Zwierzęta

Czego objawem mogą być drgawki u psa? Jak postępować w czasie ataku?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pies na kanapie. Zwierzęta domowe.

Drgawki u psa, zwłaszcza w pełni zdrowego i w sile wieku, są czymś niepokojącym. Można opisać je jako niekontrolowane, nagłe ruchy wielu mięśni jednocześnie. Powodować może je wiele dolegliwości mniej lub bardziej niebezpiecznych dla życia pupila. Należy odróżniać je od dreszczy, czyli drżeń pojedynczych mięśni, które są całkiem normalne, gdy zwierzęciu jest zimno. Można je także zaobserwować podczas snu. Nie wymagają one interwencji weterynaryjnej – w przeciwieństwie do drgawek.

Drgawki u psa są zawsze powodem do niepokoju. Warto wiedzieć, czego objawem są oraz jak pomóc zwierzęciu w czasie ich ataku.

Dlaczego pies się trzęsie? 

Drgawki u psa nie są przypisane do jednej jednostki chorobowej. Mogą być wywołane przez wiele różnych czynników, niekoniecznie zagrażających życiu zwierzęcia. Konieczne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem weterynarii, który wykluczy lub zdiagnozuje pewne choroby.

Co to oznacza, kiedy pies się trzęsie? Drgawki mogą być objawem m.in.:

  • padaczki;
  • zatrucia;
  • choroby hormonalnej;
  • spadku glukozy;
  • niedokrwienia lub niedotlenienia mózgu;
  • omdleń;
  • zaburzeń elektrolitowych.

Mogą także wystąpić u niektórych psów jako reakcja na podanie narkozy.

Zobacz wideo: Nietypowe zwierzęta domowe

Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe Jakie zwierzęta można trzymać w domu?

Padaczka u psa

Jak wspomniano wcześniej, drgawki u psa mogą być spowodowane atakiem padaczkowym . Choroba ta dość często atakuje psa, a dokładniej mówiąc jego ośrodkowy układ nerwowy. Występować może bez jednoznacznej przyczyny lub na skutek zmian w mózgu, które powodowane mogą być przez uraz, zakażenie, a także chorobę nowotworową. Na padaczkę idiopatyczną narażone są w szczególności psy ras takich jak: owczarek collie, owczarek belgijski, owczarek niemiecki, labrador retriever, berneński pies pasterski, malamut, husky. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy atak drgawek stanowi podstawę do zdiagnozowania padaczki i podjęcia leczenia. Przesłanką do tego jest występowanie napadów częściej niż co 3–4 tygodnie, gdy pojawiają się serie napadów wielokrotnych oraz gdy atak drgawkowy ma miejsce do tygodnia od urazu. Najczęściej stosowane leczenie to leczenie objawowe przy użyciu leków przeciwdrgawkowych. Każdy przypadek drgawek powinien być jednak skonsultowany indywidualnie ze specjalistą – powyższy tekst nie powinien stanowić jedynej podstawy diagnozy.

Drgawki u psa – postępowanie

Atak właściwych drgawek u psa poprzedzony jest fazą zwiastującą. Cechuje ją nagła zmiana zachowania psa – podniecenie lub niepokój. Następnie pies przewraca się na bok, jego kończyny sztywnieją lub drgają, szczęki zaczynają kłapać, a szyja się wysuwa. Pies traci przytomność i pojawiają się drgawki całego ciała. W czasie ataku oczy psa mogą pozostać otwarte. Pojawić może się także ślinotok, chory pies może oddać bezwiednie kał lub mocz. Taki atak trwa kilka minut. Gdy pojawiają się drgawki u psa, należy położyć go w cichym i ciemnym miejscu. Należy ochronić jego głowę kocem, by uniknąć jej uszkodzenia. Warto też odsunąć wszelkie stoły, krzesła i inne meble, o które pupil może się uderzyć. W czasie ataku nie należy stymulować dodatkowo psa, ponieważ może doprowadzić to do hiperaktywności mózgu . Nie powinno się również dotykać i transportować zwierzęcia bez powodu. Konieczne jest to jednak, gdy atak trwa powyżej 10 minut. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który wykona szczegółowe badania kliniczne. Pozwolą one na poznanie przyczyn ataku, postawienie diagnozy i odpowiednio dobranie leczenie.

Chory pies – objawy pozostałe

Jak rozpoznać, że pies jest chory? Drgawki u psa z reguły nie są jedynym objawem chorobowym, który się pojawia. Nierzadko chory pies się trzęsie i jest osowiały . Bardzo często zdarza się to podczas gorączki, która może być objawem infekcji bakteryjnej lub wirusowej, która rozwija się w organizmie pupila. Warto zaznaczyć, że wysoka gorączka u psa ma miejsce, gdy temperatura ciała wynosi powyżej 39,5℃. W takim wypadku należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który zdiagnozuje psa oraz przepisze odpowiednie leki. Jeśli pies wymiotuje i się trzęsie, może to oznaczać, że zwierzę się zatruło np. toksycznymi dla niego roślinami, przyprawami czy produktami spożywczymi. Jeśli jesteśmy pewni, iż przyczyną zatrucia nie są środki silnie drażniące, żrące, to możemy podać samodzielnie psu roztwór z wody utlenionej (1–5 mililitrów na każdy kilogram masy ciała, ale nie więcej niż 50 mililitrów na zwierzę). Konieczne jest także wizyta u lekarza weterynarii, który zleci leczenie objawowe. Pozwoli ono zapobiec np. odwodnieniu. Do innych niepokojących objawów towarzyszącym drgawkom należeć mogą: dyszenie, kaszel, kichanie, światłowstręt.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

Pozostałe wiadomości