Zwierzęta

Zimowe liczenie nietoperzy. Ile gatunków możemy spotkać w Polsce?

Zwierzęta

Autor:
Nastazja
Bloch
Zimowe liczenie nietoperzy
Zimowe liczenie nietoperzy Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Każdego roku w pierwszej połowie lutego chiropterolodzy z Trójmiasta liczą nietoperze zimujące w podziemnych kryjówkach znajdujących się w okolicach województwa pomorskiego. W jednym z poszukiwań towarzyszyła im nasza reporterka.

Poszukiwanie nietoperzy

Chiropterolodzy w lutym mają ręce pełne roboty. Do sprawdzenia jest około 160 obiektów. Dzięki liczeniu nietoperzy wiemy, że w Polsce występuje ich 27 gatunków. Do ciekawostek należy Mroczek pozłocisty. Ssak ten znajduje się w polskiej, czerwonej księdze zwierząt, gdyż gatunek zagrożony jest wyginięciem.

Plotki o zwierzętach
Plotki o zwierzętach Marcin Kostrzyński obala mity na temat cech i zachowań zwierząt Źródło: Dzień Dobry TVN

- Będziemy liczyć nietoperze, zimą one śpią, więc jest to najlepszy moment, żeby prowadzić monitoring. Taki stały monitoring pozwala nam określić, jakie są gatunki. Jak się zmienia ich liczebność – powiedziała Martyna Jankowska-Jarek – chiropterolog. Co trzeba ze sobą mieć? Latarka, lusterko i maseczka.

Liczenie nietoperzy

Specjaliści pokazali także, jak wygląda liczenie i identyfikacja zwierząt. Jak przyznali, po wyglądzie można rozpoznać gatunek. W momencie, gdy nietoperze śpią w grupach, najprostszym sposobem jest zrobienie im zdjęcia, a następnie zliczanie za pomocą stawiania kropek.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości