Zwierzęta

Jaki pies dla alergika jest najlepszy? Którą rasę wybrać?

Zwierzęta

The Image Bank RFJonathan Kirn/Getty Images

Alergia dla wielu osób jest poważnym problemem, który uniemożliwia opiekę nad czworonogiem. Warto jednak wiedzieć, że bardzo często to nie sierść jest alergenna, ale skóra albo ślina zwierzaka. Dlatego pies dla alergika wcale nie musi być bezwłosy. Istnieje wiele ras psów, których obecność w domu jest bezpieczna nawet dla osób z uczuleniami. Jakie to psy?

Przed podjęciem decyzji o pojawieniu się w domu czworonoga warto spędzić z pieskiem trochę czasu u hodowcy czy w schronisku. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko, że po kilku tygodniach zwierzę trzeba będzie oddać. To bardzo ważne, ponieważ reakcje alergiczne są częstym powodem, dla których zwierzęta trafiają do schronisk. Nierzadko spędzają tam później wiele lat, czekając na nowego właściciela. Tymczasem łatwo takiej sytuacji uniknąć. Wystarczy uważnie zapoznać się z rasami psów dla alergików albo poddać się zabiegowi odczulania, który polega na przyjmowaniu alergenów w postaci zastrzyków lub kropelek. Warto również pamiętać, że dzieci – im wcześniej będą miały kontakt ze zwierzętami, tym mniejsze jest ryzyko, że wystąpi u nich reakcja alergiczna w przyszłości.

Jaki pies będzie odpowiedni dla alergika?

Poszukiwania idealnego psa dla alergika dobrze jest rozpocząć od dokładnego zaznajomienia się z tematem alergenów wydzielanych przez zwierzęta. Okazuje się bowiem, że to wcale nie sierść jest czynnikiem wywołującym alergię, ale mikroskopijne wydzieliny skóry zwierzęcia, które dostają się do oczu i nosa człowieka, powodując tym samym niepożądane reakcje. Co więcej, żadnego związku z alergią nie ma długość sierści. Przyczyn różnego rodzaju uczuleń trzeba szukać w tym, co osiada na włosach psa, a często również w jego skórze i wydalinach: ślinie, łzach, moczu czy kale.

Właściwie zlokalizowane źródło uczulenia znacznie ułatwia wybór odpowiedniego psa dla alergika. Należy przy tym pamiętać, że objawy uczulenia na psa: katar, zapalenie spojówek, swędzenie skóry, są niemal identyczne jak przy innych alergiach, dlatego konieczne jest uważne obserwowanie, czy symptomy te nasilają się w wyniku bliskiego kontaktu z czworonogiem. Z pewnością pomoże też wybór psa, który wymaga regularnej pielęgnacji: strzyżenia, trymowania, kąpieli. Dla czworonoga są to zabiegi zupełnie bezbolesne, a niektóre rasy wprost je uwielbiają. Domownicy z kolei pozbywają się w ten sposób wszystkiego, co zalega w sierści zwierzęcia i może się stać przyczyną alergii. Warto też wybrać dla alergika psa, który nie linieje. Dzięki temu wyeliminujemy dodatkowo problem trudnej do usunięcia sierści z dywanów, kanap czy ubrań.

Najlepsze rasy psów dla alergików

Jedną z najczęściej polecanych ras psów dla alergików jest charcik włoski. To mały piesek o krótkim, miękkim włosie, który prawie nie linieje. Od wieków słynie z tego, że jest idealnym pupilem do towarzystwa. Jest ciekawy świata, zwinny i bardzo szybki, dlatego można z nim biegać i bawić się w różnego rodzaju gry ruchowe (jak choćby pogoń za sztucznym zającem – coursing ). Ma bardzo wrażliwą psychikę, co sprawia, że źle znosi długie godziny spędzone samotnie bez opieki. Jeśli zostanie ukarany zbyt surowo, obrazi się na amen. Jest za to pieszczochem i chętnie spędza czas, przytulając się do właściciela. Ze względu na swoją zwinność i szybkość nie jest to pies polecany dla małych dzieci.

Moment RF

Purple Collar Pet Photography/Getty Images

Inny mały pies dla alergika to bichon frise – jeden z najstarszych psów ozdobnych na świecie. Wygląda jak biała, puszysta kulka, wprost stworzona do przytulania. Ma figlarne, czarne oczka i jest bardzo ciekawy świata. Ponadto chętnie się uczy i nie zapomina raz nabytych umiejętności. Łatwo dostosowuje się do trybu życia właściciela, dlatego będzie szczęśliwy zarówno w domu biegaczy albo miłośników długich spacerów, jak i zwolenników leniwego wylegiwania się na kanapie. Nie ma sierści, tylko białą „wełnę” bez podszerstka. Nie linieje, ale wymaga częstej pielęgnacji jasnego futerka. Jest idealnym psem dla alergika, ponieważ przypadki uczulenia na tę rasę są niezwykle rzadkie.

iStockphoto

f8grapher/ Getty Images

Wśród dużych psów dla alergika warto wymienić irlandzkiego spaniela dowodnego . To bardzo charakterystyczna rasa, którą wyróżnia kręcona sierść przypominająca wełnę i cienki, „szczurzy ogonek”. Ma zrównoważony charakter, jest bardzo chętny do zabawy i niezwykle inteligentny. Między innymi z tego powodu często wykorzystuje się go przy tworzeniu nowych ras. Kocha wodę i nie ominie nawet błotnistej kałuży. Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni, ale jest wymarzonym towarzyszem rodziny. Jego sierść wymaga częstej pielęgnacji: trzeba ją czesać przynajmniej raz w tygodniu i strzyc raz na 6–10 tygodni, ponieważ ma tendencję do filcowania. Konieczne są również częste kąpiele i stosowanie specjalnych, psich kosmetyków. Jego zaletą jest jednak fakt, że prawie nie linieje.

iStockphoto

Alan Currie/Getty Images

Zobacz też:

Jak schłodzić psa w upały?

Zabezpieczamy psa przed kleszczami. Obroża, tabletki czy krople? Weterynarz: "Długość sierści jest kluczowa"

Akcesoria dla zwierząt – jak wybrać odpowiednie rzeczy dla psa?

Zobacz video: Dlaczego mój pies się drapie?

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości