zapraszać na wiele różnych sposobów. Po pierwsze - nie przeszkadzać im. Po drugie nie niszczyć miejsc lęgowych. Często zdarza się, że podczas remontów i modernizacji cieplnej budynków likwidujemy szpary, które służą ptakom za gniazda.

Zobacz też: Dlaczego kleszcze atakują w miastach? Jak się przed nimi bronić? >>>

Jerzyki osiągają prędkość 200 kilometrów na godzinę

Jerzyki potrafią odlecieć na kilkaset kilometrów od gniazda po to, żeby znaleźć komary, żeby nakarmić młode. Jerzyki potrafią latać z prędkością do 200 kilometrów na godzinę. To czyni je jednymi z najszybszych ptaków na ziemi. Jerzyki odpoczywają w locie. Wyłączaja jedną półkulę mózgu, a w tym czasie druga kooordynuje wszystkie funkcje, potem półkule się zamieniają.

Spędzają niemal całe życie w powietrzu

Jerzyki jedzą w powietrzu, piją w powietrzu, odpoczywają w powietrzu, śpią w powietrzu, znajdują materiał do budowy gniazd w powietrzu. Dopiero gdy osiągną wiek trzech lat zakładają gniazdo.

Jerzyki przystosowały się do życia na osiedlach

Renata Markowska z ptasiego patrolu:

Jerzyki przystosowały się do środowiska zmienionego przez czlowieka - zasiedlają nasze bloki. Osiedlają się we wszelkich szczelinach w elewacji. Budki lęgowe dla jerzyków najlepiej wieszać wysoko. Znam jednak przypadki, że jerzyki osiedliły sie na wysokości parteru, więc jeżeli mamy kawałek wolnej ściany - zaprośmy te ptaki. 

Zobacz też:  Bocian biały – ptak, którego warto poznać bliżej. Czy od bociana czarnego różni się tylko kolorem? >>>

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości