Zwierzęta

Terrarium dla kameleona jemeńskiego – jakie wybrać i jak je urządzić?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kameleon jemeński. Hodowla zwierząt. Zwierzęta domowe.

Kameleon jemeński to jedna z najbardziej imponujących jaszczurek. Młode osobniki nie są drogie, ale już wyposażenie terrarium dla kameleona jemeńskiego to spory wydatek. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie tego zwierzaka, warto się dowiedzieć, jakie są jego wymagania.

Ojczyzną kameleona jemeńskiego są wyżynne, suche i gorące tereny Arabii Saudyjskiej i Jemenu, a główne miejsce bytowania to konary drzew. Stąd też naturalna potrzeba wspinania się, która nie zanika w hodowli. Terrarium dla kameleona jemeńskiego musi dawać możliwość wdrapywania się.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarzDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Terrarium dla kameleona jemeńskiego – wymiary

Kameleony jemeńskie są bardzo duże – samce mogą osiągnąć nawet do 60 cm długości. Nie lubią ponadto zaduchu i uwielbiają się wspinać. W związku z tym potrzebują sporej przestrzeni życiowej. Zamykanie ich w niewielkich klatkach jest krzywdzące i negatywnie odbija się na ich zdrowiu. Optymalne wymiary terrarium dla kameleona jemeńskiego to:

  • długość: 100 cm;
  • szerokość: 60 cm;
  • wysokość: 120 cm.

Oczywiście obowiązuje zasada – im większe i wyższe terrarium, tym lepiej dla podopiecznego. Jeśli chcemy w nim przechowywać kilka kameleonów, musi być ono na tyle duże, aby każdy osobnik miał swoją przestrzeń. Kameleon musi mieć przewiewne terrarium ze stałym dostępem świeżego powietrza. Dlatego też dwie przeciwległe ściany powinny być wykonane z ażurowej, metalowej siatki bądź blachy perforowanej. Trzymanie kameleona w akwarium jest błędem.

Zobacz wideo: Nietypowe zwierzęta domowe

Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe Jakie zwierzęta można trzymać w domu?

Jak urządzić terrarium dla kameleona jemeńskiego?

Terraria dla kameleona jemeńskiego muszą mieć wodospad, ponieważ zwierzę to lubi tylko świeżą, napowietrzoną wodę i nie pije z miski. Kolejnym koniecznym elementem jest roślina do wspinania się – może to być konar z gałęźmi lub same gałęzie, ewentualnie naturalny bądź sztuczny masywny krzew.

Decydując się na żywe rośliny do terrarium dla kameleona, trzeba się liczyć z tym, że jaszczurki lubią obgryzać liście, dlatego takie ozdoby należy co jakiś czas wymieniać. Roślina do wspinania może być sztuczna, ale kameleon powinien mieć dostęp także do gałęzi ze świeżymi liśćmi – właśnie, aby je obgryzać. Podłoże w terrarium dla kameleona jemeńskiego powinno być przygotowane z naturalnego materiału bezzapachowego i niepylącego się. Dobrze się sprawdzają wyroby z kokosa i drewna z drzew liściastych (np. torf, wiórki, zrębki). 

Klimat w terrarium dla kameleona jemeńskiego 

W terrarium dla kameleona jemeńskiego bardzo ważną kwestią jest utrzymanie właściwych warunków cieplnych i oświetleniowych. Klimat musi być jak najbardziej zbliżony do naturalnego miejsca bytowania. Optymalna temperatura to 27–28℃ w dzień oraz ok. 35℃ pod lampą grzewczą, a nocą – powyżej 20℃.

W ciągu dnia oświetlenie powinno być włączone przez 10 do 12 godzin wraz z żarówką grzewczą. Aby światło się automatycznie włączało i wyłączało o określonych porach, można podłączyć żarówki pod programatory czasowe. Będzie to spore ułatwienie dla opiekuna kameleona, a jemu samemu zapewni stały podział doby. Jeśli w pomieszczeniu, gdzie stoi terrarium kameleona, w nocy jest poniżej 20 stopni, należy zapewnić ogrzewanie za pomocą czerwonej żarówki nocnej.

Dodatkowo w oświetleniu dziennym konieczne jest zainstalowanie żarówki emitującej promienie UVB o mocy 13 lub 26 W. Aby uzyskać odpowiednią temperaturę, należy wybrać właściwe moce żarówek – im wyższe terrarium, tym mocniejsze żarówki będą potrzebne. Trzeba to wyregulować jeszcze przed wpuszczeniem lokatora do terrarium. Do utrzymania prawidłowej temperatury potrzebny jest termostat, a do jej kontrolowania termometr.

Bardzo ważne jest to, aby żarówki znajdowały się na właściwej wysokości, by kameleon, który bytuje przeważnie w górnych partiach terrarium, nie poparzył się. Należy je dodatkowo zabezpieczyć porcelanowymi oprawkami. Dotyczy to głównie żarówek grzewczych, w których żarnik mocno się rozgrzewa. Kompletnie nie sprawdzą się w tym przypadku oprawy plastikowe. Jeśli dojdzie do ich stopienia się, zwierzę może ulec zatruciu niebezpiecznymi oparami. W terrarium trzeba utrzymywać wilgotność na poziomie 50–60%. W tym celu stawiamy w klatce miskę z wodą. 

Wyposażenie terrarium dla kameleona jemeńskiego

Obowiązkowe wyposażenie terrarium dla kameleona jemeńskiego obejmuje: 

  • wodospad;
  • rośliny;
  • miskę na pokarm z wysokim rantem – podajemy w niej mączniaki, drewnojady i karaluchy;
  •  karmnik na żywe owady;
  • miskę z wodą.

Są to elementy niezbędne do dobrego samopoczucia tej jaszczurki. Dodatkowo do podawania żywego pokarmu przydaje się pęseta.

Terrarium dla kameleona jemeńskiego – cena 

Zakup odpowiednio dużego i przewiewnego terrarium dla kameleona jemeńskiego jest kosztowny. Do tego dochodzi cena wyposażenia: żarówek oświetleniowych, grzewczych UVB, oprawek, kabli, termostatu, termometru i ewentualnie programatorów czasowych, a także podłoża, roślin, wodospadu, misek i karmnika.

Wszystko to sprawia, że cena terrarium dla kameleona jemeńskiego wraz z wyposażeniem może zdecydowanie przekroczyć 1000 zł – w zależności od wybranych materiałów i rozwiązań. Do kosztów utrzymania trzeba doliczyć zużycie prądu.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sofiia Potanina/Getty Images

Pozostałe wiadomości