Zwierzęta

Jaki odstraszacz psów wybrać? Rodzaje odstraszaczy bezpiecznych dla psa

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
agresywny pies

Bezpańskie psy lub te puszczane samopas przez opiekuna mogą niekiedy być agresywne w stosunku do ludzi. Atakują zwłaszcza biegaczy, rowerzystów i listonoszy. Odstraszacz psów może skutecznie ochronić przed atakiem, należy jednak wybierać produkty i akcesoria bezpieczne dla zwierząt.

Odstraszacz psów jest dyskusyjny sam w sobie. W końcu pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nawet pomijając ten fakt, świadomość, że można w ten sposób zrobić krzywdę żywej istocie, jest dla większości osób przerażająca. Wybór odstraszaczy jest szeroki, a wiedza na temat szkodliwości tego typu urządzeń przydaje się zwłaszcza opiekunom psów.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Odstraszacz psów – czy można go stosować?

Odstraszacz psów stosuje się w celu samoobrony przed atakiem agresywnych osobników. Do zaatakowania przez psa może dojść podczas spaceru, biegania czy jazdy na rowerze, a także w innych sytuacjach, np. w parku. Jeśli odstraszacz na psy jest bezpieczny i nie wyrządza zwierzęciu krzywdy, można go stosować. Żeby jednak był taki rzeczywiście, należy wybierać produkty atestowane, dobrych marek.

Ultradźwiękowy odstraszacz psów

To jeden z najbardziej popularnych elektronicznych odstraszaczy psów. Urządzenie to emituje fale ultradźwiękowe o częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka, ale wywołującej u psów niepokój i niechęć do podejścia bliżej. Dobry ultradźwiękowy odstraszacz psów ma zasięg ok. 2–7 m. Nie wyrządza psom krzywdy i nie wpływa negatywnie na ich słuch. Niektóre urządzenia tego typu emitują dodatkowo wibracje lub impuls elektryczny o niewielkim natężeniu. Ultradźwiękowy odstraszacz psów ma wysoką skuteczność, choć może być ona niższa w stosunku do starszych osobników, mających problem ze słuchem. Dużo zależy od tego, jak intensywne są emitowane dźwięki odstraszające psy. Urządzenia tego typu występują w dwóch formach:

  • kieszonkowej – są lekkie i można je zawsze nosić przy sobie; do tej grupy zaliczyć należy także gwizdek odstraszający psy;
  • stacjonarnej – wykorzystywane są w ogrodach, nie zakłócają pracy innych urządzeń (takich jak odbiorniki radiowe, telewizyjne, telefony czy alarmy) i są odporne na czynniki atmosferyczne.

Spray odstraszający psy

Kolejny popularny odstraszacz psa to spray zawierający sprężony gaz pieprzowy. Tego typu preparat odstraszający psy różni się od tych stosowanych w samoobronie przed atakami ludzi. Ponieważ zwierzęta są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych, gaz pieprzowy w sprayu odstraszającym psy ma niższe stężenie kapsaicyny. Dzięki temu można za jego pomocą skutecznie odstraszyć psa, nie narażając go na uszczerbek na zdrowiu. Należy zaznaczyć, że tego typu środek odstraszający psy nie może być stosowany wymiennie z gazem pieprzowym używanym w stosunku do ludzi. Obydwa preparaty różnią się składem, a ich skuteczność jest badana tylko pod kątem gatunku, dla którego są one przeznaczone.

Odstraszacz psa – obroża elektryczna

Jednym z najbardziej dyskusyjnych odstraszaczy psów jest obroża elektryczna. Co prawda, nowoczesne akcesoria tego typu nie wyrządzają psom krzywdy, ale narażają je na znaczny dyskomfort. Obroże elektryczne emitują sygnały wibracyjne, dźwiękowe i ultradźwiękowe, a także elektryczne, ale bardzo subtelne. Ich zadaniem jest wymuszenie na psie oczekiwanego zachowania i zniechęcenie go do podejmowania negatywnych form aktywności. Obroże antyszczekowe mają zapobiegać głośnemu szczekaniu podczas nieobecności opiekuna w domu. Aby mieć pewność, że taki odstraszacz psa nie zaszkodzi pupilowi, należy wybierać produkty atestowane i wykonane przez sprawdzonych producentów. Skuteczność obroży elektrycznych jest wysoka, jednak zawsze należy wziąć pod uwagę inne, nieinwazyjne formy tresury. Jedną z nich jest wizyta u psiego behawiorysty, który pomoże wyeliminować negatywne zachowania u pupila.

Odstraszacz psów przed sikaniem

Grupą preparatów odstraszających, która może zainteresować także opiekuna psa, są odstraszacze psów przed sikaniem. Ich celem jest zapobieganie oddawaniu moczu w niepożądanych miejscach, np. w domu czy kątach ogrodu. Preparaty odstraszające psy od sikania mają zazwyczaj postać płynu o kompozycji zapachowej zniechęcającej pupila do oddawania moczu w miejscach, gdzie został rozprowadzony. Dobry środek odstraszający psy od sikania powinien wykazywać odporność na wpływ czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, wiatr, słońce czy mróz. Tego typu odstraszacz dla psów sprawdzi się również wtedy, gdy w sąsiedztwie pojawi się czworonożny mieszkaniec, który załatwia potrzeby fizjologiczne na naszym podwórzu.

Odstraszaczy psów należy używać rozważnie. Skaczący i biegnący pies nie zawsze chce zaatakować, czasem chce się po prostu przywitać lub pobawić. Zdecydowanie pomocna jest wiedza na temat psich zachowań i reakcji.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: YuriyGreen/Getty Images

Pozostałe wiadomości