Zwierzęta

Co dwa pupile to nie jeden. Jak zaprzyjaźnić ze sobą domowe zwierzęta?

Zwierzęta


Decyzja o przygarnięciu drugiego pupila wzbudza często wiele radości, jednak powinna być bardzo dobrze przemyślana. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, nie zawsze dobrze się ze sobą dogadują, co może to być przyczyną wielu kłopotów. Jak ich uniknąć?

Jak pies z kotem

Umieszczenie psa i kota pod jednym dachem to, wbrew obiegowej opinii, bardzo dobry pomysł - uważa behawiorystka Jagna Kudła. Oba gatunki mają wyższą temperaturę ciała niż człowiek i bardzo lubią się do siebie przytulać. Należy jednak pamiętać, że zarówno pies, jak i kot są drapieżnikami.

Koty w tej sytuacji mają trochę bardziej pod górkę, ponieważ są drapieżnikami, ale same też są ofiarami dla większych drapieżników, takich jak psy. Bardzo wiele psów ma radochę z tego, że pogoni kota. To zachowanie bierze się z instynktu łowieckiego i najczęściej nie jest kontynuowane. Nie chodzi więc o to, żeby dopaść kota i go zjeść, tylko przegonić

- podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

Właściciele psa, który nigdy nie mieszkał z kotem, będą musieli włożyć więcej pracy w przyzwyczajanie go do nowego lokatora. Koegzystencja dużo lepiej sprawdza się w przypadku zwierząt, które wychowały się razem.

Można powiedzieć, że to wtedy przychodzi naturalnie. Psy w takiej sytuacji odbierają koty jako własny gatunek socjalny

Domowy zwierzyniec

Większość zwierząt jest w stanie się przyjaźnić i żyć razem. Oswajanie wymaga jednak ogromu pracy - ważne, by zachodziło stopniowo. Psy są z reguły społeczne, tolerancyjne i potrzebują towarzystwa. Koty natomiast cechuje dużo większa niezależność i drapieżność. Króliczki, chomiki czy myszy należą do grupy zwierząt łownych, dlatego wprowadzenie ich do domu może być obarczone ryzykiem.

Do konfliktów najczęściej dochodzi wtedy, kiedy jednemu i drugiemu zwierzęciu zależy na tym samym, a więc – uwadze właściciela. W takiej sytuacji potrzebujemy wiedzy na temat tego, jak tę uwagę należy prawidłowo rozdzielać, żeby żadne ze zwierząt nie było zazdrosne

- tłumaczy behawiorystka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jamnik - wielka inteligencja w długim ciele

Na ratunek jeżom. Poznaj panią Renatę, która pomaga rannym i porzuconym zwierzątkom

Uczennice uratowały królika. Teraz Wojtek jest maskotką szkoły

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości