Zwierzęta

Opieka nad zwierzętami podczas urlopu. Na co zwrócić uwagę, szukając hotelu dla psów i kotów?

Zwierzęta

Digital VisionJustin Paget/Getty Images

Idealnie byłoby zabrać zwierzę z sobą na wakacje lub zostawić je z osobą, którą zna. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Czym więc powinniśmy kierować się, gdy szukamy profesjonalnej opieki dla pupila?

Dla opiekunów zwierząt wakacje oznaczają, że oprócz szukania pomysłu na wyjazd trzeba rozglądać się za możliwością zorganizowania jak najlepszej opieki dla czworonożnych przyjaciół. Oferta na rynku wydaje się bogata i różnorodna. W dużych miastach działa po kilkanaście placówek, w których mogą zamieszkać psy czy koty na czas naszego wyjazdu. Jednak dla wielu osób zostawienie pupila w obcym miejscu to ostateczność. Jakie więc mamy możliwości?

Podróżowanie z psem lub kotem w wakacje

Przede wszystkim warto rozważyć zabranie zwierzaka z sobą na wyjazd. Wiele hoteli, ośrodków wypoczynkowych i domów noclegowych oferuje taką możliwość. Dopłata do pobytu za psa czy kota to zazwyczaj wydatek rzędu 40-60 zł za dobę. Należy jednak samemu zapewnić zwierzakowi rzeczy, których potrzebuje.

Problem polega na tym, że o ile dla psa wyjazd z rodziną może być atrakcją, dla kota to jednak najczęściej stresujące doświadczenie. Zwierzęta te są bowiem przywiązane nie tylko do opiekunów, także do swojego terytorium. Gdy znajdują się poza nim, czują się zagrożone. Po dotarciu do celu podróży trzeba więc dać kotu czas na oswojenie się z nowym miejscem. Nawet jeśli to jest kot wychodzący, przez kilka dni nie należy pozawalać mu opuszczać pomieszczenia, by nie zareagował ucieczką, gdy coś go zaniepokoi.

Dla psa problematyczna może być sama podróż. Jeśli z trudem znosi kaganiec na pysku na spacerze, trudno oczekiwać, że zachowa spokój podczas podróży. Stresujące może być także zamknięcie w transporterze.

Opieka nad zwierzętami w domu podczas wakacji

Zwierzę nie powinno być zostawione z osobą, której zupełnie nie zna, dlatego - w trosce o jego samopoczucie - najpierw lepiej poprosić o pomoc rodzinę i znajomych, którzy często bywają w domu. Dopiero jeśli żadna z bliskich osób nie będzie mogła podjąć się opieki nad naszym pupilem, szukajmy odpowiedniej usługi. Do takiej sytuacji trzeba się jednak przygotować. Chodzi o to, by zwierzę zdążyło poznać swojego tymczasowego opiekuna, zanim będzie zdane tylko na niego.

Wiele firm, które prowadzi hotele dla zwierząt, ma też w ofercie opiekę domową. Można dopasować ją do potrzeb, wykupić np. tylko wizyty związane z karmieniem, karmieniem i spacerami, opieką dzienną lub całodobową. W zależności od tego, na jaką formę pomocy zdecydujemy się, zapłacimy od 30 zł do 120 zł.

Sposobem na zapoznanie psa czy kota z nowym opiekunem jest wspólna zabawa. W czasie takich spotkać należy poinformować nowego opiekuna o stanie zdrowia psa czy kota, dawkowaniu karmy, a także o jego nawykach, np. potrzebie zabawy tuż po przebudzeniu, ulubionych porach drzemki w ciągu dnia i miejscach do spania.

Jeśli chcemy zostawić pod opieką kota, szukamy cat sittera, który będzie skłonny przychodzić do nas do domu. Dla kota mniej stresująca jest samotność na własnym terenie niż towarzystwo w obcym miejscu. Nie jest jednak prawdą, że koty są samotnikami. Taki stereotyp dotyczący kocich zachowań bierze się z tego, że koty polują w samotności. Są jednak w pełni domowymi zwierzętami i potrzebują obecności człowieka. Frustrację związaną z rozłąką złagodzi więc pozostawienie kota w domu, w którym mieszka i zapewnienie mu towarzystwa tak często, jak to możliwe.

Jeśli pies czy kot trafią do domu pet sittera, dopilnujmy, by był on zaopatrzony w ulubioną karmę pupila oraz smakołyki, które pies dostaje podczas spacerów czy zabawy. Aby w nowym miejscu stworzyć zwierzęciu namiastkę domu, spakujmy też jego legowisko, miski i ulubione zabawki.

Świetlice dla psów na czas wakacji

Może zdarzyć się tak, że nikt z bliskich nie podejmie się kompleksowej opieki nad psem, ale znajdzie czas na dwa spacery dziennie. Wtedy warto rozważyć wykupienie miejsca w świetlicy dla psów. Koszt dziennego pobytu to ok. 50 zł.

Placówki dziennej opieki nad psem (doggy daycare) zyskują coraz większą popularność. Są świetną alternatywą dla dogwalkingu, usługi samego wyprowadzania psa na spacer. Umieszczenie pupila w świetlicy ochroni go przed frustracją, jaką wywołuje pozostawienie zwierzaka na wiele godzin samego. Zapewni mu psie towarzystwo, a możliwość przebywania w stadzie jest dla psów ważna i sprawia im wielką radość. W świetlicach atrakcją jest także wyposażenie dopasowane do psich aktywności, podczas których czworonogi łatwo mogą spożytkować nadmiar energii. Są więc wybiegi, tory przeszkód, tunele, a nawet baseny. Do relaksu są przeznaczone pokoje z legowiskami.

Świetlice bywają porównywane do psich przedszkoli, ponieważ w nich też są prowadzone zajęcia. Można więc liczyć na to, że zwierzę, angażowane do odpowiednich zajęć, dobrze zniesie rozłąkę z rodziną.

Należy jednak mieć na uwadze to, że psa nie da się zaprowadzić do świetlicy z dnia na dzień. Taką formą opieki należy zainteresować się wcześniej, ponieważ zwierzęta przechodzą kwalifikację, zanim zostają przyjęte do placówki. Przeszkodą mogą okazać się zachowania agresywne.

Hotele dla zwierząt na czas wakacji

W przypadku umieszczenia zwierzęcia w hotelu także należy trzymać się zasady wcześniejszego zapoznania go z nowymi opiekunami oraz z miejscem. Zapewnienie mu takiego komfortu to podstawa. Dobrze jest stopniowo oswajać pupila z nową sytuacją, to znaczy odwiedzić wybrany hotel i zostać tam ze zwierzęciem na wspólna zabawę, postarać się, by to miejsce kojarzyło mu się z przyjemnością. Takie wizyty należy odbyć kilka razy przed planowanym wyjazdem.

Odczucia zwierzęcia podczas wstępnych wizyt w hotelu to najważniejsze kryterium wyboru placówki. Takie miejsca prowadzą wprawdzie miłośnicy zwierząt, mimo to może się zdarzyć, że nasz pupil nie będzie umiał przystosować się do osób i otoczenia. Jeśli po sprawdzeniu kilku placówek odnosimy wrażenie, że w żadnej pies nie czuje się dobrze, warto umówić konsultację z behawiorystą.

Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając odpowiedniej placówki? Przede wszystkim na higienę i bezpieczeństwo. Wybieg dla psów powinien być regularnie sprzątany, a boksy dla zwierząt ogrzewane i monitorowane. Przestrzeń hotelu powinna być dostosowana do liczby gości.

Warto też sprawdzić w internecie opinie na temat placówki, a także upewnić się, że jej właściciele znają zasady udzielania pierwszej pomocy i potrafią odpowiednio reagować w sytuacjach kryzysowych, np. gdy psy z sobą walczą. Trzeba też dowiedzieć się, jakiej karmy używa się w hotelu i czy można dostosować żywienie do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Psi hotel może składać się oddzielnych pokojów z wybiegami, kojców lub boksów, ale też może to być dom, w którym zwierzęta po prostu żyją wśród ludzi. Dzięki takiemu zróżnicowaniu łatwo dobrać ofertę do usposobienia psa. Wspólna przestrzeń w hotelach jest wyposażona tak jak w świetlicach, m.in. w tory przeszkód czy baseny z piłeczkami. Zwierzaki są, rzecz jasna, regularnie wyprowadzanie na spacer, a dodatkowo opiekunowie bawią się z nimi.

Niektóre psie hotele oferują także zabiegi SPA, kompleksową pielęgnację, która jest dodatkowo płatna. W wielu można wykupić transport zwierzęcia.

W hotelu dla kotów również ważna jest wspólna przestrzeń do zabaw, jednak placówka powinna przede wszystkim zapewniać zwierzętom możliwość odosobnienia: oddzielne boksy do spania, miski, a nawet w pełni urządzone pokoiki dla kotów, które nie lubią towarzystwa innych zwierząt. Ważnym elementem wyposażenia są drapaki i oraz konstrukcje, po których koty mogą wspinać się i skakać.

Za dobę w hotelu dla zwierząt trzeba zapłacić 80-120 zł.

Jakie warunki musi spełniać nasz pupil, byśmy mogli oddać go do hotelu w wakacje?

Do takich placówek są przyjmowane tylko zdrowe zwierzęta i posiadające książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami. Pies czy kot powinien być także odrobaczony, zabezpieczony przed kleszczami i innymi pasożytami z zewnątrz.

Zobacz wideo: All Inclusive dla zwierząt

Zobacz także:

Czy kot radzi sobie z samotnością? Behawiorystka wyjaśnia, jak sprawdzić, czy nasz pupil ma lęk separacyjny

Jak ocenić, że twój pies cierpi z powodu świądu? Wykonaj szybki test

Jakie są domowe sposoby na rozwolnienie u psa?

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości