Zwierzęta

Najpiękniejsze rasy psów – które zasługują na takie miano? W DDTVN mało znane w Polsce rasy psów

Zwierzęta

Aktualizacja:

Co roku najpiękniejsze rasy psów zjeżdżają się na prestiżowe wystawy, takie jak np. Westminster Dog Show, aby jury mogło wyłonić spośród tych zwierząt prawdziwego championa. O ten tytuł walczą tysiące czworonogów, choć do rywalizacji zgłaszają się jeszcze większe liczby wystawców. Zasady przyznawania tytułu są rozbudowane i zróżnicowane w zależności od wieku zwierząt. Jakie rasy otrzymały ten szlachetny tytuł i które z nich uznaje się za najpiękniejsze psy na świecie? Poznajcie też rasy, które nie są bardzo popularne w naszym kraju, a z powodzeniem mogą starać się o laur najpiękniejszych psów!

W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś przedstawicieli mało znanych w naszym kraju ras

Polski spaniel myśliwski

Jest to 5 polska rasa psów. Została ona odtworzona. Jeszcze nie jest uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, ale już może pokazywać się na wystawach. Pies myśliwski typu płochacz, używany do polowania na ptactwo, drobną zwierzynę, sporadycznie na drapieżniki. Jest również wyśmienitym tropowcem i aporterem.

Terier brazylijski

Rasa ta w porównaniu do innych terierów ma złagodzone instynkty. Nie są tak mocno pobudliwe, łatwiej się wyciszają. Oczywiście lubią pracować i być aktywne. W porównaniu do jack russeli to są spokojniejsze psy.

Buldog kontynentalny

To skrzyżowanie buldoga angielskiego z buldogiem staroangielskim.Rasa ta jest tworzona od 10 lat pod patronatem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.To pies rodzinny. Krótkowłosy, dobrze zbudowany, średniej wielkości pies. Pomimo swojej silnej budowy jest sprawny i wytrwały. Może ważyć do 30 kg.

Cane Corso Italiano

Są bardzo skuteczne w pilnowaniu. Mają za zadanie zatrzymywać intruza, który wejdzie na naszą posesję. Mają go pohamować dopóki nie przyjdzie właściciel. Nie rzucają się do gardła, po prostu skutecznie, swoją postawą odstraszą. Mają wpisane w system, że trzeba chronić dom. 

Zobacz też: Gdzie wyjechać na wakacje z psem? Polskie jeziora, góry, morze czy zagranica? >>> 

Pomimo tego, że podczas każdego konkursu nagrody są najczęściej przyznawane różnym rasom psów, niektóre z nich śmiało mogą szczycić się mianem najpiękniejszych na świecie nawet bez uzyskania wspomnianego wyróżnienia. Charakteryzują się bowiem nie tylko majestatycznym wyglądem, ale również urokiem i wdziękiem. Ładne rasy psów często należą jednocześnie do najbardziej popularnych. Oczywiście wybór czworonoga powinien być uzasadniony nie tylko aspektami wizualnymi, ale przede wszystkim dopasowaniem jego charakteru i usposobienia do wymogów właściciela. Kluczowe znaczenie mają także możliwości finansowe i przestrzenne danej osoby.

Najpiękniejsze rasy psów małych

Małe pieski wyróżniają się nieprzeciętnym urokiem, który nie mija nawet po osiągnięciu dojrzałości. Z tego powodu są bardzo często wybierane na domowych pupili. Należy jednak pamiętać, że największy wpływ na zachowanie ładnego wyglądu czworonoga ma właściciel. Kluczem jest regularna pielęgnacja sierści oraz odpowiednia dieta , bogata w witaminy i inne wartościowe składniki. Jakie rasy wyróżniają się na tle innych?

Zobacz też: Co zrobić, żeby pies się słuchał na spacerze? Jak wybrać najlepszą smycz? >>> 

1. Cavalier king charles spaniel – psy tej rasy to typowe czworonogi do towarzystwa, które charakteryzują się całkowitym brakiem agresji, bardzo łagodnym usposobieniem i otwartością. Są niezwykle ufne i szybko przywiązują się do właściciela oraz łatwo adaptują do każdych warunków. Wyróżniają się długą i jedwabistą sierścią, którą należy czesać minimum raz w tygodniu. Te osobniki cieszyły się popularnością już w XVI wieku, towarzysząc damom na salonach. W dawnych czasach ładne psy uwieczniano nawet na obrazach . Przykładem mogą być chociażby dzieła Rubensa, Rembrandta czy Tycjana.

2. Hawańczyk – przedstawiciele tej rasy są bystrzy, aktywni i skorzy do zabawy. Wymagają sporego zainteresowania ze strony właściciela, ale jednocześnie dopasowują się do jego aktywności. Bez problemu tolerują inne zwierzęta. Ich pielęgnacja jest dosyć wymagająca z uwagi na długą sierść, często kręconą. Konieczne jest więc stosowanie odpowiednich odżywek. Współczesna odmiana rasy ma swe początki w XIX wieku.

3. Bichon frise – rola eleganckich psów do towarzystwa została przypisana bichonom już w czasach średniowiecza. Były one pupilami arystokratów aż do rewolucji francuskiej. Ładne rasy psów bardzo często mają wyróżniającą się sierść, nie inaczej jest w tym przypadku. Delikatna biała wełenka wymaga jednak dbania o jej czystość, szczególnie po spacerze. Piesek jest łagodny w obejściu, ale dosyć uparty.

4. Pudel ‘Toy’ – odmiana należy do najmniejszych w obrębie rasy. Historia pudli to z jednej strony obecność na salonach wśród przepychu i arystokracji, z drugiej zaś los pracownika w cyrku i poszukiwacza trufli. Te psy wyróżniają się nieprzeciętną inteligencją, która ma ogromne znaczenie w procesie szkolenia. Odmiana ‘Toy’ charakteryzuje się największą ruchliwością. Do zachowania ładnego wyglądu pudla potrzebna jest regularna pielęgnacja, czesanie oraz kąpiel.

Zobacz też: Smutny los psów z filmu "Tylko mnie kochaj". Zakościelny i Wróblewska apelują o pomoc >>> 

Najpiękniejsze psy na świecie – duże rasy

W przeciwieństwie do małych psów, które swój urok osobisty zawdzięczają niewielkim rozmiarom i częstemu podobieństwu do maskotek, duże rasy charakteryzuje dostojność i elegancja. Potrafią także wzbudzać należny im respekt. Które ładne rasy psów zasługują na uwagę?

1. Golden retriever – przedstawiciele tej rasy są niezwykle otwarci i przyjaźni. Bardzo szybko przywiązują się do właściciela i pragną mu towarzyszyć na każdym kroku. Doskonale sprawdzają się w kontaktach z dziećmi, wykazując się cierpliwością. Ich łagodne usposobienie sprawia, że nie nadają się do roli stróża. Wymagane jest czesanie raz w tygodniu i kąpiel w szamponach przeznaczonych dla psów obdarzonych długim włosiem. Historia hodowli tej rasy rozpoczęła się w XIX wieku.

2. Husky syberyjski – ten niezwykle temperamentny pies wyróżnia się gęstą sierścią, która wbrew pozorom nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wszelkie czynności należy wykonywać w miarę potrzeby. Rasa wywodzi się z dalekich rejonów Syberii, gdzie pełniła rolę psów myśliwskich i zaprzęgowych. Pomimo tego, że właściciele często uznają husky za najpiękniejsze psy na świecie , ich wychowanie i szkolenie są bardzo wymagające. Ciekawość i żywiołowość powodują częste ucieczki czworonogów, nawet z ogrodzonej posesji. Husky nierzadko przejawia cechy wilka. Jego niezależność nie ułatwia szkolenia, które z tego powodu jest czasochłonne i wymaga dużej cierpliwości.

3. Seter irlandzki – przedstawiciele tej rasy zachwycają dostojną sylwetką i lśniącym brązowym futrem. Setery są przyjazne i skore do zabawy, szybko łapią kontakt z dziećmi. Mają instynkt myśliwski i każdego dnia potrzebują przynajmniej godzinnego spaceru. Pielęgnacja wymaga wyczesania sierści minimum raz w tygodniu. Po kąpieli warto używać odżywki, która zachowa włos w lepszej kondycji.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości