Zwierzęta

Jak wybrać gryzak dla psa? "Każda zabawka może być zarówno bezpieczna, jak i niebezpieczna. Rozsądnie używana nie powinna wyrządzić krzywdy"

Zwierzęta

Aktualizacja:

Każdy właściciel psa czy kota czasem kupuje swojemu pupilowi zabawki. Czy wszystkie są bezpieczne? Lepsze są te naturalne czy wykonane z tworzywa sztucznego? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z lekarzem weterynarii Frankiem Paśko.

Bezpieczna zabawka dla psa

Zwierzaki uwielbiają rozgryzać zabawki. Czasem zdarza się, że fragment gryzaka trafi do organizmu czworonoga. Czy taka sytuacja może zagrażać życiu naszego pupila? Jak wybrać bezpieczną zabawkę?

- W przypadku psów, jak i dzieci, każda zabawka może być zarówno bezpieczna, jak i niebezpieczna. Rozsądnie używana nie powinna wyrządzić krzywdy - mówił w Dzień Dobry TVN lek. wet. Franek Paśko.

Wielu posiadaczy psów uważa, że rozgryzienie i połknięcie przez zwierzaka fragmentu np. wołowego ucha jest dużo bezpieczniejsze niż plastikowej zabawki. Niestety nie jest do końca prawda.

- Każda z tych rzeczy może być niebezpieczna - podkreślał weterynarz. Jak dodał, nawet naturalna kostka może uszkodzić błonę śluzową przełyku bądź utkwić w gardle zwierzaka.

Co robić, gdy pies połknie fragment zabawki?

Do połknięcia fragmentu zabawki dochodzi zazwyczaj przez przypadek. Jak w takiej sytuacji pomóc zwierzakowi?

- Wszystko zależy od tego co, kiedy i w której części układu pokarmowego utkwiło. W najgorszych sytuacjach konieczny jest zabieg chirurgiczny, przecięcie śluzówki żołądka lub jelita i usunięcie ciała obcego. Jeśli część zabawki utknęła wysoko, np. w gardle, weterynarz może ją wyciągnąć ręką - tłumaczył gość Dzień Dobry TVN.

Czy w takich sytuacjach można podać zwierzakowi środki przeczyszczające?

- Przy ciele obcym, zwłaszcza stałym, środki przeczyszczające nie są najlepszym rozwiązaniem. Czasami środki wymiotne przynoszą ulgę, ale o tym, czy je podać powinien zdecydować weterynarz - zaznaczył specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Zabezpieczamy psa przed kleszczami. Obroża, tabletki czy krople? Weterynarz: "Długość sierści jest kluczowa"

Kardiolog, który leczy także psie serca. "Zwierzęta bardzo pomogły w rozwoju medycyny, czas im to oddać"

Ubranka, drogie gadżety i catering dla psów. Dlaczego tak bardzo lubimy rozpieszczać nasze zwierzęta?

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości