Jamnik - wielka inteligencja w długim ciele

Zwierzęta


Napoleon, królowa Wiktoria, Picasso, Czechow, John F. Kennedy, Mrożek, Osiecka i Adel - co łączy te osoby? Wszystkie były wielbicielami jamników. Za jakie cechy ludzie tak kochają tę rasę psów? - Jamnik ma barwny charakter - od szczekającego niszczyciela do pocieszyciela duszy - uważa behawiorysta, Radek Ekwiński. Zachęcamy również do adopcji Kaśki - półtorarocznej suczki w typie jamnika.

Jamnik to pies myśliwski. Ze względu na rodzaj włosa wyróżniamy jamniki długowłose, krótkowłose i szorstkowłose. Znamy też "duże jamniki standardowe - ważące ok. 10 kg, miniaturowe - ich waga mieści się między 4 a 6 kg i całkiem małe - jamniki królicze.

Charakter jamnika

Jamnik jest psem samodzielnym, odważnym i inteligentnym. Bardzo przywiązuje się do właściciela i jest mu niezwykle oddany.

Serbia ciągle pamięta jamnika Leo, który oddał życie na placu zabaw, rzucając się i ratując 10-letnią dziewczynkę zaatakowaną przez olbrzymiego psa. Nie zastanawiał się nawet chwili. Jego pomnik stoi na tym placu zabaw

- powiedział psi behawiorysta, Radek Ekwiński.

Dla kogo jamnik?

Jamnik jest wesoły, ruchliwy i lubi węszyć. Uwielbia też zabawy. Dlatego zdaniem hodowcy Dagmary Oraczewskiej:

Ta rasa jest dla ludzi aktywnych, którzy potrzebują tyle samo ruchu, co pies.

Jamnik będzie się również świetnie czuł u osób, które dysponują dużą ilością czasu.

To jest też pies dla ludzi kreatywnych i wrażliwców. Natomiast wydaje mi się, że nie nadaje się dla osób, które uwielbiają, żeby wszystko było ułożone w kostkę, a śniadanie ma być o 7.11

- dodał Radek Ekwiński.

Ze względu na problemy jamników z kręgosłupem, psy te nie powinny być też pierwszym wyborem dla kogoś kto mieszka w bloku bez windy.

Długość życia

Jamniki mało chorują i są rasą długowieczną. Życie z nimi to przygoda nawet na 17 lat.

Kasia - piesek do adopcji

Kaśka to półtoraroczna suczka w typie jamnika. Do warszawskiego schroniska na Paluchu trafiła na początku grudnia 2019 roku i już rozkochała w sobie wszystkie osoby, które ją poznały. Do ludzi jest niezwykle wylewna. Uwielbia pieszczoty i spacery.

Do zwierząt musi się przekonać. Jeżeli jakiś pies nie narusza jej strefy komfortu, to jest w stanie się z nim polubić

- powiedział w naszym studiu wolontariusz z Palucha.

Wszystko ją ciekawi i, patrząc na nią, ma się wrażenie, że zachwyca się całym światem.

Więcej informacji o piesku i możliwości jego adopcji znajdziecie na stronie schroniska na Paluchu.

Moda na psy, jak każda inna moda przychodzi i odchodzi. Z poniższego materiału dowiedziecie, jakie rasy obecnie są na topie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf