Zwierzęta

Borsuki szykują się do zimowego snu. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach?

Zwierzęta

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Agata Zjawińska

Zwyczaje i zachowanie borsuków od wielu lat obserwuje Paula Trzeciak, specjalistka służby leśnej ds. ochrony lasu i przyrody. Co najbardziej fascynuje ją w tych zwierzętach? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Co warto wiedzieć o borsukach?

Borsuki to bardzo interesujące zwierzęta, które - co pokazuje film nakręcony przez Nadleśnictwo Młynary - lubią dobrą zabawę. Nagranie jest o tyle niezwykłe, że igraszki zwierzaków udało się zarejestrowano w ciągu dnia. To dość nietypowe, bo zwierzaki prowadzą raczej nocny tryb życia.

Zwyczaje tych niezwykłych zwierząt niemal od najmłodszych lat śledzi Paula Trzeciak, specjalistka służby leśnej ds. ochrony lasu i przyrody. W rozmowie z naszą reporterką wyznała, że w tych zwierzętach najbardziej fascynuje ją specyfika ich zachowań. - To bardzo rodzinne i towarzyskie zwierzęta - mówiła Paula Trzeciak.

Jak mieszkają borsuki?

Borsuki mieszkają w norach. Jednak mało kto wie, że w ich lokum - podobnie, jak w mieszkaniach ludzi - znajdują się różne pomieszczenia. - Nora ma kilka wejść, ma też wyjście ewakuacyjne. Są w niej także okna, które doprowadzają powietrze do całej sieci korytarzy i specjalnych komór, które można przyrównać do naszego salonu czy sypialni - mówiła specjalistka. Co ciekawe, zwierzaki te mają także... toaletę.

Borsuki bardzo często żyją w rodzinach wielopokoleniowych, a co jedzą? - Są wszystkożerne. W okresie letnim dżdżownice stanowią ok. 70 proc. ich pożywienia. Jedzą też nasiona, żołędzie oraz kukurydzę - mówiła. Warto dodać, że ich aktywność teraz jest najwyższa, ponieważ zwierzęta przygotowują się do zimowego snu. - Jeśli zima jest mroźna i długa potrafią przespać ją całą. Jeśli jednak temperatura nie będzie zbyt niska, to mogą się przebudzić - mówiła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości