Zwierzęta

Anielskie skrzydło - okrutna choroba ptaków, za którą odpowiadają ludzie?

Zwierzęta

Aktualizacja:

Dokarmianie ptaków chlebem jest powszechną praktyką, która może im przynieść więcej szkód niż pożytku. Niektórzy uważają, że pieczywo prowadzi do powstania bardzo groźnej choroby, zwanej anielskim skrzydłem. Jak rozwija się to schorzenie? Czy rzeczywiście ma związek z pieczywem? Czym najlepiej karmić ptaki?

Anielskie skrzydło to bardzo groźna choroba, która dotyka ptaki. W jej wyniku dochodzi do trwałej deformacji ostatniego stawu w skrzydle. W efekcie- lotki, zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają wystawać prostopadle na zewnątrz.

Polega to na tym w dużym skrócie, że kości i tkanki miękkie rozwijają się w różnym tempie i pod wpływem tego intensywnego wzrostu dochodzi do zagięcia nadgarstka na zewnątrz.

- wyjaśnia Agnieszka Czujkowska z warszawskiego zoo.

Choroba wywołuje u ptaka ogromny ból i problemy z poruszaniem się, jeżeli więc nie jest rozpoznana szybko, a zwykle niestety nie jest, to najlepszym rozwiązaniem dla zwierzęcia jest amputacja.

Winny chleb?

Mówi się, że za tę chorobę może być odpowiedzialne pieczywo, które ludzie chętnie rzucają ptactwu. Czy to prawda? Jak powiedziała Agnieszka Czujkowska, nie potwierdzono związku między karmieniem chlebem a anielskim skrzydłem. Jednak są dowody na to, że - kiedy podajemy ptakom duże ilości łatwo przyswajalnej energii i rosną one dużo szybciej - przypadki występowania tej choroby zdarzają się znacznie częściej.

Bezpieczny pokarm dla ptaków

Aby nie narażać ptaków na cierpienie, lepiej podawać im odpowiedni pokarm, do którego zalicza się m.in. słonecznik, ziarna zbóż, konopie siewne i płatki owsiane. Można też kupić zbilansowany, przeznaczony dla nich granulat.

Ptaki mają w żołądku kamienie i żwir, i to wszystko pozwala na strawienie nawet twardego ziarna pszenicy. One zmielą to sobie w żołądku i będą miały coś pożywnego

- tłumaczy Agnieszka Czujkowska.

Ptaki chętnie też zjedzą poszatkowaną marchewkę oraz liście cykorii i sałaty . Warto je jednak dawać, kiedy na dworze nie ma niskich temperatur - w przeciwnym warzywa zamarzną i nie będą nadawały się do jedzenia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości