Zwierzęta

Pasta dla psa. Czym i jak pielęgnować psie zęby?

Zwierzęta

Fot. Getty Images/GlobalP

Chcesz kompleksowo zadbać o uzębienie swojego czworonoga? Podpowiadamy, jaką pastę do zębów dla psa wybrać, aby zapewnić jego zębom to, co najlepsze.

Pasta do zębów dla psa – czy jest niezbędna? Najlepsza pasta do zębów dla psa – jaka powinna być? Pasty do zębów dla psa – rodzaje Jaką pastę do zębów dla psa wybrać – podsumowanie

Zobacz też: Jak karmić psa – co powinien jeść pies i ile razy dziennie go karmić? >>>

Istnieje wiele rodzajów past do zębów dla psa. Wybierając taki produkt, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. W końcu każdy z nas chce, aby jego pies był w jak najlepszej formie – również jeśli chodzi o higienę jego uzębienia.

Pasta do zębów dla psa – czy jest niezbędna?

Dbanie o higienę zębów psa powinno składać się z kilku elementów. Po pierwsze, należy regularnie dawać psu specjalne kości czyszczące, które eliminują kamień nazębny, a jednocześnie pozwalają psu „trenować” uzębienie i zachować je w jak najlepszej kondycji. Psy przyzwyczajone są do tego, aby nieustannie coś gryźć – z tego powodu nie należy zaniedbywać tej kwestii. Przynajmniej raz na 2–3 dni pies powinien otrzymać taką kość. Dzięki temu nie będzie miał potrzeby gryzienia mebli ani innych przedmiotów. Kolejna ważna rzecz to oczywiście pasta i szczoteczka (a dokładniej czyścik) do zębów – wbrew powszechnym opiniom są one niezbędne, jeśli chcemy naprawdę kompleksowo zadbać o zdrowie zębów naszego czworonoga.

Zobacz też:

Do serca przytul psa. Jak wybrać pupila dla siebie?

Zęby psa należy czyścić regularnie, choć nie tak często jak u ludzi – chyba żaden pies nie byłby zadowolony, gdyby trzy razy dziennie poddawano go takiemu zabiegowi. Warto czyścić zęby psa przynajmniej raz w tygodniu. Częstotliwość powinna być zależna od stanu zębów psa. Jeśli zwierzak ma zdrowe zęby i nie czuje się nieprzyjemnego zapachu, to wystarczy szczotkować je co 14–21 dni. Jeśli wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, można wykonywać ten zabieg częściej – co 7–10 dni. Wpływ na stan zębów psa ma również to, co jada zwierzę – niektóre pokarmy mogą zanieczyszczać zęby bardziej niż inne.

Pasta do zębów dla psa i gryzak powinny być dobrane w taki sposób, aby odpowiadały na indywidualne potrzeby zwierzaka. Jak wybrać najlepszą pastę do zębów dla psa?

Najlepsza pasta do zębów dla psa – jaka powinna być?

Aby wybrać pastę do zębów dla psa, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim nie należy sięgać po pastę do zębów przeznaczoną dla ludzi. Pasty do zębów dla psa stworzone są w taki sposób, aby dbały konkretnie o psie zęby. Dodatkowo zwiększają komfort mycia zębów np. poprzez mięsny smak.

Zobacz też: Psie sztuczki – jak wyszkolić czworonoga? >>>

Pasta dla psa powinna mieć żelową konsystencję. Dzięki temu o wiele łatwiej można rozprowadzić ją na zębach i dziąsłach psa, a w efekcie mycie zębów przebiega o wiele sprawniej. Przy okazji warto zauważyć, że wiele past dla psów ma na celu również pielęgnację zębów – warto rozprowadzić je po dziąsłach psa przy pomocy gazika lub bardzo miękkiej szczoteczki, szczególnie jeśli dziąsła czworonoga regularnie krwawią.

Wybierając pastę dla psa, warto również uwzględnić jego reakcje i preferencje. Jeśli pasta nie przypadnie psu do gustu, z pewnością będzie się buntował i trudno będzie myć jego uzębienie. Jeżeli natomiast ją zaakceptuje, łatwiej podda się zabiegowi. Ważne jest również nastawienie właściciela – pies natychmiast wyczuje jego zdenerwowanie, dlatego warto podejść do zadania z uśmiechem i ze spokojem. Dodatkowo należy przyzwyczajać psa od szczenięcia do mycia i innych zabiegów higienicznych – im później się zacznie, tym trudniej będzie go przyzwyczaić.

Pasty do zębów dla psa – rodzaje

Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów specyfików jest pasta enzymatyczna dla psa . Dzięki zawartości enzymów szybko rozkłada organiczne resztki pokarmu, zalegające w okolicach uzębienia czworonoga. Pasta enzymatyczna dla psa jest najlepszym sposobem na czyszczenie jego zębów.

Pasty do zębów dla psa podzielone są również według wieku zwierzęcia. Szczeniak potrzebuje innej pielęgnacji niż pies – senior. Warto zwracać uwagę na informacje pochodzące od producentów i wybierać pasty dostosowane do wieku psa.

Kolejny czynnik to rasa. W sklepach zoologicznych znaleźć można pasty do zębów dla psa yorka , dla owczarka czy innych ras.

Jaką pastę do zębów dla psa wybrać – podsumowanie

Wybór pasty do zębów dla psów nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele past do zębów dla psa. Warto pamiętać, że mycie zębów czworonoga nie musi być przykrym obowiązkiem – z czasem zarówno właściciel, jak i pies przyzwyczajają się do tej czynności.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości