Zwierzęta

Wiosenna pielęgnacja psa. Co zrobić, gdy sypie się z niego sierść?

Zwierzęta

Sierść psa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Szczotkowanie i mycie nie tylko sprawią, że nasz pupil będzie świetnie się prezentował, ale przede wszystkim zapobiegną powstawaniu kołtunów i usuną brud. O tym, jak prawidłowo pielęgnować sierść psów mówili u nas groomerzy, Małgorzata i Michał Adamczykowie. Ich modelami były dwa pieski ze schroniska w Celestynowie, które czekają na adopcję - Gutek i Sandi.

Pielęgnacja psów krótkowłosych

Psy krótkowłose gubią szatę cały rok, dlatego w ich przypadku konieczna jest regularna pielęgnacja. Do tej domowej potrzebna będzie gumowa rękawica.

Jest to super bezpieczne narzędzie - nie niszczy szaty i nie podrażnia skóry. Rękawicą można czesać z włosem i pod włos, szczególnie jeśli chodzi o łapki, brzuszek, czy przód pieska

- powiedziała Małgosia.

Do pielęgnacji psa krótkowłosego przyda się także zgrzebło, które idealnie nadaje się do usuwania martwych włosów, podszerstka, kurzu i zabrudzeń z sierści. Z uwagi na to, że narzędzie ma ostre ząbki, przy jego użyciu trzeba kontrolować nacisk.

Jeżeli pies zaczyna się kręcić, to znak, że czesanie zgrzebłem zaczyna mu przeszkadzać

- wyjaśnił Michał.

Do pielęgnacji psa krótkowłosego warto też używać kosmetyków, w szczególności szampony.

Należy je dobierać pod kątem struktury szaty i muszą to być kosmetyki dla psów, ponieważ ich skóra ma bardziej zasadowe PH.

- powiedziała Małgosia.

Pielęgnacja psów długowłosych

Sierść u psa długowłosego lubi się kołtunić za uszami, na kryzie, a także w okolicach ogona. Pęki zbitego futra utrudniają wentylację skóry przez co może dochodzić do jej odparzeń. Kiedy się pojawią należy je rozczesać. Najbardziej nadają się do tego grzebienie o różnym rozstawie ząbków.

Proszę pamiętać, aby zaczynać od rozstawu szerszego, a później należy czesać grzebykami o rozstawie coraz węższym

- powiedziała Małgosia.

Do pielęgnacji psa długowłosego nadają się także omawiane wyżej zgrzebła, szampony oraz odżywki. Te ostatnie skutecznie zapobiegają splątywaniu sierści oraz sprawiają, że jest ona niezwykle błyszcząca i miła w dotyku.

Co zrobić, kiedy pies nie lubi czesania?

W takim przypadku nasi goście poradzili, aby połączyć tę czynność z czymś, co dobrze kojarzy się naszemu pupilowi, na przykład z pieszczotami, wyjściem na spacer lub podawaniem mu smakołyków.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości