Zwierzęta

Zabawki dla szczura – jakie wybrać, żeby zadowolić pupila? Różne rodzaje

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
dwa szczury

Szczury są bardzo inteligentne i chętnie podejmują różne formy aktywności – zarówno poza klatką, jak i w niej. Zabawki dla szczura to ważna część wyposażenia klatki ogoniastego pupila. Powinny interesować i tym samym mobilizować zwierzę do ruchu.

Zabawki dla szczura można kupić w sklepie zoologicznym lub zrobić je samodzielnie. W tym celu można wykorzystać praktycznie wszystko – tekturowe rolki po zużytych ręcznikach papierowych, gruby sznurek, stary koc polarowy czy plastikową butelkę. Sposobów na zadowolenie szczura jest naprawdę dużo.

Jakie zabawki dla szczura zainteresują pupila?

Zabawki dla szczura powinny być przede wszystkim interesujące i angażujące, nie tylko fizycznie, ale i intelektualnie. Szczury uwielbiają zadania i łamigłówki. Gdy są umiejętnie motywowane, łatwo uczą się sztuczek i reagują na swoje imię. Potrzebują stymulacji, żeby się rozwijać. Najlepsze zabawki dla szczurów to m.in.:

  • liny do wspinaczki – szczury bardzo lubią się wspinać, ogon znacząco ułatwia im to zadanie;
  • mosty nie tylko do spacerów – mogą być zamontowane na stałe, nieruchome bądź wykonane z miękkich materiałów, np. plecionego sznura czy polaru;
  • tunel dla szczura – to jedna z ulubionych szczurzych zabawek; najlepiej, gdy przybiera formę zakręconego labiryntu, który trzeba umiejętnie pokonać, aby wydostać się na zewnątrz. Zabawki tego typu świetnie się sprawdzają zarówno w klatce, jak i na wybiegu – zwłaszcza długie labirynty;
  • plac zabaw dla szczura – wielofunkcyjna zabawka złożona z różnych elementów, np. podestów, drabinek, labiryntu, domku, umożliwiających podejmowanie wielu form aktywności;
  • hamaki – są wykorzystywane przez szczury zarówno jako huśtawki, jak i jako miejsce wypoczynku, niekiedy służą także do wspinania się po klatce;
  • drabinki – to duża atrakcja w klatce, zwłaszcza piętrowej. Umożliwiają wspinanie i bieganie;
  • kołowrotek – w przypadku szczurów budzi kontrowersje, ma zarówno swoich zdecydowanych zwolenników, jak i mocnych przeciwników. Argumentem przemawiającym za kołowrotkiem jest fakt, że umożliwia wybieganie się, z drugiej strony stwarza niebezpieczeństwo złamania ogona. Nie jest to zabawka niezbędna w przypadku szczurów, tak jak w przypadku chomików. Aby nie stwarzał zagrożenia dla zdrowia, trzeba go dobrze dobrać do rasy i wielkości gryzonia. Bieżnik koniecznie musi być zabudowany. Kołowrotki z pręcików należy bezsprzecznie odrzucić, ponieważ przerwy między szczebelkami są niebezpieczne dla szczurzych ogonów i łapek.

Ponieważ szczury lubią obgryzać swoje zabawki, tak jak i pozostałe elementy wyposażenia klatki, najlepiej wybierać akcesoria dla szczura wykonane z drewna, papieru lub materiału. Dobrze sprawdzają się także liny i sznury, z których można również samodzielnie wykonać domowej roboty zabawki dla szczura – ogoniasty pupil na pewno doceni taki przejaw inwencji ze strony opiekuna.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarzDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zabawki dla szczura – zrób sam!

Jak zrobić zabawki dla szczura samodzielnie? Nie jest to trudne zadanie – wystarczy dobry pomysł, materiał i trochę zdolności manualnych oraz podstawowe narzędzia.

Tunel dla szczura

Najłatwiej jest zrobić tunel dla szczura. Można w tym celu wykorzystać tekturowe rolki z ręczników kuchennych lub plastikowe butelki, z których należy odciąć dno i szyjkę. Aby tunel dla szczura był dłuższy i bardziej zróżnicowany, warto połączyć ze sobą różne elementy, wkładając jeden w drugi. Wykorzystując ten sposób, można zrobić pupilowi naprawdę złożony labirynt.

Karton do chowania się

Szczur ucieszy się także z pudełka wypełnionego ścinką celulozową lub po prostu kawałkami pociętego papieru – nie powinny to być gazety, ponieważ farba drukarska może być toksyczna. Ale uwaga – taka zabawa zawsze kończy się sprzątaniem, bo gryzoń uwielbia grzebać i chować się w ścinkach.

Most do różnych form aktywności

Wykorzystując stary polarowy koc, można zrobić mostek do zawieszenia w klatce. Z koca należy wyciąć 3 paski równej długości, szerokie na ok. 3 cm, a następnie zapleść z nich warkocz i przywiązać go do prętów klatki. Taki most może służyć zarówno do wspinania się, jak i do biegania czy nawet wypoczynku, jeśli jest odpowiednio szeroki.

Huśtawka z gałązek brzozy

Cienkie gałązki brzozy świetnie się nadają do zrobienia huśtawki dla szczura. Należy je zwinąć w kółko i przewiązać dookoła ekologicznym sznurkiem. To zabawka wielofunkcyjna, ponieważ może służyć także do podgryzania.

Kula ze smakołykami

Szczury są z natury łasuchami, dlatego też lubią zabawki, które można zjeść. Idealnie się sprawdzi kula z chleba wypełniona ziarnami. Zawieszona na pokrywie klatki stanowi nie lada atrakcję, zwłaszcza, jeśli trzeba pokonać jakąś przeszkodą – np. most – aby się do niej dostać.

Drewniany plac zabaw dla szczura

Drewniane drabinki, mostki, podesty i groty to doskonała rozrywka dla szczura. Taki plac zabaw można również wykonać samodzielnie, używając odpowiednich narzędzi. Do łączenia elementów należy wykorzystać ekologiczny klej, który nie będzie szkodliwy dla pupila.

Odpowiednie akcesoria dla szczura ważne są zarówno w klatce, jak i na wybiegu. Należy pamiętać o tym, że niezależnie od tego, jak dobrze urządzona jest woliera, szczurek codziennie powinien mieć możliwość swobodnego chodzenia poza nią. To bardzo kontaktowe zwierzę.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Chris Scuffins/Getty Images

Pozostałe wiadomości