Żółw jaszczurowaty – hodowla, wygląd, cechy szczególne, agresja

Żółw
Stan Tekiela Author / Naturalist / Wildlife Photographer/Getty Images
Żółw z gatunku jaszczurowatych to niebezpieczne zwierzę, które nie jest polecane dla początkujących hodowców. Gad ten posiada silne szczęki i ostre pazury, które mogą zadać głębokie rany. Żółw jaszczurowaty potrzebuje przestronnego terrarium oraz odpowiedniej diety, opartej głównie na surowym mięsie gryzoni, ptaków i ryb.

Żółwie jaszczurowate były niegdyś wykorzystywane przez ratownicze służby do odnajdywania ciał w wodzie. Zwierzę wpuszczone do zbiornika, kierując się naturalnym instynktem i mięsożernymi upodobaniami, w momencie odnalezienia topielca zatrzymywało się, dając tym samym znak ratownikom, w którym miejscu znajduje się poszukiwane ciało. W niektórych krajach zachodu żółw ten wpisany jest na listę zwierząt niebezpiecznych i aby go posiadać, należy być doświadczonym hodowcą.

Żółw jaszczurowaty – wygląd, cechy szczególne

Żółw jaszczurowaty należy do podrzędu żółwi skrytoszyjnych, a wyglądem nieco różni się od tradycyjnego żółwia wodno-lądowego. Zwierzę posiada masywną głowę zakończoną charakterystycznym hakowatym dziobem wyposażonym w bardzo ostre szczęki, które są w stanie odgryźć nawet cały palec. Szyja żółwia wydaje się być krótka, jednak w chwili ataku czy sytuacji, w której zwierzę czuje się zagrożone, znacznie się wydłuża, by móc dosięgnąć przeciwnika i boleśnie go ukąsić. Skorupa gada jest koloru brązowego lub delikatnie oliwkowego, u młodych dość nierówna, wygładzająca się wraz ze wzrostem osobnika. Przednie łapy zwierzęcia zakończone są równie ostrymi co szczęki pazurami, które pomagają mu rozszarpać upolowaną ofiarę na kawałki, jeśli zwierzę nie jest w stanie zjeść jej w całości. Cechą charakterystyczną żółwia jaszczurowatego jest długi ogon, który sięga ok. 2/3 długości całego pancerza, upodabniając je nieco do krokodyla. Dorosły osobnik może osiągnąć wagę do 30 kilogramów.

Aktywność zwierzęcia uzależniona jest zwykle od stopnia jego najedzenia. Najczęściej żółw jaszczurowaty przebywa w płytkiej wodzie, czekając na zdobycz. W sytuacji, gdy w zbiorniku brakuje pożywienia, przenosi się na ląd, jednak tam, ze względu na swoją masę, jest dość nieporadny i mało zwinny, dlatego w momentach zagrożenia, natychmiast zmierza w kierunku wody.

Atak żółwia jaszczurowatego

Żółw z gatunku jaszczurowatych jest niebezpieczny dla człowieka, dlatego osoby, które nie mają doświadczenia w opiece nad tego typu zwierzętami, mogą sobie z nim nie poradzić. W sytuacji zagrożenia żółwie jaszczurowate natychmiast przechodzą do ataku, boleśnie kąsając przeciwnika ostrymi szczęki. W pełni dojrzały osobnik jest w stanie odgryźć palec, dlatego w obcowaniu z nim na co dzień należy zachować wyjątkową ostrożność. W sytuacji ataku najlepiej złapać zwierzę za tylną część pancerza, jednocześnie podłożyć drugą dłoń pod spodnią część ciała, tzw. plastron. Gdy żółw jest intensywnie pobudzony i agresywny, można okryć go wilgotną szmatką, w szczególności jego głowę. Zwierzę wówczas poczuje się lekko zdezorientowane i tym samym nieco uspokoi się i przestanie tak zawzięcie walczyć.

Żółw jaszczurowaty – hodowla w domu: terrarium, pożywienie, zimowanie

Najlepszym sztucznym środowiskiem dla żółwi jaszczurowatych jest przestronne akwaterrarium, czyli miejsce do hodowli zwierząt wodno-lądowych, które zawiera zarówno przestrzeń wodną, jak i część lądową. Minimalna wielkość terrarium dla gada to 200 cm długości x 150 cm szerokości, ale dla komfortu zwierzęcia najlepiej zaopatrzyć się w jeszcze większe. Poziom wody w zbiorniku nie powinien przekraczać trzykrotnej wysokości zwierzęcia, z kolei jego dno powinno być wyłożone drobnym żwirem bądź niedużymi kamieniami i dodatkowo zabezpieczone od zewnątrz, gdyż żółwie mają tendencję do rozgrzebywania dna, tym samym uszkadzając je. W zbiorniku należy również zainstalować filtr zewnętrzny, który zadba o czystość wody oraz grzałkę, która zapewni jej optymalną temperaturę wynoszącą 20–25 st. C.

Żółw jaszczurowaty to mięsożerny drapieżnik, który wymaga karmienia co drugi dzień. Zwierzę bardzo lubi jeść małe kręgowce, bezkręgowce, a także mięso niemal w każdej postaci, np. mięso gryzoni, żab, ryb słodkowodnych, a nawet ptaków. Dietę żółwia można dodatkowo wzbogacić, podając mu od czasu do czasu kawałek jabłka czy sałaty.

Nie wszystkie żółwie jaszczurowate zapadają w sen zimowy. Zależy to głównie od obszaru, na jakim występują. Osobniki zamieszkujące północną część Ameryki zwykle zapadają w sen zimowy, z kolei zwierzęta mieszkające bardziej na południu wykazują aktywność przez cały rok. Hodowcy żółwi najczęściej przetrzymują dorosłe osobniki na świeżym powietrzu w specjalnie dostosowanych do nich basenach. Zimą, aby uniknąć zamarzania wody, a tym samym przemarznięcia żółwia, wystarczy ją odpowiednio nagrzewać.

Zobacz wideo: Żółw na spacerze na smyczy… to tylko iluzja

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości