Zwierzęta

Jak wybrać klatkę dla kota? Jakie są rodzaje klatek na kota i kiedy je wybrać?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Aleksandr Zubkov/Getty ImagesJak wybrać klatkę dla kota?

Kot to zwierzę, które teoretycznie całe swoje życie spędza w naszym mieszkaniu. Czasem jednak zdarza się sytuacja, gdy musimy przenieść go z miejsce na miejsce bądź też z jakiegoś względu odizolować. Wówczas przydatna okazuje się klatka dla kota. Poszczególne modele są tworzone w taki sposób, aby spełniać swoje zadanie, jednocześnie zapewniając zwierzęciu odpowiednie warunki, w tym odpowiednią ilość miejsca, by mogło się swobodnie ułożyć.

Klatki na kota mogą mieć bardzo różne przeznaczenie. W związku z tym będą się też różnić między sobą wyglądem. Klatka do przewozu kota będzie zupełnie inna niż na przykład klatka wystawowa. Aby więc wyposażyć się we właściwy model, który sprawdzi się w danej sytuacji, warto zapoznać się z ich rodzajami.

Klatki do przewozu kota – transporter, torba, wiklinowy kosz

Najczęściej spotykaną klatką dla kota, którą znajdziemy w domu każdego kociarza, jest transporter. Tego rodzaju klatka do transportu kota jest potrzebna wówczas, gdy chce się przewieźć zwierzę do weterynarza lub do innego miejsca (na przykład, gdy właściciel wyjeżdża na święta i chce zabrać kota ze sobą). Klatki do przewozu kota występują w bardzo różnych wersjach. W zależności od tego, z jakim kotem ma się do czynienia, wybiera się odpowiedni typ transportera.

Najprostszym, a zarazem najmniejszym modelem transportera dla kota jest materiałowa torba. Niektóre egzemplarze mają usztywniane ścianki, inne natomiast są miękkie i dopasowują się do kształtu zwierzęcia. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, nie są polecane dla kotów dużych ras, takich jak Maine Coon czy norweski leśny. Przy zbyt dużym obciążeniu uszy torby mogą się urwać, a wtedy bezpieczne transportowanie kota będzie już niemożliwe. Ponadto, z uwagi na niewielką trwałość, nie powinno się w nich wozić kotów niespokojnych bądź agresywnych, ponieważ mogą łatwo rozedrzeć materiał bądź przegryźć gumowe zabezpieczenia.

Typowa klatka do przewożenia kota jest wykonywana z plastiku i posiada zamknięcie w postaci metalowej bądź plastikowej kratki z przodu. Najlepsze są egzemplarze z solidnymi zabezpieczeniami, których kot, zaniepokojony czymś podczas jazdy, nie będzie w stanie sforsować. Niektóre klatki są zamykane na zamek, inne z kolei posiadają specjalne zaczepy. Najlepiej, jeśli one również będą wykonane z metalu. Równie praktyczna okazuje się też wiklinowa klatka dla kota, choć bywa cięższa i mniej poręczna od modeli plastikowych.

Zupełnie innym rodzajem klatki jest równie solidna klatka dla kota na balkon, którą ustawia się w sytuacji, gdy nie ma możliwości innego zabezpieczenia przestrzeni balkonu. Zwykle, by kot nie wypadł podczas przebywania na balkonie, montuje się specjalną siatkę ochronną, jednak w przypadkach, gdy nie ma na nią zgody, niektórzy właściciele decydują się na zakup klatki dla kota. Wówczas zwierzak może bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Klatka na kota – izolacja lub leczenie

Kiedy mówi się o klatce dla kota, najczęściej przed oczami staje człowiekowi model wykonany w całości ze stalowych krat. Tego rodzaju klatki wykorzystują najczęściej fundacje oraz inne organizacje pomagające zwierzętom, które łapią wolno żyjące koty na kastrację bądź zabiegi innego rodzaju.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarzDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Klatka kennelowa dla kota to rodzaj dużej, solidnie zbudowanej, metalowej klatki, w której zwierzę przebywa tymczasowo, na przykład z powodu rekonwalescencji pozabiegowej. Tego rodzaju egzemplarze pojawiają się też w fundacyjnych kociarniach bądź domach tymczasowych, gdy konieczna jest izolacja nowego kota ze względów zdrowotnych lub behawioralnych (koci rezydenci nie znają jeszcze zapachu nowego lokatora, a mieszkanie jest zbyt małe, by ten otrzymał osobne pomieszczenie). Klatki kennelowe przypominają nieco klatki wystawowe dla kota, jednak są zdecydowanie większe. Te drugie, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują hodowcy podczas wystaw zwierząt.

Aby natomiast złapać wolno żyjącego kota na konieczny zabieg, wolontariusze fundacji często wykorzystują klatkę łapkę dla kotów. Nieoswojone zwierzę nie wejdzie samodzielnie do klatki transportowej ani tym bardziej nie pozwoli się do niej wsadzić człowiekowi. Jak więc złapać kota do klatki łapki? Wystarczy ją ustawić w miejscu bytowania zwierzęcia, w środku pozostawiając jedzenie. Kiedy zwierzę, wchodząc do środka, nadepnie we właściwe miejsce, uruchomi zapadkę, która zamknie je w środku. Wówczas będzie można je bezpiecznie przewieźć do kliniki weterynaryjnej. Na wyposażeniu wielu gabinetów weterynaryjnych znajdują się też klatki iniekcyjne dla kotów, w których lekarz może bez problemów zaaplikować wystraszonemu zwierzęciu odpowiednie leki.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandr Zubkov/Getty Images

Pozostałe wiadomości