Zwierzęta

Najlepsza karma dla buldoga francuskiego – jak ją wybrać? O czym należy pamiętać?

Zwierzęta

Aktualizacja:
Fot. Getty Images/damedeeso

Świadomość tego, jaką wybrać karmę dla buldoga francuskiego, pomaga w zachowaniu dobrej kondycji zwierzaka oraz wspomaga jego prawidłowy rozwój. Psy tej rasy są szczególnie narażone na alergie i problemy żołądkowe, dlatego odpowiednia dieta jest kluczowa dla zachowania ogólnego zdrowia. Sprawdź, czym karmić buldoga francuskiego.

Zobacz też: Mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa – jak wybrać najlepszą? Karma sucha czy mokra? >>> 

Karma dla buldoga francuskiego powinna być dobrana zgodnie z indywidualnymi cechami zwierzęcia, jego wiekiem oraz preferencjami. Buldogi francuskie , tak samo jak inne rasy, wyróżniają się pewnymi skłonnościami genetycznymi. To właśnie wśród nich odnotowuje się najwięcej przypadków problemów trawiennych oraz alergii pokarmowych, dlatego tak ważne jest prawidłowe dobranie diety oraz odpowiednio szybkie reagowanie na wszelkie nieprawidłowości. Informacje na temat rodzajów karmy dla buldoga francuskiego, naturalnych zamienników oraz karmienia szczeniaka znajdziesz poniżej.

Najlepsza karma dla buldoga francuskiego – rodzaje karmy ze względu na ich skład

  • Karma ekonomiczna (standardowa) – niska zawartość mięsa, składniki mają pochodzenie roślinne.
  • Karma premium – karma lepszej jakości, o średniej lub wysokiej zawartości mięsa w składzie.
  • Karma profesjonalna (superpremium) – karma najwyższej jakości, o najlepszym składzie, często z dodatkami witamin i minerałów.

Zobacz też: Przepis na ciasteczka z wątróbki dla psa. Czy pies może jeść surową wątróbkę? >>> 

Nie da się jednoznacznie określić, jaka karma dla buldoga francuskiego jest najlepsza. Jeśli zwierzę jest w pełni zdrowe, a lekarz weterynarii nie ma żadnych zastrzeżeń co do ogólnego rozwoju pupila, pies może dostawać karmę klasy ekonomicznej. Dotyczy to przede wszystkim buldogów dorosłych. Szczenięta i psy wiekowe powinny dostawać karmę lepszej jakości. W przypadku starszych zwierząt warto zdecydować się na karmę superpremium , która pomoże im zachować zdrowie. Zarówno sucha, jak i mokra karma, którą podajemy buldogowi francuskiemu, powinna być tej samej marki.

Karma dla buldoga francuskiego alergika – na co zwrócić uwagę?

Karma dla buldoga francuskiego, który jest alergikiem, powinna zawierać tylko naturalne składniki , które nie będą powodować wypadania sierści czy podrażnień. Większość marek ma w swojej ofercie przynajmniej jeden produkt, który jest odpowiedni dla psów z alergiami i nietolerancją pokarmową. Hipoalergiczne karmy można stosować również w przypadku zwierząt, które mają problemy z żołądkiem lub układem pokarmowym.

Czym karmić małego buldoga francuskiego?

Karmienie szczeniaka różni się od karmienia dorosłego psa. To właśnie kilka pierwszych miesięcy może być kluczowe dla późniejszego rozwoju i zdrowia pupila, warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie informacji na temat tego, czym karmić naszego buldoga. Szczeniaki są znacznie bardziej ruchliwe i ciekawe świata niż psy dorosłe, w związku z czym mają również inne wymagania pokarmowe. Organizm młodego zwierzęcia potrzebuje znacznie więcej witamin i substancji odżywczych, dlatego zaleca się kupowanie karm premium , wysokiej jakości, o bardzo dobrym składzie. Racjonalna dieta może być stworzona również na podstawie karmy ekonomicznej, jednak w takim przypadku warto wzbogacić ją o naturalne, nieprzetworzone produkty, takie jak kasze czy warzywa.

Zobacz też: Obcinanie pazurów u kota – kiedy jest konieczne i w jaki sposób to robić? >>> 

Dobra karma dla buldoga francuskiego powinna uwzględniać nie tylko ogólne potrzeby rasy, ale również wiek psa. Dlatego też warto zwracać uwagę na informacje zawarte na opakowaniach suchych i mokrych karm. Większość dobrych marek umieszcza na nich wytyczne, dotyczące wieku zwierzęcia, dla którego przeznaczony jest dany produkt, a także częstotliwość karmienia oraz dokładne porcje w gramach.

Karmienie buldoga francuskiego produktami naturalnymi – co może jeść pies?

Gotowa, przetworzona karma dla buldogów francuskich nie jest jedynym rozwiązaniem. Jako właściciel psa możesz zadbać o różnorodność jego diety, m.in. dzięki przygotowywaniu posiłków w domu. Najważniejszym składnikiem, którego nie może zabraknąć w menu tej rasy, jest mięso. Większość jego rodzajów można podawać psom na surowo, po dokładnym umyciu lub sparzeniu wrzątkiem. Wyjątek stanowi tylko mięso wieprzowe, które musi być ugotowane. Przygotowując dla pupila kurczaka, warto wcześniej pozbyć się wszystkich znajdujących się w nim kości, które mogłyby przyczynić się do zadrapań wewnętrznych.

Oprócz mięsa buldog francuski może jeść również produkty mleczne, najlepiej kwaśne. W tym przypadku odpowiednie będą kefiry i twaróg o prostym składzie – nie należy podawać zwierzakom jedzenia, które zawiera cukier.

Większość psów lubi również wszelkiego rodzaju kasze, które można wzbogacić dodatkami przeróżnych warzyw. To właśnie one dostarczą pupilowi niezbędnych witamin i minerałów. Warzywa powinny stanowić około 20% całej diety buldoga francuskiego. Warto sięgać po takie produkty, jak marchewka, kapusta, zielony ogórek. Od czasu do czasu pies może zjeść także rzodkiewkę, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań zdrowotnych.

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości