Zwierzęta

Drapak dla kota – zrób to sam

Zwierzęta

Fot. kiszon pascal / Getty Images

Koty to zwierzęta odczuwające naturalną potrzebę drapania i nie można im tego zakazać. W każdym domu, w którym mieszka kot, powinien więc znaleźć się również drapak umożliwiający „ostrzenie pazurków”. Koty uwielbiają zaczepiać się o pionowe powierzchnie, choć nie brakuje również miłośników drapania w powierzchnie płasko leżące (np. dywaniki). Koci opiekunowie często zastanawiają się, co zrobić, żeby kot nie drapał mebli w mieszkaniu.

Warto wiedzieć, że koty poprzez drapanie zyskują możliwość rozsiewania swojego zapachu (kocie opuszki łap wydzielają feromony), co zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Drapak jest więc niezbędnym elementem w kocim otoczeniu.

Więcej:

Doskonały drapak dla kota – zrób to sam

Wiele oferowanych drapaków w sklepach może jednak okazać się dla kota nieodpowiednia. Gotowe drapaki często okazują się za krótkie. Warto pamiętać, że przynajmniej jeden z słupków drapaka powinien mieć taką wysokość, by umożliwić kotu rozciągniecie swojego ciała na całą długość . Koty zazwyczaj mają różne preferencje. Jedne wolą słupki, a inne ukośne deseczki pokryte materiałem lub sznurkiem. Niektóre koty chętnie też korzystają z miękkich półek, idealnych do spania. Za doskonały drapak może też zostać uznana przybita do ściany deseczka owinięta sznurkiem. Czasem, zamiast szukać gotowych rozwiązań, warto samemu wykonać idealny drapak dla ukochanego pupila . Wystarczy tylko wiedzieć, z czego zrobić drapak dla kota, by móc przystąpić do realizacji projektu.

Drapak dla kota – jak zrobić go samodzielnie?

Osoby zastanawiające się nad tym, jak zrobić drapak dla kota, powinny wiedzieć, że wcale nie jest to aż tak skomplikowane. Do stworzenia naprawdę dobrego i bezpiecznego drapaka najlepiej użyć jak najbardziej naturalnych tworzyw. Do zrobienia prostego drapaka dla kota wystarczy odpowiedniej długości (około 70 cm) kawałek drewna o kwadratowym przekroju. Grubość słupka powinna wynosić około 10 cm. Przyda się również płyta pilśniowa o grubości około 3 cm i przekątnej około 40 cm. Podczas pracy nad drapakiem pomocny będzie papier ścierny. Nie można również zapomnieć o średniej grubości sznurku sizalowym (może być również sznurek konopny, bawełniany lub jutowy) do owinięcia słupka. Niezbędne będą również nożyczki, cztery długie śruby, klej do drewna (nietoksyczny) oraz wiertarka.

Prace nad własnoręcznie zrobionym drapakiem dla kota należy rozpocząć od oczyszczenia i wygładzenia drewnianego słupka przy użyciu papieru ściernego. Następnie trzeba zająć się przymocowaniem sznurka sizalowego. Za pomocą kleju przytwierdza się sznurek od samej góry słupka. Podczas pracy nie można zapomnieć o tym, by sznurek szczelnie owijał drewno, a przy tym był również odpowiednio mocno przyklejony.

Kiedy słupek jest już gotowy, pozostaje jeszcze przymocowanie go do podstawy (płyty pilśniowej). Słupek należy przewiercić do płyty za pomocą śrub (każda z nich powinna znaleźć się w kątach podstawy słupka). W ten prosty sposób doskonały drapak dla kota będzie gotowy. Dla tych, którzy mają możliwość wykorzystania do stworzenia drapaka kawałka drzewa z ogrodu (np. złamanego przez wiatr), taka opcja również może okazać się wspaniałym rozwiązaniem. Drapak wykonany z drzewa będzie pięknie się prezentować i z całą pewnością trafi w gusta naszych mruczących przyjaciół.

Zobacz, jak zrobić drapak dla kota na ścianę

Oprócz wysokich, pionowych drapaków – słupków, świetnie sprawdzają się drapaki do przyczepienia na ścianę. Tego typu drapaki często w zupełności zaspokajają potrzebę drapania , a przy tym zajmują niewiele miejsca. Są rozwiązaniem, które można zastosować zarówno w domu, jak i na balkonie (pamiętaj, że balkon powinien być zabezpieczony siatką). Jak jednak zrobić drapak na ścianę? Jego wykonanie jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie kawałek podłużnej deseczki , płyty czy sklejki, mocny sznurek, klej wikol, płaski wieszaczek do przymocowania drapaka (można wykorzystać np. uchwyt do otwierania puszek) i młotek. Kiedy wszystko jest już przygotowane, deseczkę należy owinąć sznurkiem. Należy zacząć od górnego brzegu deski. Oczywiście nie można zapomnieć o zastosowaniu kleju. Podczas owijania deseczki trzeba pamiętać, by mocno dociskać sznurek. Po owinięciu całej powierzchni sznurkiem należy odczekać około 12 godzin, by klej wysechł. Później pozostaje przymocowanie uchwytu za pomocą gwoździa i młotka. Kiedy wszystko jest już gotowe, wystarczy wybrać odpowiednie miejsce i zawiesić drapak . By kot chętniej z niego korzystał, można skroplić go kroplami waleriany lub popsikać kocimiętką w sprayu.

Jak zrobić drapak dla kota z kartonu?

Prosty drapak dla kota, idealny do ostrzenia pazurków, jak i do leżenia, można wykonać także z tektury. Do zrobienia takiego drapaka wystarczy kawałek tektury (może to być średniej wielkości pudełko po przesyłce), klej (introligatorski lub wikol), ostre nożyczki lub nóż introligatorski, pędzel do nakładania kleju, a także miara.

Zobacz koniecznie , jak zrobić drapak dla kota . Instrukcja wykonania z pewnością Ci się przyda. Pracę nad drapakiem tekturowym należy rozpocząć od pocięcia kartonu na cieńsze paski (około 5 cm). Pocięte paski wystarczy połączyć za pomocą kleju wikol, a następnie odczekać, aż wszystko wyschnie. Na koniec można jeszcze wyrównać krawędzie stworzonej maty , by drapak wyglądał estetycznie.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości