Zwierzęta

Jak wybrać dobry hotel dla zwierząt?

Zwierzęta

Aktualizacja:
GettyImages-639024502.jpg

Hotel dla zwierzaków to dobre rozwiązanie, jeśli domownicy wyjeżdżają na kilka dni lub na dłuższe wakacje i nie mają z kim zostawić swojego czworonoga. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego hotelu dla zwierząt?

Gdy domownicy nie są w stanie zabrać swojego pupila na wakacje, a nie jest możliwe zostawienie go pod opieką rodziny lub znajomych, mogą skorzystać z profesjonalnych hoteli dla zwierząt. Tego typu miejsc powstaje coraz więcej, zwłaszcza w większych miastach. Jak wybrać odpowiedni hotel dla zwierząt? 

Zobacz także: Kot i pies mogą żyć w zgodzie. Oto dowód!

Hotel dla zwierząt – jaki wybrać? 

Hotel dla zwierząt to miejsce, w którym można zostawić swojego czworonoga na dłużej niż na dobę. Psem lub kotem w tym czasie zajmą się profesjonalni opiekunowie. Z takiego rozwiązania należy skorzystać, gdy nie ma się możliwości pozostawienia swojego pupila pod okiem osoby, którą zna. Pobyt w nieznanym miejscu z obcymi ludźmi może być stresującym przeżyciem dla zwierzęcia, jednak w wielu przypadkach właściciele czworonogów nie mają innej możliwości. Hotele dla zwierzaków mają na celu sprawienie, żeby spędził on czas poza domem w jak najbardziej komfortowy i możliwie najmniej stresujący sposób.

Jak szukać dobrego hotelu? 

W pierwszej kolejności warto popytać wśród rodziny i znajomych, czy nie korzystali oni z tego typu miejsca. Dzięki temu możliwe będzie umieszczenie czworonoga w rekomendowanym miejscu. Należy również przejrzeć opinie w internecie na temat wybranego hotelu, żeby zorientować się, co o danym miejscu myślą osoby, które już skorzystały z jego usług. Na niektórych portalach dla miłośników zwierząt można znaleźć listę rekomendowanych, zweryfikowanych hoteli.

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie hotelu dla zwierzaków w pobliżu domu. Nie warto potęgować niepokoju psa lub kota długą podróżą. Jeśli właściciele znaleźli już miejsce, które ma dobre opinie, należy wybrać się tam osobiście, żeby na żywo zobaczyć pomieszczenia, wyposażenie i porozmawiać z personelem. Warto spytać o wykształcenie i doświadczenie opiekunów. Personel dobrych placówek zawsze przed umieszczeniem czworonoga w hotelu przeprowadza wywiad z właścicielem, jeśli tego nie zrobi, powinno się przemyśleć zostawienie czworonoga w tym miejscu. 

Opiekunowie muszą wiedzieć, jakie zabawy lubi pies lub kot, czy dostaje jakieś leki, czy ma specjalną dietę albo co go uspokaja w stresujących sytuacjach. Im więcej opiekun będzie wiedział o pupilu, tym lepiej. Niektóre hotele nie przyjmują niewykastrowanych zwierząt lub ras uznawanych za agresywne, dlatego należy dokładnie sprawdzić zasady przyjmowania podopiecznych.

Jeśli hotel spełnia wymagania właściciela czworonoga, powinno się przyjechać tam z pupilem na około tydzień przed wyjazdem, żeby zwierzę poznało nowe miejsce. Najlepiej jest zostawić je w ośrodku pod opieką personelu na kilka godzin i zobaczyć, jak zareaguje. Jeśli wszystko jest w porządku, można będzie później wrócić, żeby oddać zwierzaka na czas wyjazdu. Warto przygotować mu wyprawkę – ulubioną zabawkę, legowisko albo inną rzecz ze znajomym zapachem. Przedmioty te zminimalizują stres związany z pobytem w hotelu. 

Zobacz także: Jak podróżować z psem?

Jak założyć hotel dla zwierząt?

W dużych miastach pojawia się coraz więcej hoteli dla czworonogów. Wiele osób zastanawia się, jak otworzyć hotel dla zwierząt. Ten pomysł na biznes jest odpowiedni dla ludzi, którzy kochają czworonogi. Należy pamiętać, że opieka nad zwierzętami to odpowiedzialna, wymagająca praca. 

Osoby myślące o otworzeniu hotelu dla czworonogów powinny mieć wiedzę z zakresu zachowania zwierząt i opieki nad nimi albo zatrudnić doświadczony personel. Istotna w zakładaniu tego typu placówki jest też odpowiednia nieruchomość. Najlepiej, żeby była zlokalizowana w dużych miastach lub na ich obrzeżach. Dzięki temu właściciele czworonogów nie będą musieli spędzać dużo czasu na dojazd. Najlepszy hotel znajduje się na działce lub w pobliżu terenów zielonych, potrzebnych do spacerów z czworonogami.

Hotel powinien mieć odpowiednią strukturę i wyposażenie, które pozwoli na komfortowy pobyt zwierząt. Dostosowywanie przestrzeni do tego, żeby mogły przebywać w niej czworonogi, nie jest tanie. Mniejsze, ale równie istotne koszty związane z otworzeniem hotelu to zakup akcesoriów (miski, zabawki, smycze, posłania itp.). Tego typu rzeczy szybko się zużywają, należy więc je regularnie wymieniać. Właściciel hotelu powinien także zapewnić miejsce, w którym zwierzaki mogą się wybiegać. Jeśli jest to ogród, trzeba zainwestować w solidne ogrodzenie. W budżecie powinno się też uwzględnić wynagrodzenia dla pracowników i weterynarzy.

Założenie hotelu dla czworonogów jest więc kosztowną inwestycją. Wiele osób myślących o tym biznesie zastanawia się, czy możliwe jest dofinansowanie na hotel dla zwierząt? Warto śledzić programy unijne – wiele z nich dofinansowuje w pewnym stopniu własny biznes.

Więcej: 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości