Zwierzęta

Jak ubrać i postawić choinkę w domu, kiedy mamy psa lub kota - bezpieczne rozwiązania dla zwierzaka i drzewka

Zwierzęta

Autor:
Teofila
Siewko
Pies i kot przy choince

Właściciele zwierząt co święta stają przed trudnym zadaniem zabezpieczenia choinki przed swoimi pupilami. Może być to nie lata wyzwanie zwłaszcza, kiedy nasz przyjaciel jest jeszcze szczeniakiem lub kociakiem i jedyne co chce robić, to psocić. Jak zabezpieczyć choinkę przed kotem i psem? Jak ją przyozdobić?

Przede wszystkim, bez względu na to, jakiego zwierzaka mamy w domu, lepiej nie pozwolić mu na podgryzanie świątecznego drzewka. Jej kolce, czy to żywe czy plastikowe mogą uszkodzić jelita. Co więcej, znacznie lepszym rozwiązaniem jest choinka żywa, gdyż zatrucie plastikiem jest poważniejsze. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Choinka, kiedy w domu mamy kota - jak ją zabezpieczyć?

Koty warto jest przyzwyczajać do nowego "gościa w naszym domu". Postawienie drzewka, pełnego zapachów, wiszących i błyszczących elementów, jest nie lada atrakcją. Warto więc kota nieco z nią oswoić - nawet zanim wstawimy ją do mieszkania. Warto też naszego pupila wybawić, dzięki czemu jest szansa, że nie będzie postrzegał drzewka bożonarodzeniowego jako nowej zabawki.

Święta

Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świątDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Część osób ozdabiając choinki podwiesza je, otacza pleksą czy nawet klatką. Wszystko po to, aby nasz pupil nie szalał na niej. Jednak wybawiony kot będzie znacznie mniej chętny do podjęcia takich działań.

Ważne, aby choinka stała stabilnie, powinno się kupić dobry stojak, a dodatkowo można ją zabezpieczyć sznurkiem przyczepionym do sufitu. Bombki i inne ozdoby powinny być duże - ciężkie do połknięcia, a do tego mocno osadzone. Dobrze jest unikać szklanych ozdób, które mogą się potłuc i łańcuchów czy włosia anielskiego, które kot może połknąć podczas samodzielnej zabawy. Kable można dodatkowo owinąć wokół gałązek, aby nie zwisały luźno i nie kusiły naszego futrzastego przyjaciela.

Choinka, kiedy w domu mamy psa - jak ją postawić?

Wiele z zasad opisanych powyżej można z powodzeniem zastosować do psów. Z tą różnicą, że te czworonogi raczej nie będą próbowały się wspinać na poszczególne gałęzie. Co najwyżej mogą spróbować którąś odgryźć, jednak to też niewielkie ryzyko. Tak samo powinniśmy zadbać o stabilność choinki i bezpieczne mocowanie ozdób. Dodatkowo dobrze jest regularnie sprzątać opadające igły, aby pies ich nie jadł. Mogą powodować podrażnienia, a nawet uszkodzenia układu pokarmowego.

Tak samo, jak u kotów, tak i u młodych psów powinno się zapoznać zwierzaka z nowym obiektem w domu. Oswajając pupila z choinką dobrze mieć pod ręką smakołyki lub zabawki, aby odciągać jego uwagę i przyzwyczajać do tego, że drzewko w domu po prostu jest.

Na jakie świąteczne rośliny i ozdoby powinno się szczególnie uważać?

Z daleka powinniśmy trzymać takie rośliny i ozdoby, jak:

  • jemioła - wywołuje wymioty, biegunkę, zatrzymanie akcji serca,
  • anielskie włosie - wywołuje wymioty, ból brzucha i pokasływanie,
  • ostrokrzew - wywołuje ślinotok, biegunkę, wymioty, potrząsanie głową, a nawet porażenie i śpiączkę,
  • gwiazda betlejemska - wywołuje ślinotok, wymioty, podrażnienie śluzówek,
  • amaryliz - wywołuje biegunkę i drgawki,
  • bluszcz - wywołuje biegunkę, podrażnienie śluzówek, wymioty i śpiączkę,
  • cis - powoduje uszkodzenie jelit, wymioty i biegunkę oraz krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • szklane bombki - mogą pękać i powodować uszkodzenia łapek, a połknięte poważne uszkodzenia przewodu pokarmowego,
  • kable od lampek - powinny być dodatkowo zabezpieczone, aby nie doszło do porażenia prądem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Image by cuppyuppycake/Getty Images

Pozostałe wiadomości