Zwierzęta

Nie szczepią swoich psów świadomie, bo boją się powikłań. "Wszyscy cicho siedzą…"

Zwierzęta

Autor:
Patrycja
Sibilska
Pies podczas szczepienia

Antyszczepionkowcy to, wbrew pozorom, nie tylko rodzice małych dzieci i wyznawcy teorii spiskowych na temat Covid. Do tej grupy dołączyli właściciele psów. W Polsce szerzy się nowa moda na nieszczepienie czworonogów. Co wywołuje obawy właścicieli? Poprosiliśmy o opinię doświadczonego w pracy ze zwierzętami lekarza weterynarii.

Antyszczepionkowcy wśród psiarzy

Wielu właścicieli czworonogów w obawie przed NOP, czyli niepożądanym odczynem poszczepiennym, który jest zaburzeniem stanu zdrowia i występuje w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki, podejmuje decyzje o nieszczepieniu swojego psa. Są i tacy, którzy twierdzą, że skoro szczepionki szkodzą ludziom, to lepiej nie narażać zwierząt lub po prostu tłumaczą lekarzom, że sami się nie szczepią, nie szczepią swoich dzieci, to psa również nie zamierzają truć.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

- Skąd taki wybór? Ze względu na powikłania. Ja również jestem przeciwnikiem szczepienia p. wściekliźnie jeżeli nie ma zagrożenia ta chorobą. Bardziej narażone są zwierzęta leśne, a nie domowe. Uważam również za bezzasadne powtarzanie szczepień na nosówkę czy koci tyfus. O reszcie zabiegów, które są wykonywane bezzasadnie, nawet nie wspomnę... - brzmi jedna z wypowiedzi burzliwej dyskusji w Internecie.

- No oczywiście, że lekarz się nie przyzna że to po szczepionce, mamy przykład tak samo jak teraz powikłania po szczepionkach na Covid u ludzi… Wszyscy cicho siedzą… - pisze internautka na forum.

Popularne grupy dla miłośników psów pełne są dyskusji, a w nich argumentów dotyczących szkodliwości szczepień. Niektóre z nich rzeczywiście są zasadne, niektóre jednak zupełnie naukowo niepotwierdzone. Właściciele zwierząt, twierdzą, że szczepionki mogą powodować raka. Lekarze potwierdzają i mówią o tzw. mięsakach poiniekcyjnych, które są nowotworami złośliwymi. Zwiększone ryzyko ich powstawiania dotyczy między innymi szczepionek przeciwko białaczce i wściekliźnie. Dlatego bardzo często nauczeni doświadczeniem weterynarze, wykonują szczepienia w miejscach z których w przypadku wystąpienia takiego powikłania, łatwiej będzie usunąć guz. Warto zaznaczyć, że powikłanie to dotyczy w szczególności kotów.

Są też tacy, którzy twierdzą, że liczne szczepienia u psich rodziców lub ekspozycja na toksyny może powodować autyzm u szczeniąt. Na próżno jednak szukać jakichkolwiek wiarygodnych źródeł, które by potwierdzały te teorie.

Dyskusje na temat zasadności szczepionek wzbudzają wśród psiarzy ogromne emocje. Właściciele czworonożnych pupili, którzy zazwyczaj traktują psa, jak członka rodziny, powinni jednak wiedzieć, że każdy odpowiedzialny lekarz nie omieszka poinformować o przeciwwskazaniach do szczepienia. O to, jakie są to sytuacje i czy rzeczywiście obawy są podstawne zapytaliśmy lekarza weterynarii.

- Istnieje długa lista przeciwskazań do szczepień, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Na przykład leczenie podczas, którego podawane są sterydy w terapii immunosupresyjnej. Wtedy lekarz informuje właściciela, że jakim czasie psa nie można szczepić. Szczepić należy jednak każdego zdrowego psa, bez względu na wiek, rasę, czy wagę. Powikłania poszczepienne to naprawdę niewielki procent i są one bardzo łatwe do opanowania, pod warunkiem, że zareagujemy odpowiednio wcześnie na niepokojące sygnały. Nie ma podstaw do nieszczepienia zdrowych psów, podkreślam zdrowych - mówi Jan Kucharski, weterynarz z warszawskiej kliniki dla zwierząt.

Szczepienie psa to obowiązek każdego właściciela

W Polsce istnieje obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Wraz z ostatnią nowelizacją wraca obowiązek szczepień psów, za których brak grozi grzywna do 5 000 zł. Zgodnie art. 85 ust. 1a ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt właściciele zobowiązani są zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. 

Nieobowiązkowe, ale zalecane przez weterynarzy są szczepienia przeciwko chorobom takim jak: nosówka, która może powodować zaburzenia neurologiczne, wirusowe zapalenie wątroby, którego konsekwencją może być nawet śmierć, oraz parwowiroza, która jest ciężkim zapaleniem przewodu pokarmowego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości