Zwierzęta

Jak oswoić chomika, żeby nie gryzł? Skuteczne metody

Zwierzęta

Aktualizacja:
Fot. tanya_morozz/ Getty Images

Chomik, jak każde zwierzę domowe, wymaga troskliwej opieki i czasu poświęconego na przyzwyczajanie go do nowego otoczenia i domowników. Charakter gryzonia zależy od jego gatunku i indywidualnych cech. Należy wiedzieć, jak oswoić chomika, aby zminimalizować jego stres i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa.

Chomik jest jednym z przedstawicieli gryzoni i rodziny chomikowatych. Jego bliskimi kuzynami są myszy i myszoskoczki. Do hodowania w domu przeznaczone są chomiki dżungarskie, syryjskie i Roborowskiego. Różnią się nie tylko wyglądem i wielkością, ale także charakterem. Jedne z nich są przyjazne, inne krnąbrne i agresywne. Oswajanie chomika, żeby nie gryzł i nie uciekał, wymaga cierpliwości i niezwykłej delikatności ze strony właściciela.

Oswajanie chomika – ogólne zasady

Oswajanie chomika niezależnie od jego rasy, płci i charakteru wymaga od właściciela nie tylko delikatności, cierpliwości i systematyczności, ale także odpowiedniego podejścia i zastosowania kilku metod, które pozwolą zwierzęciu przyzwyczaić się i poznać nowe otoczenie, ludzi, zapach, jedzenie, klatkę i to, co się w niej znajduje. Podstawowe zasady oswajania chomika to:

  1. 1Chomikowi należy dać czas na poznanie nowej klatki.
  2. 2Przez pierwsze kilka dni powinno się ograniczyć czynności wykonywane przy chomiku tylko do karmienia i sprzątania.
  3. 3Do pracy z chomikiem najlepiej wybrać wieczorną porę.
  4. 4Przed dotykaniem gryzonia należy umyć ręce, zwłaszcza jeżeli miało się kontakt z innymi zwierzętami.
  5. 5Ruchy wykonywane przy chomiku powinny być spokojne i delikatne, należy unikać gwałtowności.
  6. 6Do gryzonia trzeba mówić miłym i przyjaznym głosem, aby przyzwyczaił się do jego brzmienia.
  7. 7W obecności chomika nie wolno krzyczeć, piszczeć, śmiać się.
  8. 8Gryzonia można zachęcić do interakcji za pomocą smakołyka.
  9. 9Chomika nie wolno chwytać od góry.
  10. 10Z pupilem powinna pracować tylko jedna osoba na raz.

Czas poświęcony na pracę z gryzoniem jest konieczny, aby zminimalizować u niego stres, zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa . Dzięki temu będzie możliwe branie go na ręce i zabawa z nim, a chomik nie będzie gryzł, uciekał i chował się, gdy tylko właściciel zbliży się do klatki.

>>> Zobacz też: Jeż pigmejski – wszystko, czego chciałbyś się o nim dowiedzieć

Jak oswoić chomika dżungarskiego, żeby nie gryzł?

Chomik dżungarski przeznaczony do hodowli domowej ma dwa podtypy: zachodnioazjatycki („Dżungar”) i wschodnioazjatycki („Mandżur”). Ma to znaczenie przy wyborze pupila, ponieważ różnią się między sobą diametralnie pod względem charakteru, zachowań i podatności na oswajanie. Chomik dżungarski niezależnie od typu może być nieco nerwowy i płochliwy, dlatego nigdy nie powinno się zaczynać pracy z nim od dotyku. Należy dać mu odpowiednio dużo czasu, aby przyzwyczaił się do nowego miejsca , głosu i zapachu. Nie jest wskazane, aby przed kontaktem z gryzoniem głaskać inne zwierzęta, używać silnie pachnącego mydła lub kremu do rąk, ponieważ mają one niezwykle czuły węch. Przez pierwsze kilka dni należy jedynie mówić do chomika, zdobywać jego zaufanie dzięki smakołykom oraz spędzać czas przed klatką, aby mógł poznać ruchy właściciela.

Oswajanie chomika dżungarskiego, żeby nie gryzł podczas dotykania, należy rozpocząć w momencie, gdy gryzoń zacznie sam podchodzić do kratek w obecności człowieka. Wtedy można spróbować delikatnie go pogłaskać. Po kilku dniach takich ćwiczeń pupil pozwoli wziąć się na ręce. Należy zachować ostrożność i asekurować chomika drugą ręką.

W przypadku chomika mandżurskiego oswajanie jest dużo trudniejsze i nie zawsze się udaje. Ten typ gryzonia charakteryzuje się dużym dystansem do ludzi, nie lubi być brany na ręce i ma skłonności do kąsania.

>>> Zobacz: Popularne zwierzęta domowe - gryzonie 

Jak oswoić chomika syryjskiego?

Chomik syryjski nie jest z natury agresywny i można go do siebie łatwiej przyzwyczaić niż innego gryzonia. Oswajanie chomika syryjskiego – samca i samicy – jest stosunkowo proste, jeżeli zachowa się spokój i powściągliwość w swoich działaniach. Na początek należy dać mu około 2–3 dni na zapoznanie się z nowym miejscem. Następnie przyzwyczajać go do głosu nowego właściciela, podchodzić blisko klatki i częstować go smakołykami. Po paru dniach, kiedy przestanie się chować, można spróbować go pogłaskać z boku grzbietu. Należy robić to przez kratki, a dopiero po kilku próbach włożyć rękę do klatki. Jeżeli zdarzy się, że chomik zacznie kąsać, nigdy nie powinno się na niego krzyczeć.

Chomik syryjski oswojony w ten sposób po paru dniach pozwoli wziąć się na ręce. Gryzonia nigdy nie wolno chwytać od góry , ponieważ kojarzy mu się to z atakiem drapieżnika. Zamiast tego należy otworzyć dłoń i czekać, aż pupil sam na nią wejdzie.

Chomik Roborowskiego – oswajanie

Jak oswoić chomika Roborowskiego? Są to niezwykle szybkie, zwinne i ruchliwe gryzonie, dlatego nie przepadają za przebywaniem na rękach człowieka. Nie wolno podnosić go na siłę, ponieważ zbliżenie się do właściciela i wejście na dłoń musi odbyć się z inicjatywy zwierzęcia . Aby oswoić chomika Roborowskiego, powinno się z nim przebywać, mówić do niego i zdobywać zaufanie za pomocą smakołyków umieszczanych na ręce. Dzięki temu pupil będzie poznawał zapach człowieka i przekona się, że nie grozi mu żadna krzywda.

Zobacz też:

>>> Łagodne koty rasy ragdoll

>>> Adopcja trudnego psa

>>> Filip Chajzer spotkał świnkę, która aportuje 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości